40 faktów o Hiszpanii

40 faktów o Hiszpanii o których być może nie miałeś pojęcia

Przed Tobą 40 faktów o Hiszpanii o których być może nie miałeś pojęcia.

Od wynalezienia zszywacza i mopa do podłogi aż po legalny nudyzm, Hiszpania to coś więcej niż słońce, piaski i plaże. Poznaj te mniej i bardziej ciekawe fakty o Hiszpanii o którym możliwe nie miałeś pojęcia aż do tej pory. [A na samym dole, perełki czyli 4 bonusowe informacje, których na 100% nie wiedziałeś]

Kiedy myślisz o Hiszpanii, to pierwsze ci przychodzi Ci na myśl to walki z bykami, tańce flamenco oraz niekończące się fiesty. Co jeszcze może być ciekawego w Hiszpanii? Niewątpliwie te ciekawe fakty dotyczące Hiszpanii przygotują Cię do przeprowadzki do Hiszpanii, lub jeśli już tu jesteś, sprawdź się, jak dobrze znasz Hiszpanię!

1. Królestwo Hiszpanii, jak oficjalnie wiadomo, jest drugim co do wielkości krajem w UE

Region o powierzchni 505,955 kilometrów kwadratowych obejmuje około 85% Półwyspu Iberyjskiego, który dzieli z Portugalią.

2. Hiszpania była kiedyś odrębnymi królestwami o różnych językach

Zostały one zjednoczone w 15 wieku po ślubie dwóch monarchów katolickich Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. Te królestwa stały się podstawą współczesnej Hiszpanii. Obecnie istnieje 17 regionów autonomicznych (15 na kontynencie, Baleary i Wyspy Kanaryjskie) oraz dwie autonomiczne enklawy Ceuty i Melilli w Afryce Północnej.

3. Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie

Szacuje się, że 437 milionów osób mówi po hiszpańsku, więcej mówi już tylko po chińsku (mandaryńsku). Podczas gdy kastylijski/hiszpański jest językiem urzędowym, w Katalonii, Kraju Basków i Galicji wszystkie języki regionalne kataloński, baskijski i galicyjski mają oficjalny status języków państwowych.

4. Nudyzm jest legalny w Hiszpanii

Niektórzy twierdzą, że dużo lepiej się obcuje w miejscu z klimatem śródziemnomorskim, z gorącymi, suchymi latami, łagodnymi, deszczowymi zimami i z ponad 3000 godzinami słonecznymi w roku. Hiszpania pozwalała także na małżeństwa w wieku 14 lat aż do 2015 roku kiedy zmieniła wiek na 16 lat.

5. Liczba ludności wynosząca 49 milionów jest piątą co do wielkości w Europie

Ponad trzy czwarte ludności mieszka na obszarach miejskich. Około 6,5 miliona ludzi mieszka w Madrycie i 5,5 miliona w Barcelonie – oba miasta mają więcej mieszkańców niż cała populacja Irlandii czy Nowej Zelandii.

6. Hiszpanie posiadają drugą najwyższą średnią długość życia wszystkich krajów

Średnia długość życia wynosi 83 lata, a Hiszpania zajmuje drugie miejsce po Japonii. Hiszpańskie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni: 85 w porównaniu do 79 lat.

7. Hiszpania będzie wśród najstarszych krajów na świecie do 2050 roku

30% populacji będzie w wieku 60 lat i starszych.

8. Tylko 13,6% ludności Hiszpanii chodzi do kościoła w niedziele

I to pomimo iż 70% ludności Hiszpanii to katolicy.

9. Hiszpania jest monarchią konstytucyjną

Kiedy król Juan Carlos I zasiadł na tronie po tym, jak prawicowy dyktator, generał Franco, zmarł w 1975 r. Jeden z najbardziej ukochanych monarchów w Europie, Juan Carlos zrzekł się tronu na korzyść swego syna, króla Filipa VI w 2014.

10. Na każdego z 1928 podatników jest tylko jeden poborca podatkowy

W porównaniu do Francji która posiada jednego na 729 osób. Tak więc, podczas gdy hiszpańska gospodarka zajmuje 13 miejsce na świecie – 1,356 miliarda USD (989 miliardów EUR) w Tabeli Światowego Lidera Gospodarczego Centrum Badań Gospodarczych (CEBR), hiszpański urząd skarbowy twierdzi, że jedna czwarta PKB pochodzi z sektora czarnego rynku.

11. Hiszpania jest na drugim miejscu pod względem stopy bezrobocia w Europie

Jest to również trzecie miejsce wśród krajów OECD na poziomie 24,2%, “przegrywa nieznanie” jedynie w porównaniu z Grecją i Republiką Południowej Afryki, a jest także znacznie powyżej średniej OECD wynoszącej 7,3% (2014 r.). Bezrobocie wśród młodzieży jest jeszcze gorsze: około połowa osób w wieku od 15 do 24 lat, która mogłyby pracować – jest bezrobotna.

12. Kobiety-przedsiębiorcy tworzą blisko 40% wszystkich nowych przedsiębiorstw w Hiszpanii

W latach 2008-2013, powstało w sumie około 800 000 firm prowadzonych przez kobiety.

13. Hiszpania ma największą różnicę pomiędzy bogatymi a biednymi w Europie

Według ustaleń raportyu Credit Suisse i katolickiej organizacji charytatywnej Caritas. W 2012 r., Podczas gdy ponad 6 procent ludności żyło 307 EUR na miesiąc lub mniej (dwa razy więcej niż w 2008 r.), Liczba milionerów wzrosła do 402,000 USD, co oznacza wzrost o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim.

14. Opieka nad dziećmi przez rodziców po za czasem w szkole jest utrudniona

Około jedna czwarta wszystkich dziadków codziennie zajmuje się swoimi wnukami.

15. Tylko połowa wszystkich dorosłych w wieku 15-64 lat posiada ma odpowiednik polskiej matury.

Średnia OECD wynosi prawie trzy czwarte. Młodzi ludzie pozostają jednak w szkole dłużej niż poprzednie pokolenie, przez co 65% z grupy 25-34-latków zdobywa wyższe wykształcenie.

16. Hiszpańska miłość do relaksu

Zgodnie z raportem OECD z 2013 r. Hiszpanie poświęcają średnio 16 z 24 godzin na wypoczynek, jedzenie, picie i spanie.

17. Pierwszą “powieść” przypisuje się Hiszpanowi

Don Quixote” Cervantesa, został napisany w 1605 roku i uważany za pierwszą powieść.

18. Hiszpania ma 47 dzieł światowego dziedzictwa UNESCO

To sprawia, że ​​Hiszpania jest trzecim co do wielkości krajem na świecie, z prehistoryczną sztuką wyrytą w kamieniu, historycznymi miastami i budynkami, mostami, parkami narodowymi i krajobrazami. Wyżej są tylko Włochy z 49 miejscami i Chiny które posiadają ich aż 45 mają więcej.

19. Następnym razem, gdy użyjesz zszywacza, podziękuj Hiszpanom

Pierwszy znany zszywacz powstał w XVIII wieku w Kraju Basków dla francuskiego króla Ludwika XV – a każdy zszywek został wygrawerowany godłem królewskim. Hiszpania dała światu także mop i wiadro (1956), protoplastę współczesnego papierosa (XVII wiek) i astronautyczny skafander kosmonauty (1935).

20. Hiszpania wytwarza ponad połowę światowej produkcji oliwy z oliwek

Ponad 1,5 miliona ton, a prawie całość pochodzi z południowego regionu Andaluzji. Hiszpańskie wino jest również znanym produktem: Hiszpania jest drugim co do wielkości producentem wina na świecie ( zaraz po Włochach), wyprodukowała 4,6 miliona ton w 2015 roku.

21. Hiszpania była pierwszym krajem na świecie, w którym energia wiatrowa była największym źródłem odnawialnej energii elektrycznej

Red Eléctrica de España (REE), operatorzy hiszpańskiego systemu elektroenergetycznego, podali, że w 2013 r. Turbiny wiatrowe wygenerowały ponad 54 000 giga-watogodzin energii elektrycznej co daje jedną piątą zużycia energii w tym kraju.

22. Hiszpania posiadała jednych z największych artystów na świecie

Wśród wielu, najbardziej znani hiszpańscy artyści to Velázquez w VII wieku, Goya w VIII i IX, Picasso, Miró i Dali w XX wieku.

23. W Hiszpanii są zębowe wróżki

Kiedy hiszpańskie dzieci tracą ząb, wkładają go pod poduszkę, a mała mysz o nazwie Ratoncito Pérez (polski odpowiednik to zębowa wróżka) przychodzi, by go zabrać i zostawia na jego miejscu mały prezent lub pieniądze.

24. Do 2013 r. Wiek w którym można było uprawiać seks lub wziąć ślub w Hiszpanii był jednym z najniższych na świecie

Do 2013 r. Wiek ten wynosił 13 lat w przypadku seksu i 14 lat w przypadku małżeństwa. Od 2015 roku Hiszpanie muszą poczekać, aż osiągną 16 lat, czyli tyle ile inne kraje europejskie – Wielka Brytania, Holandia, Norwegia i Belgia.

25. Hiszpanie są społeczeństwem tolerancyjnym

Europejskie badanie społeczne w 2010 r. Wykazało, że 80% respondentów podało, że “homoseksualni mężczyźni i lesbijki powinni mieć możliwość swobodnego życia“, w porównaniu do 40% Chorwatów, Litwinów i Rosjan. Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Hiszpanii od 2005 roku.

26. Najstarsza restauracja na świecie znajduje się w Madrycie

Chociaż inne restauracje twierdzą, że są starsze, tytuł ten został przyznany przez Guinness World Records restauracji Botín, która jest otwarta od 1725 roku. Ich Podpisowe danie? Cochinillos asado (pieczony prosiak).

27. Hiszpania jest jednym z najbardziej popularnych destynacji turystycznych na świecie

Hiszpania była trzecią najbardziej popularną destynacją turystyczną na świecie w 2016 r. – po Francji i Stanach Zjednoczonych przyciągnęła oszałamiającą liczbę 75,6 miliona turystów.

28. Hiszpania jest krajem fiestas, z setkami festiwali odbywających się przez cały rok

Najstarsza fiesta, Romería de Nuesra Señora de le Cabeza, odbywała się przez ponad 800 lat, a Fiesta de los Patios została nawet nagrodzona światowym statusem UNESCO w 2013 roku. Ucieczka przed bykami podczas festiwalu San Fermin, wojna na pomidory podczas La Tomatina palenie ogromnych ninots (posągi) podczas Las Fallas.

29. Hiszpańska loteria świąteczna ma największą na świecie nagrodę

Hiszpańska loteria narodowa El Gordo (“gruby”), która odbywa się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, ma nagrodę w wysokości 720 milionów euro, a wszystkie wypłaty na koniec roku 2017 wynosiły około 2,3 miliarda euro.

30. Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej górowała w rankingach FIFA World przez pięć kolejnych lat – od 2008 do 2013 roku

La Roja (Czerwoni), La Furia Roja (Czerwona furia), La Furia Española (Hiszpańscy furiaci) czy La Furia (Furia), jak znana jest drużyna narodowa, która posiada rekord świata (28) wygrywając najważniejsze mecze.

31. Co znaczy nazwa Hiszpania?

Wywodzi się od słowa Ispania, oznacza to Ziemię Królików.

32. Jakie może być najdłuższe hiszpańskie imię i nazwisko?

Słynny malarz Pablo Picasso nazywał się (pełne imię i nazwisko): Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso

33. Narodowy przysmak Hiszpanów to?

W zależności od regionu może to być Paella lub omlet, który nazywają tortilla.

34. Hiszpański misz-masz nazwisk dwuczłonowych

Hiszpanie posiadają  dwu członowe nazwiska. Pierwszy odnosi się do nazwiska ojca, a drugi nazwiska matki (pierwsze z nazwisk).

35. Język wspólny esperanto? Nie! Język gwizdany.

Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

36. Lizaki dzieciństwa

Z Hiszpanii pochodzą lizaki chupa chups (czasownik chupar – ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.

37. Największy producent bananów w Europie

Nic dziwnego w końcu Hiszpania to najcieplejszy i najbardziej suchy kraj w Europie.

38. Który bar wybrać?

Generalnie to trudne zadanie bo w Hiszpanii znajduje się więcej barów, restauracji i klubów niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju.

39. Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

Za czasów wypraw odkrywczych kolumba, Hiszpanie sprowadzili między innymi te produkty.

40. Podstawowy styl rozmawiania w Hiszpanii?

Szybko i dużo.

 

BONUS DLA WYTRWAŁYCH

1. Wyspa należąca do Hiszpanii i Francji jednocześnie

Île des Faisans to ała wyspa na Bidasoa, rzece granicznej między Hiszpanią a Francją. Od czasu traktatu pirenejskiego wysepka jest kondominium Francji i Hiszpanii, które sprawują zwierzchność nad wyspą na zmianę przez 6 miesięcy.

2. Unia Europejska jest nie tylko w Europie, Ameryce południowej czy na oceanie Indyjskim

Hiszpania posiada swoje eksklawy również w Afryce: Ceuta (położona naprzeciw Gibraltaru) oraz Melilla, na której żyje blisko 87,000 mieszkańców.

3. Hiszpańskie miasto we Francji

Llívia to kolejne hiszpańskie miasto tym razem na terenach francuskich. Jest to eksklawa należąca administracyjnie do komarki Cerdanya w prowincji Girona we wspólnocie autonomicznej Katalonii;

4. Najkrótsza granica państwa znajduje się w Hiszpanii

Ma 85m długości. Peñón de Vélez de la Gomera jeszcze do niedawna było wyspą, natura przekształciła ją w półwysep. Doprowadziło to do powstania jednej z najkrótszych lądowych granic państwowych.

A może znasz inne ciekawe fakty, którymi chciałbyś się z nami podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *