Ile kosztuje mieszkanie w Hiszpanii oraz od czego zależy cena!

Nieruchomości w Hiszpanii z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy w 2023 roku zawarli tutaj już ponad 1500 transakcji kupna. Poza luksusowymi willami na nabywców czeka tutaj szeroka gama mieszkań, także zlokalizowanych w malowniczych regionach, takich jak Costa del Sol czy Costa Blanca. Ile obecnie trzeba zapłacić za mieszkanie w Hiszpanii?

Coraz częściej kupujemy mieszkania w Hiszpanii – co jest przyczyną i jak to zrobić?

Dzisiaj własne mieszkania w Hiszpanii ma coraz więcej Polaków, którzy decydują się na ich zakup nie tylko po to, by bez problemów wyjeżdżać na wakacje o każdej porze roku, ale również w celach inwestycyjnych. 

Własna nieruchomość, szczególnie zlokalizowana w popularnym kurorcie turystycznym, na przykład w regionie Costa del Sol czy Costa Blanca, to przyszłościowy wybór, szczególnie w obliczu wysokiej inflacji w Polsce oraz stale rosnących cen nieruchomości w polskich miastach. Szczególnym powodzeniem cieszy się tak zwany Złoty Trójkąt, który tworzą luksusowe kurorty położone nad Morzem Śródziemnym – Marbella, Benahavís i Estepona.

Właśnie w tych lokalizacjach mieszkania w Hiszpanii, które kupowane są przez obcokrajowców, nie tylko używane są przez nich w trakcie wakacji, ale również przeznaczone są one na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy, dając dodatkowe zyski. Oczywiście, ich wartość rośnie również w czasie, co również daje obietnicę atrakcyjnego zarobku w razie podjęcia decyzji o sprzedaży.

Mieszkanie w Hiszpanii – ile trzeba zainwestować?

Ceny nieruchomości w Hiszpanii wahają się od około 150 tysięcy euro do ponad 1 miliona euro. Średnio kupujący muszą liczyć się tutaj z wydatkiem na poziomie około 400 tysięcy euro za apartament składający się z 2-3 sypialni.

Przykładowo za nieruchomość położoną w Maladze, na wybrzeżu Costa Del Sol, która zlokalizowana jest w kompleksie apartamentowców, trzeba będzie zapłacić od 327 tysięcy euro do 446 tysięcy euro za metraż 83-105 m2. Z kolei luksusowy apartament w mieście Sotogrande położony w ekskluzywnej dzielnicy portowej będzie wydatkiem od około 970 tysięcy euro do nawet 1,9 miliona euro.

Zdjęcie przykładowego mieszkania

Co wpływa na ceny mieszkań w Hiszpanii?

Koszt mieszkań w Hiszpanii znacznie różni w zależności od różnych czynników, w tym od ich lokalizacji, wielkości, stanu i lokalnego rynku nieruchomości.

Lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ceny mieszkań w Hiszpanii. W dużych miastach, takich jak Madryt, Barcelona i na obszarach przybrzeżnych, takich jak Costa del Sol i Costa Blanca, ceny nieruchomości są zwykle wyższe niż w mniejszych miastach i obszarach wiejskich.

Dodatkowo apartamenty w centrach miast, a także w pobliżu popularnych atrakcji, są zazwyczaj droższe niż te na innych terenach.

Rozmiar i układ

Rozmiar i układ mieszkania, w tym liczba sypialni i łazienek, może znacząco wpłynąć na cenę. Większe i bardziej przestronne mieszkania są zwykle droższe w porównaniu do tych o mniejszym metrażu.

Stan techniczny

Stan mieszkania również będzie miał duży wpływ na jego cenę. Mieszkania nowe lub całkowicie odnowione są droższe w porównaniu to tych wymagających przeprowadzenia remontu.

Udogodnienia w budynku

Jeśli mieszkanie jest częścią kompleksu z licznymi udogodnieniami, takimi jak basen, siłownia, parking lub ochrona, trzeba będzie liczyć się z wyższą ceną.

Lokalny rynek nieruchomości

Warunki na rynku lokalnym, podaż i popyt oraz czynniki ekonomiczne w określonym regionie mogą powodować znaczne wahania cen, które również należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Wyższe ceny odnotowuje się głównie w popularnych lokalizacjach turystycznych, w których wiele transakcji zawierają inwestorzy zagraniczni. Regiony przybrzeżne i większe miasta charakteryzują się wyższą wartością nieruchomości.

Koszty transakcyjne

Przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii trzeba również pamiętać o kosztach transakcyjnych, między innymi dotyczących podatków, opłat notarialnych, wpisów do ksiąg wieczystych, tłumaczeń i ubezpieczeń. Szacuje się, że średnio wynoszą one od 13,5% do 15%, natomiast w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego mogą dochodzić do 16% wartości nieruchomości.

Jak kupić mieszkanie w Hiszpanii?

Podobnie jak w Polsce, także w Hiszpanii zakup nieruchomości wiąże się z szeregiem formalności. Konieczne jest między innymi podpisanie umowy depozytowej, umowy przedwstępnej, wpłacenie zadatku oraz podpisanie końcowej umowy zakupu. Dodatkowo należy uzyskać numer N.I.E. (Número de identidad de extranjero), który jest niezbędny dla obcokrajowców, by zawrzeć transakcję nieruchomości oraz podpisać umowy na media. 

Zakup mieszkania w Hiszpanii nie musi być jednak skomplikowaną procedurą, gdy skorzysta się z pomocy lokalnego biura nieruchomości. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wsparcie polskiego biura, w którym bez obaw o barierę językową można załatwić wszystkie formalności związane z transakcją, a także uzyskać szereg dodatkowych usług.

Kompleksowe wsparcie w zakupie mieszkania w Hiszpanii zapewnia Polakom nasze krajowe biuro Agnes Inversiones, które oferuje profesjonalną obsługę całej transakcji i świadczy usługi zarządzania nieruchomościami. Na jego stronie można już teraz zapoznać się z aktualnymi ofertami sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii i wybrać mieszkanie swoich marzeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *