⌚ Skrót wydarzeń w Hiszpanii 🇪🇸 – 9 Czerwca 2021 ⌚

❶ GALICJA POZWOLI NA NIEOGRANICZONE SPOTKANIA, A BARY BĘDĄ OTWARTE DO GODZINY PIERWSZEJ W NOCY.

Galicja pozwoli na spotkania między osobami nie mieszkającymi wspólnie bez ograniczeń czasowych i liczby osób od najbliższej soboty od godziny 00:00, kiedy czas zamknięcia barów zostanie przedłużony do pierwszej w nocy.

❷ REPREZENTACJA HISZPANII W PIŁCE NOŻNEJ MA ZOSTAĆ ZASZCZEPIONA NA KILKA DNI PRZED PIERWSZYM MECZEM EURO 2020

Decyzja została podjęta w ostatniej chwili przez Ministerstwo Zdrowia. Sprawi ona, że wojsko będzie podawać dawki szczepionki Pfizer drużynie narodowej i jej personelowi pomocniczemu po tym, jak gracze Diego Llorente i Sergio Busquets przeszli pozytywnie testy na obecność koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło dziś wniosek o zaszczepienie narodowej drużyny piłkarskiej przeciwko Covid-19 przed jej pierwszym meczem na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej UEFA 14 czerwca. Posunięcie to ma miejsce po tym, jak dwóch graczy wykazało pozytywny wynik testu na koronawirusa: kapitan drużyny Sergio Busquets i Diego Llorente.

W środę ministerstwo potwierdziło tę decyzję, po tym jak pojawiły się wątpliwości, czy drużyna powinna być zaszczepiona. Szczepionki będą podawane przez personel wojskowy, podobnie jak szczepionki dla olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy będą reprezentować Hiszpanię na igrzyskach w Tokio.

❸ CIUDADANOS NALEGAJĄ, ABY RZĄD ZEZWOLIŁ NA CHODZENIE BEZ MASKI NA ULICY W ODLEGŁOŚCI 1,5 METRA.

Ciudadanos uważają, że nadszedł czas, aby zaprzestać używania masek w przestrzeniach otwartych, gdy można zachować bezpieczną odległość 1,5 metra. Ich zdaniem, środek może być zdjęty teraz, widząc tempo szczepień przeciwko koronawirusowi, a także może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy sezonu turystycznego.

W tym celu rzecznik Ciudadanos w Kongresie, Edmundo Bal, i rzecznik ds. Zdrowia Guillermo Diaz, ogłosili w środę przedstawienie propozycji nielegislacyjnej, aby nakłonić rząd do zmiany dekretu o nowej normalności i opracowania planu złagodzenia ograniczeń w zależności od rozwoju szczepień. Najszybszym sposobem byłoby zatwierdzenie nowego dekretu z mocą ustawy na najbliższej Radzie Ministrów.

Według Diaza, będąc już w “końcowym odcinku pandemii”, nie ma sensu, aby utrzymać obowiązek noszenia masek na ulicy, nawet w sytuacji kiedy niema ludzi w około.

“Byłoby to bardzo ważne dla morali ludności”, powiedział Diaz, podkreślając również, że byłoby to kluczowe dla sezonu turystycznego i dla obywateli, aby “uzyskać poczucie wolności”. Przekonał się również, że ludzie będą działać z “odpowiedzialnością” i przestrzegać tych zasad jak było do tej pory.

❹ 15 BIZNESMENÓW ARESZTOWANYCH POD ZARZUTEM SPRZEDAŻY GADŻETÓW SZPIEGOWSKICH ORGANIZACJOM PRZESTĘPCZYM W CELU UNIKNIĘCIA DZIAŁAŃ POLICJI

Gwardia Cywilna przeprowadziła w tę środę 21 rewizji w sklepach specjalizujących się w artykułach szpiegowskich w Sewilli, Maladze, Madrycie i Campo de Gibraltar, gdzie następnie przystąpiła do aresztowania co najmniej piętnastu biznesmenów jako domniemanych członków organizacji przestępczej. Są oni oskarżeni o dostarczanie innym organizacjom przestępczym zajmującym się handlem narkotykami urządzeń szpiegowskich (kamery, szyfratory telekomunikacyjne, inhibitory częstotliwości, lokalizatory, telefony monitorowane itp.) “w celu uniknięcia działań policji”.

entrum Koncentracji Walki z Handlem Narkotykami (CCOM) informuje, że operacje rozpoczynają się z polecenia Sądu nr 8 w Sewilli. W szczególności przeprowadzono osiem rewizji w stolicy Sewilli (głównie w historycznym centrum, ale także w Palmete i Polígono Sur), jedną w Alcalá de Guadaíra i jedną w Carmona, pięć w Maladze (w stolicy i Marbelli), trzy w Madrycie i trzy na Campo de Gibraltar. Wiele przeszukań, także w domach, przeprowadzono jednocześnie.

Operację przeprowadzono wraz z grupą ds. prania brudnych pieniędzy Europolu, łącznie 250 agentów Organu Koordynacyjnego ds. Handlu Narkotykami (OCOM), Centrum Koncentracji Walki z Handlem Narkotykami (CCOM), Grupy Szybkiego Działania (GAR), Grupy Rezerw i Bezpieczeństwa (GRS) oraz dowódców Benemérita z Sewilli, Malagi, Madrytu i Campo de Gibraltar.

❺ POŻAR WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI I PUSTOSZY SIERRA DE FRANCIA W SALAMANCE

Pożar lasu, który rozpoczął się około godziny piątej po południu we wtorek w gminie Serradilla del Arroyo, w Sierra de Francia w prowincji Salamanca, jest “poza kontrolą” i “jest bardzo aktywny” i do tej pory spalił ponad 30 hektarów lasów. Według informacji przekazanych przez Delegaturę Rządu w Castilla y Leon, jednostki naziemne pracującały czas, chociaż “teren jest nie korzystny dla ciężkich maszyn, ponieważ obszar jest bardzo zalesiony i bardzo gęsty.

Delegacja rządu Kastylii i León oświadczyła, że pożar “wymyka się spod kontroli”, a także jest “bardzo aktywny i bardzo silny, płonie masa lasów” i że dotarł na teren rezerwatu Parku Naturalnego Sierra de Francia i posuwa się w kierunku Monsagro i El Maíllo, w pobliżu szczytu La Hastiala.

Biorąc pod uwagę powagę pożaru, środki powietrzne Ministerstwa Przemian Ekologicznych, takie jak dwa samoloty amfibie z Torrejón (Madryt) i samolot koordynacyjny z Matacán (Salamanka), oprócz interwencji Brygad Wzmocnienia w Pożarach Lasów (BRIF) z Pinofranqueado (Cáceres). Ze strony Junta de Castilla y León interweniują jako środki naziemne cztery ekipy, sześć wozów strażackich.

❻ SĄD W MALADZE PODTRZYMUJE WYROK SKAZUJĄCY KOBIETY PRZEZ POCHÓD Z PLASTIKOWĄ WAGINĄ

Prawnik oskarżonej wyraził ubolewanie z powodu wyroku i uznał, że “stanowi niebezpieczny precedens w zakresie ustanawiania granic wolności słowa”.

Sąd w Maladze podtrzymał wyrok skazujący za przestępstwo przeciwko uczuciom religijnym, kobietę oskarżoną o udział w publicznym pokazywaniu, w formie pochodu, wizerunku plastikowej waginy ubranej jak dziewica podczas demonstracji z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2013 r. w Maladze i stosowania wyraźnych proklamacji. W związku z tym odwołanie wniesione przez obronę zostało oddalone, a kara grzywny w wysokości 2.700 euro utrzymana w mocy.

Sędzia utrzymuje, że oskarżona uczestniczyła w tej demonstracji na rzecz 8M, co zostało przyznane przez nią samą; ubrana “z grzebieniem i z dużą świecą w ręku, niosła, w towarzystwie innych niezidentyfikowanych osób ubranych w tuniki niosąc wizerunek pochwy z tworzywa sztucznego.

Pochód zatrzymała się przed katedrą i Pałacem Episkopatu, niosąc na tronie oskaroną, “która w towarzystwie innych uczestników wygłaszała okrzyki typu: ‘spalimy, spalimy Konferencję Episkopatu'”.

❼ GALICYJSKI EMERYT STAWIA NA ULICY ŁAWKĘ, ABY JEGO CHORA ŻONA MOGŁA ODPOCZĄĆ PODCZAS SPACERÓW.

Nie jest to najbardziej wyrafinowana ławka na świecie. Nie jest szlifowana ani lakierowana. Ale spełnia swoje zadanie. Choć obecnie jest obiektem pożądania wielu osób, miejsce zostało stworzone wyłącznie dla jednej osoby – dla Marii. Jest to dar miłości, który 82-letni emeryt wykonał i umieścił na ulicy A Estrada (Pontevedra), aby jego żona mogła odpocząć podczas spacerów.

Ma 79 lat i cierpi na schorzenia kości. Choroba zwyrodnieniowa stawów coraz bardziej utrudnia jej codzienne chodzenie po ulicy. Od pewnego czasu chodzi o lasce i z pomocą Manuela, swojego męża. Razem, każdego ranka, spacerują wokół bloku w dzielnicy, w której mieszkają. “Przechodzimy 900 metrów. Ale teraz jest to bardzo męczące i problem polega na tym, że przez dwa kilometry dookoła nie ma gdzie usiąść”, wyjaśnia Manuel Souto.

Ten galicyjski emeryt mówi, że jego żona prosiła o ławkę radę miasta. Jej prośba nie została jednak uwzględniona. Wobec bezczynności władz Manuel postanowił spełnić życzenie swojej żony. Zabrał się do pracy i zrobił jej ławkę.

Ławka Manuela dla Maríi też ma swoje przesłanie. I nie chodzi tu o miłość. Chodzi o szacunek. Jest w nim błąd ortograficzny. To nie jest przeszkoda. Wszyscy to rozumieją. “Dla seniorów”, tak jest napisane na odwrocie. “Nie chodziłem do szkoły. Zacząłem pracować już jako dziecko i tak już zostało przez całe życie” – mówi. “Tak jak moja żona.

Przyznaje, że za swoją inicjatywę został obsypany w okolicy gratulacjami. Niektórzy ludzie już proszą o więcej ławek. Ale Manuel mówi, że to już koniec jego majsterkowania. “Niektórzy sąsiedzi dzwonili do mnie, żebym zrobił jeszcze jeden, ale powiedziałem im, że nie. Ten zrobiłem wyłącznie dla mojej żony mówi Manuel.

❽ UNIDAS PODEMOS ROZPOCZYNA PRACE NAD USTAWĄ MAJĄCĄ NA CELU STWORZENIE PUBLICZNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO

Rzecznik Unidas Podemos w Kongresie, Pablo Echenique, powiedział we wtorek, że już pracują nad ustawą, aby stworzyć publiczną firmę energetyczną w celu zapewnienia “prawdziwej konkurencji” między dużymi firmami, które są właścicielami głównych elektrowni jądrowych i wodnych w Hiszpanii. “Główną przyczyną wzrostu rachunków za prąd jest istnienie oligopolu energetycznego, dlatego uważamy, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest utworzenie spółki publicznej” – uzasadniał rzecznik na konferencji prasowej w Izbie Niższej.

A jak wyjaśnił Echenique, w Hiszpanii istnieje oligopol, w którym “trzy firmy mają 80% rynku”. Dlatego operator publiczny mógłby “wprowadzić prawdziwą konkurencję”, aby obniżyć cenę i “zapewnić przejrzystość rzeczywistych kosztów produkcji kilowata, co obecnie powoduje, że cena energii jest tak wysoka”.

Chociaż środek ten został kilkakrotnie włączony do programu wyborczego Unidas Podemos to do teraz nie przedstawiono tekstu legislacyjnego, który podawałby więcej szczegółów.

W sprawie reformy przedstawionej przez Ministerstwo Przemian Ekologicznych, mającej na celu zmniejszenie kosztów emisji dwutlenku węgla zawartej w rachunku za energię elektryczną, Echenique uznał, że “można pójść dalej”. “Jesteśmy gotowi do pracy w tym kierunku” – dodał.

Przypomniał również, że wśród środków uzgodnionych w umowie koalicyjnej rządu, jest zmiana w rachunku za energię elektryczną tak, że “pierwsze transze zużycia kosztowały mniej, a jak zzużyjesz więcej, kilowat będzie droższy. “To obniżyłoby cenę rachunku za prąd dla najbiedniejszych gospodarstw domowych” – powiedział.

Ważne !!!

⛅️ Dokładną pogodę poznasz na https://polacos.pl/pogoda-w-hiszpanii/

🗺 Poznaj naszą turystyczną mapę Hiszpanii znajdziesz tutaj: https://polacos.pl/turystyczna-mapa-hiszpanii/

☕️ Jeżeli doceniasz naszą pracę, postaw nam kawę: https://ko-fi.com/polacos