Przeprowadzka do Hiszpanii (Relokacja)

Przeprowadzka do Hiszpanii, do nowego kraju to ekscytujące doświadczenie – oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby mieć jak najlepszy start.

Jest kilka rzeczy, które nas ekscytują w związku z przeprowadzką za granicę. Niemniej jednak może to być zniechęcający i stresujący proces. Jeśli jednak naprawdę chcesz przeprowadzić się za granicę, możesz podjąć pewne kroki, aby zapewnić ten proces najmniej stresującym.

Jest rzeczą oczywistą, że należy dokładnie zbadać swoją przyszłą lokalizację, zanim rozważysz przeprowadzkę. Postaraj się odwiedzić swoje miejsce docelowe o różnych porach roku, aby uzyskać bardziej realistyczny obraz tego, jak będzie wyglądać twoje nowe życie, na przykład w miesiącach zimowych letnie kurorty mogą stać się opuszczone. Kiedy tam będziesz, spróbuj zbudować obraz tego, jak wyglądałoby twoje codzienne życie, prowadząc wiele rutynowych czynności, takich jak odwiedzanie lokalnych supermarketów i sklepów, ponieważ pomoże ci to w budowaniu dokładniejszego obrazu tego, jak twoje życie za granicą może być.

Nawiązywanie przyjaźni jest często głównym problemem osób przemieszczających się samotnie, jednak istnieją różne metody, które mogą zmniejszyć stres związany ze znajdowaniem nowych przyjaźni. Grupy na Facebook mogą dostarczyć ogromnego bogactwa informacji. Rozmawiając z podobnie myślącymi ludźmi, z których wielu może być w podobnej sytuacji, często możesz uzyskać przydatne porady, a nawet nawiązać przyjaźń, zanim dotrzesz do celu.

Dobrym pomysłem jest również badanie aktywności rekreacyjnych w okolicy. Jeśli jesteś zapalonym sportowcem (lub może masz po prostu ochotę na spróbowanie czegoś nowego) dołączenie do lokalnego klubu sportowego lub siłowni może być świetnym sposobem na zdobycie nowych przyjaciół. Jeśli sport nie przemawia do ciebie, istnieje wiele innych sposobów na poznanie ludzi, czy to poprzez wolontariat dla lokalnej organizacji charytatywnej, uczestniczenie w wydarzeniach w Twojej okolicy czy też organizowanie porannych kaw lub cotygodniowych klubów z książkami. Kontynuując swoje dotychczasowe hobby w nowej lokalizacji, najprawdopodobniej rozszerzysz swoją sieć społeczną i może to być świetnym sposobem na ustalenie rutyny i znajomości w nowym stylu życia.

Jednym z często pomijanych czynników w znajdowaniu przyjaźni może być twój wybór okolicy. Istnieje oczywiście wiele czynników, które wpłyną na wybór nowego domu, na przykład na to, gdzie zdobędziesz pracę lub jaki jest twój budżet. Jednak niektóre dzielnice mogą być gorzej usytuowane dla osób samotnych np. jeśli mieszkasz w rodzinnej okolicy. Biorąc pod uwagę znaczenie znalezienia właściwej nieruchomości dla siebie, powinno to być traktowane jako jeden z wielu czynników decydujących o miejscu zamieszkania.

Jeśli przeprowadzasz się do kraju, w którym angielski nie jest pierwszym językiem, zaleca się zapisanie się na kurs językowy. Tam, gdzie to możliwe, staraj się zdobyć podstawową wiedzę, zanim się przeprowadzisz, ponieważ może być znacznie łatwiej nawiązać kontakt z ludźmi po przybyciu do Twojego nowego kraju. Nawet jeśli potrafisz powiedzieć tylko kilka podstawowych pozdrowień w innym języku,to twój wysiłek zostanie doceniony. Po przybyciu spróbuj użyć nowych umiejętności językowych, a w razie potrzeby popraw te umiejętności, zapisując się na lokalny kurs językowy. Może to być świetny sposób na poznanie innych, którzy mogą być również nowi w okolicy.

Spotkanie ludzi w nowym miejscu może być trudne na początku, ale najlepszą radą jest odważne podejście i podjęcie inicjatywy, by nawiązać rozmowę z nowymi ludźmi.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci na drodze do zdobycia nowego domu:

Wstępne przygotowania

Poinformuj dostawcę usług o ostatecznym odczycie zużycia energii i wody.

Transport zwierząt
Znajdź dla nich opiekę albo zabierz je ze sobą? Dowiedz się o metodach transportu, certyfikatach szczepień, kosztach i przepisach dotyczących kwarantanny.

Transport rzeczy osobistych
Jeśli planujesz przesłać jakieś rzeczy osobiste, wówczas powinieneś to zrobić co najmniej miesiąc wcześniej. Podczas rozmowy z dostawcą usług relokacyjnych powinieneś być jak najbardziej szczegółowy i pokazać oraz spisać wszystko, co ma zostać wysłane. Im więcej informacji tym lepszy plan transportu.

Organizacja pakowania

Zorganizuj kartony. Możesz użyć kolorowych naklejek, aby uporządkować i dostarczyć je do właściwego pokoju w miejscu docelowym. Można także przekazać niechciane rzeczy na cele dobroczynne, przechować w magazynie oraz sprzedać lub wyrzucić na śmietnik.

Cenne rzeczy

Gdy zbliża się dzień pakowania, oddziel swoje kosztowności (dokumenty, paszporty, środki medyczne, przybory toaletowe i biżuteria powinny być przewożone osobno) – to zapobiegnie ich przypadkowemu zapakowaniu.

Podstawowe kroki po przyjeździe

Zastanów się, co potrzebujesz załatwić po przeprowadzce do nowego domu, na przykład Internet, opłacić podatki, i dowiedzieć się, jakie informacje będziesz musiał podać, aby to zrobić w nowym kraju.

Wyszukiwanie lokalnych atrakcji

Lokalizowanie miejsc z wyprzedzeniem, które będziesz musiał odwiedzić po przybyciu, na przykład supermarket, może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu i stresu. Warto zaznaczyć je na mapie, aby można było znaleźć drogę. Co ważne, po przyjeździe możesz być kilka dni bez internetu także takie przygotowanie daje duże możliwości.

Dowiedz się o swoim nowym kraju

To naturalne, że po przyjeździe doświadczysz szoku kulturowego, więc przygotowanie się na te różnice może być bardzo korzystne. Możesz myśleć, że niektóre kraje mają podobne kultury do twojego kraju, ale to nie znaczy, że nie odczujesz skutków szoku kulturowego. Niezależnie od tego, jak bardzo są one podobne, często może pomóc wzięcie udziałuw międzykulturowym kursie szkoleniowym, aby uzyskać więcej informacji na temat nowej kultury i odmiennej religii.

Znajdź zatrudnienie

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się sam, czy z rodziną, aranżowanie pracy z daleka może być trudne, ale nie rezygnuj z nadziei. Korzyści stabilnej pracy są jasne i klarowne. Jeśli zatrudnienie w swoim nowym kraju wówczas, znacznie szybciej przyzwyczaisz się do lokalnego klimatu. Praca pomoże ci ustalić rutynę i będzie opierać się na osobistych kontaktach.

Opieka zdrowotna

Gdy przeprowadzasz się do nowego kraju twoim priorytetem będzie to, jak będziesz się zajmować sobą w przypadku choroby. Niektóre kraje zapewniają podstawową opiekę zdrowotną , ale wiele państw będzie wymagać od ciebie zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ta opcja może być szczególnie ważna dla osób wymagających specjalistycznego leczenia i może być cenna nawet w kraju z podstawową państwową opieką zdrowotną.

Niektóre leki mogą nie być dostępne wybranym kraju, dlatego ważne jest poszukanie alternatywnych rozwiązań lub upewnienie się, że miejsce, do którego się wybierasz, może zaspokoić twoje długoterminowe potrzeby zdrowotne. Jeśli tak się nie stanie, być może trzeba będzie co kilka miesięcy robić zapasy leków z kraju pochodzenia.

Inne podstawowe problemy zdrowotne dotyczą sposobu, w jaki zmiany w żywności mogą wpływać na Ciebie i czy czynniki środowiskowe powinny być brane pod uwagę. Czy musisz zmienić swoją dietę, aby przyzwyczaić się do nowego zestawu kulturalnych potraw? Trochę badań w tych obszarach może ułatwić osiedlenie się.

Edukacja dzieci

Dla tych, którzy wyjeżdżają za granicę z dziećmi, rozważenie ich aktualnej sytuacji edukacyjnej będzie prawdopodobnie jednym z  priorytetów, podobnie jak przeprowadzka w okresie, który najmniej zakłóci ich edukację. Oczywiście oznacza to ocenę systemu edukacji w nowym kraju. Czy jest łatwo dostępny dla emigrantów? Czy  Twoje dzieci będą pasowały mimo potencjalnej bariery językowej?

Po poświęceniu czasu na pełne zaznajomienie się z nowym domem, będziesz w znacznie lepszym położeniu, aby zrozumieć, czego możesz oczekiwać od nowego życia. Dla osób, które denerwują się przeprowadzką za granicę, dostępnych jest wiele zasobów pomocnych w udzieleniu odpowiedzi na różne pytania, na przykład artykuły na tej stronie.

Teraz pozostaje ci tylko życzyć powodzenia w zmieniającej życie podróży!

Jeżeli szukasz apartamentu na wynajem krótko lub długoterminowy, skontaktuj się z nami. 

    [Pola wymagane]