jak znaleźć pracę w Hiszpanii

Jak znaleźć pracę w Hiszpanii – Poradnik

Jest to przewodnik dotyczący szukaniu pracy w Hiszpanii, oraz informacje o aktualnym stanie rynku pracy. Powiemy trochę o hiszpańskich pozwoleniach o pracę oraz o tym, gdzie znaleźć pracę w Hiszpanii.

Jeśli dopiero przyjechałeś do Hiszpanii i rozpoczynasz proces poszukiwania pracy, może ci się wydawać, że istnieje zbyt wiele miejsc pracy, a popyt na nią jest bardzo duży. Szczególnie jeśli nie mówisz po hiszpańsku. Ale de facto można znaleźć pracę w Hiszpanii, jeśli wiesz, gdzie szukać. W Hiszpanii istnieje wiele miejsc pracy dla obcokrajowców posiadających specjalistyczne umiejętności.

W Hiszpanii wiele osób znajduje zatrudnienie po znajomości, zwłaszcza w małych i średnich firmach. I właśnie dlatego nie powinieneś ograniczać poszukiwań w agencjach i reklamach: ważne jest, aby być aktywnym w tych poszukiwania i samodzielnie otwierać sobie możliwości.

Hiszpański rynek pracy

Stopa bezrobocia w Hiszpanii jest jedną z najwyższych w Europie – około jednej piątej osób jest bez pracy i chociaż Hiszpania jest również jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej (UE) i czwartą co do wielkości. Bezrobocie maleje, ponieważ kraj powoli odżywa po kryzysie gospodarczym, spadając z poziomu 26% w 2013 r. Do około 16% w lutym 2018 r. Niektóre sektory odnotowały nawet wzrost w ostatnich latach, na przykład w największym regionie Hiszpanii, Castilla y León, było więcej ofert pracy niż przed kryzysem dla pracowników opieki społecznej, pracowników budowlanych i szefów kuchni.

Jednak bezrobocie wśród młodzieży nadal stanowi problem, a absolwenci tutejszych uczelni zgłaszają trudności ze znalezieniem stałej pracy. Ponieważ stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosiła około 35% w marcu 2018 r., wielu wykształconych absolwentów w kraju szukało możliwości pracy za granicą tak jak to było jeszcze kilka lat temu w Polsce. Jednak najwyższy poziom bezrobocia występuje wśród osób z najniższy wykształceniem.

Jeśli szukasz pracy jako absolwent, będziesz konkurować z dużą liczbą hiszpańskich absolwentów, a największe szanse powodzenia masz w sektorze konsultingowym, przemysłowym i IT, które wyrosły w ostatnich latach. Wiele firm międzynarodowych ma swoją siedzibę w Hiszpanii, w tym: Abengoa, Abertis, Acciona, ACS Group, Almirall, Grupo Antolin, Ebro Foods, Ferrovial, Ficosa, Fomento de Construcciones y Contratas, Iberdrola, Inditex, Logista, Natraceutical, Pescanova, PRISA, Técnicas Reunidas i Viscofan.

Hiszpańskie prawo pracy również przyczyniło się kryzysu rynku pracy pozwalając na to aby ponad połowa umów o pracę miała charakter tymczasowy, z uwagi na skrajnie wysoki koszt zatrudnienia nowych i młodych pracowników. Od czasu kryzysu nastąpił również wzrost samozatrudnienia w Hiszpanii jako odpowiedź na trudne warunki poszukiwania pracy.

Oferty pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii istnieją pewne sektory gospodarki, w których istnieje wiele wolnych miejsc pracy, z uwagi na trudność obsadzenia stanowiska między innymi z uwagi na odsetek osób posiadających wysokie kwalifikacje. Hiszpański rząd utrzymuje listę zawodów w których brakuje po prostu rąk do pracy (dotyczy każdego regionu) i pozwala na przyspieszone i mniej restrykcyjne procedury rekrutacji szczególnie dla obcokrajowców. Polecam dołączyć do portalu mobilności zawodowej EURES, który dostarcza informacji o wolnych miejscach pracy o ogólnej kondycji rynku pracy nie tylko w Hiszpanii ale i całej europie.

Zawody, które obarczone są niedoborem wykwalifikowanej kadry to zazwyczaj stanowiska w dziedzinach transportu morskiego, edukacji, mechaniki, inżynierii produkcyjno-przemysłowej, branży IT, medycznej i turystycznej.

W 2015 r. Najszybciej rozwijającymi się sektorami pracy były usługi konsumpcyjne, księgowość i finanse, zarządzanie i marketing, energia odnawialna, inżynieria i branża IT.

Najczęstszym źródłem zatrudnienia dla osób porozumiewających się wyłącznie w języku angielskim jest nauczanie języka angielskiego oraz praca sezonowa w turystyce czy w stale rosnącym zapotrzebowaniu na wirtualnych asystentów czy miejskich asystentów do załatwiania podstawowych spraw na mieście. Oczywiście dotyczy to w większości dużych metropolii jak Madryt, Barcelona czy Sewilla. Zazwyczaj w innych miastach, język hiszpański jest wymogiem koniecznym do uzyskania zatrudnienia. Duże firmy o silnej międzynarodowej marce znajdują się w sektorach związanych z rozwojem infrastruktury, energią odnawialną, bankowością, tekstyliami, technologią ochrony zdrowia, aeronautyką, rolnictwem i przemysłem motoryzacyjnym.

Na obecnym rynku pracy ważnym jest, aby nie wykluczać możliwości pracy tymczasowej lub pracy o niższej pensji, dopóki nie znajdziesz czegoś stałego, lepiej płatnego i odpowiadającego twoim wymaganiom. Także rozpoczęcie działalności gospodarczej jest również dobrą opcją, co pokazują statystyki wzrostu samozatrudnienia na rynku hiszpańskim.

Hiszpania w pracy i jej prawo pracy

Średni tygodniowy czas pracy w pełnym wymiarze godzin to nieco ponad 40 godzin, od 9 rano do 20:00, wraz z przerwami obiadowymi między 14.00 a 16.00. Praca zaczyna się po porannej kawie, a lunch jest czasem relaksu i socjalizowania się z kolegami w pobliskim barze, a nie czasem na obiad w domu. Jednak w większych firmach i koncernach międzynarodowych, szczególnie w dużych miastach, takich jak Madryt i Barcelona, ​​najprawdopodobniej sjesta nie jest praktykowana i standardowa praca zawarta jest w typowych godzinach wraz z godzinną przerwą na lunch.

W hiszpańskich firmach stosuje się strukturę hierarchiczną czyli, że wszystkie strategiczne decyzje podejmowane są przez szefostwo, a organizowane spotkania z pracownikami mają na celu wymianę informacji lub wydanie instrukcji, czyli zupełnie odwrotnie jak w korporacjach zachodnich, które wspólnie ustalają plany sprzedażowe i dalszy plan rozwoju.

W pracy możesz oczekiwać od kolegów z pracy, aby poznali cię już na pierwszym spotkaniu – chodzi przede wszystkim o budowanie zaufania między tobą, a współpracownikami. Indywidualizm jest preferowany bardziej niż praca zespołowa, choć skromność jest bardziej ceniona niż asertywność wśród pracowników w Hiszpanii.

Następstwem kryzysu gospodarczego było zmniejszenie wynagrodzenia w prawie wszystkich sektorach, szczególnie w sektorze publicznym. Aktualnie gospodarka zwiększa pensję i wykazuje oznaki wzrostu gospodarczego, szczególnie w sektorze prywatnym i handlu elektronicznym, turystyce, inżynierii, zaopatrzeniu oraz budownictwie. W 2017 r.Ministerstwo Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (Ministerio de Empleo y Seguridad Social) podniosło minimalne wynagrodzenie (salario mínimo interprofesional – SMI) do 707,60 EUR miesięcznie lub 23,59 EUR za dzień.

Od stycznia 2019 w Hiszpanii płaca minimalna została podwyższona o 22% (~900 EUR przy 14 wypłatach lub ~1050 EUR brutto przy 12 wypłatach). Oczywiście posiadając wyższe wynagrodzenie niż minimalne nie oznacza to iż ono również wzrośnie. Ma to jednak wpływ na wysokość składek.

Wymagania dotyczące pracy w Hiszpanii jako obcokrajowiec

Hiszpańskie wizy do pracy i zezwolenia na pobyt

Obywatele UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), państwa członkowskie i Szwajcaria mogą przyjechać do Hiszpanii i podjąć pracę bez konieczności posiadania ubiegania się o pozwolenia o pracę. Wszyscy obywatele spoza UE / EOG i Szwajcarii będą potrzebować wizy pobytowej, a także ważnego hiszpańskiego zezwolenia o pracę.

Będziesz musiał uzyskać numer NIE z komisariatu policji, który zajmuje się sprawami obcokrajowców, a także zarejestrować się w urzędzie podatkowym Agencic Tributaria po przyjeździe, aby mieć możliwość opłacenia hiszpańskich podatków.

Języki

Jeśli nie mówisz po hiszpańsku, to praca w Hiszpanii dla osób posługujących się językiem angielskim obejmuje turystykę, nieruchomości, nauczanie języka angielskiego i usługi skierowane do emigrantów. W innych przypadkach zazwyczaj trzeba mówić po hiszpańsku. W Hiszpanii istnieje wiele szkół językowych, w których możesz poprawić swoje umiejętności.

Kwalifikacje i referencje

Upewnij się, że twoje kwalifikacje zawodowe są uznawane w Hiszpanii, kontaktując się z Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu; zobacz takżespecuficzne  wymagania dotyczące weryfikacji zawodów regulowanych.

Możesz dowiedzieć się również, czy Twój zawód jest regulowany w Hiszpanii (tj. Wymaga określonych kwalifikacji sprawdzających), sprawdzając w bazie danych Komisji Europejskiej.

Będziesz także potrzebować referencji z pracy przetłumaczonych na język hiszpański. Zastanów się także nad zdobyciem Europass, w którym twoje dane osobowe, kwalifikacje i umiejętności będą miały standardowy europejski format.

Jak znaleźć pracę w Hiszpanii

Jeśli pochodzisz z UE, EOG lub Szwajcarii, możesz szukać pracy w Hiszpanii na stronie EURES (European Employment Services). EURES to portal pracy prowadzony przez Komisję Europejską, mająca na celu ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oprócz poszukiwania pracy można również publikować CV i uzyskać poradę w kwestiach prawnych i administracyjnych związanych z pracą w Hiszpanii lub dowolnym innym kraju w UE / EOG lub Szwajcarii.

Publiczne służby zatrudnienia

Publiczne urzędy pracy (Servicio Público de Empleo Estatal)) lub SEPE mają informacje na temat wolnych miejsc pracy, szkoleń i porad dotyczących poszukiwania pracy. Możesz także wyszukiwać oferty pracy na portalu rządowym Empleate.

Wspólnoty Autonomiczne (różne regiony w Hiszpanii) również mają urzędy pracy w całym kraju – zajrzyj na stronę internetową SEPE. Możesz również sprawdzić wolne miejsca pracy w Sistema Nacional de Empleo.

Strony internetowe z ofertami pracy w Hiszpanii

Istnieje wiele stron internetowych z ofertami pracy w Hiszpanii, w tym specjalistycznych stron dla określonych zawodów.

Praca w Hiszpanii dla absolwentów:

Strony hiszpańskie:

Praca w Hiszpanii dla osób posługujących się językiem angielskim:

Specjalistyczne zawody:

Au pair:

Nauczanie języka wHiszpanii

Istnieje wiele możliwości nauczania języka angielskiego w Hiszpanii, ale nawet bycie native speakerem prawdopodobnie nie wystarczy, aby zapewnić sobie szansę na pracę – masz dużo większą szansę, jeśli posiadasz kwalifikację TEFL. Rozważ skorzystanie z kursu w swoim kraju ojczystym lub w Hiszpanii. TtMadrid i TEFL Iberia to szkoły, które mogą pomóc Ci znaleźć pracę TEFL w Hiszpanii, w przeciwnym razie możesz również szukać pracy nauczyciela w Spainwise i Lingobongo.

Możesz również udzielać prywatnych lekcji i wyszukiwać pracę z językiem angielskim w gazecie lub u znajomych swoich znajomych.

Agencje rekrutacyjne

Agencje rekrutacyjne zwykle zajmują się pracą tymczasową w Hiszpanii .Empresas de Trabajo Temporal (ETT) (Agencja Pracy Tymczasowej) zatrudnia pracowników bezpośrednio, a następnie przydziela je innym firmom, które będą nadzorować pracę. Można również sprawdzić, które agencje są zarejestrowane aby nie zostać oszukany,. Inna agencja pracy tymczasowej oferująca pracę tymczasową i stałą i jest warta uwagi to Adecco.

Hiszpańskie posady w gazetach

Chociaż hiszpańskie gazety krajowe, regionalne i prowincjonalne będą codziennie reklamować oferty pracy, większość z nich jest reklamowana w niedzielnych wydaniach. Aby zobaczyć najnowsze oferty pracy online, zobacz El Pais, El Mundo i ABC. La Vangaurdia ma również stronę z ofertami pracy. Możesz także sprawdzić strony ofert pracy w drukowanych gazetach International New York Times, Wall Street Journal i Overseas Jobs Express.

Radio i telewizja

Istnieją również ogłoszenia, które prezentowane są zarówno w telewizji, jak i radiu, na przykład Aquí hay trabajo  Jest nadawane w telewizji od poniedziałków do piątków o godzinie 9.45 na kanale 2 (RTVE), a także wyświetla oferty pracy na swojej stronie.

Networking w Hiszpanii

Wiele miejsc pracy nie jest reklamowanych otwarcie w Hiszpanii, a wiele stanowisk jest wypełnianych poprzez kontakty. Załóż konto na LinkedIn i zaproś swoich znajomych oraz daj do zrozumienia rekruterom że szukasz pracy w Hiszpanii.

Niektóre sieci biznesowe:

Nawiąż kontakt z Hiszpanami i innymi emigrantami o podobnych zainteresowaniach zawodowych lub osobistych poprzez grupę spotkającą się w pobliżu – jeśli takiej nie ma, możesz zawsze założyć własną.

Wykonaj pierwszy krok

Przygotowanie list motywacyjnego i CV może być bardzo skuteczne w Hiszpanii. Upewnij się, że twój list jest zaadresowany do właściwej osoby. Możesz przeszukać stronę internetową firmy w celu uzyskania danych kontaktowych lub sprawdzić obszerną bazę danych firmy Kompass Spain.

Możesz zajrzeć na strony firmowe w poszukiwaniu wolnych miejsc. Zwykle znajdziesz wolne miejsca pracy pod nagłówkiem ecursos humanos (zasoby ludzkie), empleo (zatrudnienie) lub trabaja para nosotros (pracuj dla nas).

Staże i wolontariat w Hiszpanii

UE oferuje staże dla absolwentów szkół wyższych za pośrednictwem Biura Komisji Europejskiej ds. Staży (Bureau de Stages), w przeciwnym razie AIESEC (dla studentów i absolwentów) lub IAESTE (dla studentów nauki, inżynierii i sztuki użytkowej). Mogą oni organizować staże lub praktyki wakacyjne. Stypendia można również znaleźć w Europlacement i Intern Overroad.

Dla osób w wieku od 17 do 30 lat istnieją programy wolontariackie, które są organizowane przez Wolontariat Europejski (EVS), gdzie pracujesz za granicą przez okres do 12 miesięcy w zamian za wyżywienie, ubezpieczenie i niewielkie wynagrodzenie. Concordia jest kolejną organizacją zrzeszającą wolontariuszy.

Ubieganie się o pracę w Hiszpanii

Po znalezieniu odpowiedniej oferty pracy będziesz musiał przygotować swoją aplikację. Powinieneś dostosować swoje CV i list motywacyjny do hiszpańskiego pracodawcy oraz nauczyć się jak prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, aby uniknąć błędów kulturowych.

Niedługo napiszę artykuł na temat ubiegania się o pracę w Hiszpanii. Także sugeruję, aby zapisać się na nasz newsletter aby być na bieżąco.

Więcej informacji na temat ofert pracy w Hiszpanii

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z zatrudnieniem, a może masz inne wskazówki, którymi chciałbyś się z nami podzielić.  Życzymy wam wszystkim owocnych poszukiwań.

2 thoughts on “Jak znaleźć pracę w Hiszpanii – Poradnik”

 1. Hey!
  Trochę długawy, ale bardzo pomocny artykuł! Dzięki za niego!
  Zaraz będę przeglądać większość zamieszczonych linków sprawdzając czy czegoś jeszcze nie znam. 😀

  Zwróć tylko uwagę, że od stycznia 2019 mamy w Hiszpanii podwyżkę płacy minimalnej o 22% (~900 euro brutto w wypadku standardowych tu 14 wypłatach lub ~1050 euro brutto w 12 wypłatach = 12600 euro brutto na rok minimum).

  Dla uzupełnienia, dla tych, którzy myślą o przeprowadzce do Hiszpanii polecam krótki artykuł o tym na co trzeba się przygotować.

  Pozdrawiam,
  Rutinario

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *