Jak-uczyc-sie-efektywnie

Jak uczyć się efektywnie?

Jak uczyć się efektywnie? W poniższym artykule otrzymasz wspaniałe wskazówki od psychologów dotyczące poprawy skuteczności i wydajności uczenia się.

Jeśli jesteś taki jak inne osoby to twój czas jest ograniczony, dlatego ważne jest, aby uzyskać jak najlepsze efekty z dostępnego czasu. Szybkość uczenia się nie jest jednak jedynym czynnikiem. O tym jak uczyć się efektywnie to znaczy musisz być w stanie dokładnie zapamiętać informacje, których się uczysz, przypomnieć sobie je później i skutecznie wykorzystać w wielu różnych sytuacjach.

Stanie się efektywnym i wydajnym nie jest czymś, co dzieje się z dnia na dzień, ale zastosowanie kilku z tych wskazówek w codziennej praktyce może pomóc Ci lepiej wykorzystać czas nauki.

1. Skorzystaj z podstaw poprawy pamięci

Jest wiele różnych technik, które możesz spróbować, aby poprawić swoją pamięć. Podstawowe wskazówki, takie jak poprawa koncentracji, unikanie wkuwania bezpośrednio przed sesją i planowanie czasu na naukę, są dobrym wstępem, ale jest jeszcze więcej metod psychologicznych, które mogą radykalnie poprawić Twoją efektywność uczenia się.

Kolejny artykuł będzie o metodach poprawy pamięci, także zapisz się do newslettera aby zapoznać się wkrótce z niektórymi z tych wskazówek dotyczących poprawy pamięci, aby zmaksymalizować zapamiętywanie i zatrzymywanie nowych informacji.

2. Ucz i ćwicz nowe rzeczy

Pewnym sposobem, aby stać się bardziej efektywnym, jest po prostu kontynuowanie nauki. W jednym artykule opublikowanym w Nature stwierdzono, że ludzie, którzy nauczyli się żonglować, zwiększyli ilość istoty szarej w płatach potylicznych, obszar mózgu jest bezpośrednio powiązany z pamięcią wzrokową. Kiedy te osoby przestały ćwiczyć nowe umiejętności, ta szara materia zniknęła.

Tak więc, jeśli uczysz się nowego języka, ważne jest, aby ćwiczyć go nadal, aby utrzymać osiągnięte wyniki. To zjawisko „użyj lub strać” obejmuje proces mózgu znany jako „przycinanie”. Niektóre ścieżki w mózgu są zachowane, a inne eliminowane. Jeśli chcesz, aby nowe informacje, których właśnie się nauczyłeś, pozostały na miejscu, ćwicz je i ćwicz. Tutaj najlepsza jest w tym wypadku aplikacja Anki (może kiedyś powstanie o niej odrębny materiał).

3. Ucz się na wiele sposobów

Jak uczyć się efektywnie? Dobrą metodą na skuteczną naukę jest… nauka na więcej niż jeden sposób. Zamiast czytania po prostu posłuchaj podcastu, który obejmuje naukę słuchową, znajdź sposób na przećwiczenie tych informacji zarówno werbalnie, jak i wizualnie. Może to obejmować opisanie znajomemu tego, czego się nauczyłeś, robienie notatek lub rysowanie mapy myśli. Ucząc się na więcej niż jeden sposób, dodatkowo utrwalasz wiedzę w swoim umyśle.

Według badaczki Judy Willis: „Im więcej obszarów mózgu przechowujących dane o przedmiocie, tym więcej jest wzajemnych połączeń. Ta nadmiarowość oznacza, że będziesz miał więcej możliwości pobrania wszystkich powiązanych bitów danych z wielu obszarów pamięci. To wzajemne odniesienie danych oznacza, że ​​nauczyliśmy się, a nie tylko zapamiętaliśmy ”.

4. Naucz drugiej osoby tego, czego się nauczyłeś

Nauczyciele od dawna zauważyli, że jednym z najlepszych sposobów nauczenia się czegoś jest nauczenie tego kogoś innego. Pamiętasz swoją prezentację dla siódmej klasy o Hiszpanii? Nauczyciel miał nadzieję, że nauczając resztę klasy, zyskasz jeszcze więcej na tym zadaniu. Jak uczyć się efektywnie? Możesz zastosować tę samą zasadę dzisiaj, dzieląc się nowo zdobytymi umiejętnościami i wiedzą z innymi.

Zacznij od przetłumaczenia informacji na własne słowa. Sam ten proces pomaga utrwalić nową wiedzę w mózgu. Następnie znajdź sposób, aby podzielić się tym, czego się nauczyłeś.

Niektóre pomysły obejmują napisanie posta na blogu, utworzenie podcastu lub udział w dyskusji grupowej.

5. Wykorzystaj poprzednią naukę, aby zdobywać nową wiedzę

Innym świetnym sposobem, aby stać się bardziej efektywnym uczniem, jest wykorzystanie uczenia się relacyjnego, które obejmuje odnoszenie nowych informacji do rzeczy, które już znasz.

Na przykład, jeśli uczysz się o Romeo i Julii , możesz skojarzyć to, czego dowiedziałeś się o sztuce, z wcześniejszą wiedzą o Szekspirze, historycznym okresie, w którym żył autor, i innymi istotnymi informacjami.

6. Zdobądź praktyczne doświadczenie

Dla wielu ludzi nauka zwykle obejmuje czytanie podręczników, uczęszczanie na wykłady lub poszukiwanie informacji w bibliotece czy w Internecie. Oglądanie informacji, a następnie zapisywanie ich jest ważne, jednak faktyczne wykorzystanie nowej wiedzy i umiejętności w praktyce może być jednym z najlepszych sposobów na poprawę uczenia się.

Jeśli próbujesz zdobyć nową umiejętność lub zdolność, skup się na zdobyciu praktycznego doświadczenia.

Jeśli jest to sport lub umiejętność atletyczna, wykonuj tę czynność regularnie. Jeśli uczysz się nowego języka, ćwicz rozmowę z inną osobą i otaczaj się wrażeniami z zanurzenia w języku. Oglądaj obcojęzyczne filmy i prowadź rozmowy z native speakerami, aby ćwiczyć swoje początkowe umiejętności.

7. Szukaj odpowiedzi zamiast uczyć się ich na pamięć

Oczywiście uczenie się nie jest procesem idealnym. Czasami zapominamy o szczegółach rzeczy, których się już nauczyliśmy. Jeśli masz trudności z przypomnieniem sobie jakiejś ciekawostki, badania sugerują, że lepiej zaproponować po prostu wyszukanie poprawnej odpowiedzi.

Jedno z badań wykazało, że im dłużej próbujesz zapamiętać odpowiedź, tym bardziej prawdopodobne jest, że w przyszłości ponownie ją zapomnisz. Czemu? Ponieważ te próby przywołania wcześniej wyuczonych informacji w rzeczywistości skutkują uczeniem się „stanu błędu” zamiast poprawnej odpowiedzi.

8. Dowiedz się, która metoda jest dla Ciebie najefektywniejsza

Inną świetną strategią poprawy efektywności uczenia się jest rozpoznanie nawyków i stylów własnego uczenia się. Istnieje wiele różnych teorii dotyczących stylów uczenia się, z których wszystkie mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego, jak najlepiej się uczysz.

Koncepcja stylów uczenia się była przedmiotem wielu debat i krytyki, ale wiele osób może uznać, że zrozumienie ich preferencji uczenia się może być nadal pomocne.

Teoria Gardnera dotycząca inteligencji wielorakich opisuje osiem różnych typów inteligencji, które mogą pomóc ujawnić twoje indywidualne mocne strony.

Patrząc na styl uczenia Carla Junga może również pomóc lepiej zobaczyć, jakie strategie uczenia się dadzą Ci najlepszy efet. Inne modele, takie jak style uczenia się VARK i style uczenia się Kolba, mogą dostarczyć więcej informacji o tym, jak wolisz uczyć się nowych rzeczy.

9. Użyj testowania, aby przyspieszyć naukę

Chociaż może się wydawać, że spędzanie większej ilości czasu na nauce jest jednym z najlepszych sposobów maksymalizacji uczenia się, badania wykazały, że wykonywanie testów pomaga lepiej zapamiętać to, czego się nauczyłeś, nawet jeśli nie zostało to uwzględnione w teście.

Badanie wykazało, że studenci, którzy studiowali, a następnie byli testowani, mieli lepszą pamięć długoterminową z materiałami, nawet w przypadku informacji, które nie zostały objęte testami. Studenci, którzy mieli dodatkowy czas na naukę, ale nie byli testowani, mieli znacznie mniejszą znajomość materiałów.

10. Nie bądź wielozadaniowy

Przez wiele lat uważano, że osoby, które wykonują wiele czynności jednocześnie (wykonują więcej niż jedną czynność w tym samym czasie), mają przewagę nad tymi, którzy tego nie robią. Jednak obecnie badania sugerują, że wielozadaniowość może w rzeczywistości zmniejszać efektywność uczenia się.

W badaniu uczestnicy tracili dużo czasu, gdy przełączali się między wieloma zadaniami, i tracili go jeszcze więcej, gdy zadania stawały się coraz bardziej złożone. Przechodząc z jednej czynności do drugiej, będziesz uczyć się wolniej, stać się mniej wydajnym i będziesz popełniać więcej błędów.

Jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z wielozadaniowością? Zacznij od skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu i kontynuuj pracę przez z góry określony czas.

Jak uczyć się efektywnie – Konkluzja

Stanie się bardziej efektywnym w nauce może zająć trochę czasu, a wypracowanie nowych nawyków zawsze wymaga praktyki i determinacji. Zacznij od skupienia się na kilku z tych wskazówek, aby przekonać się, czy możesz lepiej wykorzystać następną sesję badawczą. Aby pomóc Ci z tym zadaniem każdego dnia przygotowujemy kilka kursów doszkalających do których możesz dołączyć całkowicie ZA DARMO. Oferty kursów z platformy  Udemy, Eduonix, YouAccel, SkillShare, Coursera oraz innych kursów online. Kursy te ograniczone są czasowo (zazwyczaj 3 dni) także warto dodać je do swojego konta na platformie i cieszyć się z poznawania nowych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *