Wymiana prawo jazdy w Hiszpanii (Permiso de conducir)

Jeśli chcesz prowadzić samochód w Hiszpanii, możesz korzystać z zagranicznego prawa jazdy przez pierwsze sześć miesięcy, jeśli jesteś spoza obszaru Unii Europejskiej (UE) lub przez okres do dwóch lat, jeśli jesteś z UE lub EOG ( Europejski Obszar Gospodarczy).

Po upływie tego czasu większość cudzoziemców podróżujących po Hiszpanii musi uzyskać hiszpańskie prawo jazdy, chociaż obowiązują pewne wyjątki.

Jeśli jesteś obywatelem kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) (UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu), możesz swobodnie prowadzić samochód w Hiszpanii, korzystając z istniejącego prawa jazdy przez pierwsze dwa lata pobytu w Hiszpanii, mimo to musisz zarejestrować swoje dane po 6 miesiącach.

Musisz przestrzegać tych samych warunków, co hiszpańscy posiadacze licencji:

 • Posiadać odpowiednie badania lekarskie.
 • Osiągnąć minimalny wiek w Hiszpanii dla konkretnej kategorii pojazdów, którymi chcesz jeździć, np. kierowcy samochodów muszą mieć ukończone 18 lat.
 • Odnowienie lub wymianę licencji po dwuletnim okresie pobytu w Hiszpanii. Jeśli licencja UE zostanie odnowiona w Hiszpanii, zostanie ona skutecznie przekształcona w licencję hiszpańską UE, która musi być przedłużana co 10 lat, aż do wieku 65 lat, a następnie co pięć lat po 65.

Władze hiszpańskie mogą zmusić osobę do uzyskania nowej hiszpańskiej licencji, jeśli przekroczy się ilość punktów karnych przy jednym zatrzymaniu.

Jeśli nie wymienisz prawa jazdy na hiszpańskie po dwóch latach pobytu w Hiszpanii i zostaniesz złapany na prowadzeniu, możesz zapłacić grzywnę w wysokości około 200 €.

Dodatkowo, musisz zarejestrować swoje dane w ciągu sześciu miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii. Możesz to zrobić w Centralnym Rejestrze Kierowców i Drobnych Przestępców (Registro Central de Conductores e Infractores) w Dyrekcji Ruchu (Jefatura Provincial de Tráfico).

Po zarejestrowaniu będziesz musiał uzyskać badanie lekarskie w Centrum Kontroli Kierowców (Centro de Reconocimiento de Conductores Autorizado). Ma to na celu wykazanie, że masz odpowiednią kondycję psychiczną i fizyczną do prowadzenia pojazdów.

Jeśli chcesz, możesz dobrowolnie wymienić swoją licencję na hiszpański odpowiednik w dowolnym momencie. Będziesz musiał poinformować odpowiedni organ w swoim kraju. Podobnie jak w przypadku rejestracji, odbywa się to w siedzibie głównej prowincji.

Jak wymienić prawo jazdy?

Hiszpania podpisała umowy z ponad 20 krajami, które umożliwiają kierowcom bezpośrednią wymianę zagranicznych licencji kierowcy na równoważne hiszpańskie prawo jazdy. Umowy te ulegają zmianie, dlatego należy zawsze sprawdzać w konsulacie swojego kraju pochodzenia w Hiszpanii lub w hiszpańskim urzędzie ruchu drogowego.

Władze lokalne zażądają następujących dokumentów:

 • formularz wniosku,
 • ważny paszport lub dowód osobisty,
 • certyfikat rezydencji,
 • numer NIE (Número de Identificación de Extranjero),
 • ważne prawo jazdy do wymiany (oryginał i kserokopię),
 • dwa najnowsze zdjęcia (32x25mm),
 • oświadczenie na piśmie, że nie zostało ci zabrane prawo jazdy,
 • oświadczenie na piśmie, że nie posiadasz innego prawa jazdy tej samej kategorii w innym kraju.
 • Opłata: 20 EUR

Jeżeli szukasz apartamentu na wynajem krótko lub długoterminowy, skontaktuj się z nami.

  [Pola wymagane]