Hiszpania zamyka 32-tysięczne miasto na dwa tygodnie

Hiszpańskie władze nakazały zamknięcie około 32 000 osób w położonym nad rzeką mieście Aranda de Duero w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Znani ze swoich winnic mieszkańcy Aranda de Duero nie będą mogli swobodnie się poruszać, a ich przemieszczanie będzie ograniczone do absolutnego minimum. Nikt nie będzie mieł wstępu do miasta, które znajduje się 150 kilometrów na północ od Madrytu i nie będzie mogł go opuszczać.

Posunięcie to nastąpiło zaledwie sześć tygodni po ogólnokrajowym złagodzeniu takich środków. Inne obszary już wprowadziły lokalne blokady, w tym w regionie Kraju Basków, Katalonii i Aragonii.

Do tej pory Hiszpania była jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią, z 310 000 zarejestrowanych zakażeń i 28 500 zgonów.

Czytelnik widział, jak policja tworzy punkty kontrolne wokół Arandy de Duero, które pozostaną zamknięte przez co najmniej dwa tygodnie.

Funkcjonariusze sprawdzą dokumenty tożsamości osób wchodzących i uniemożliwią opuszczenie terenu bez ważnego powodu. Do miasta mogło wjechać kilka ciężarówek.

„Tutaj jest spokojnie, oczywiście trochę się boimy. Niektóre sklepy są zamknięte, ale ogólnie wygląda to prawie jak normalny dzień” – powiedziała Maria Jose Fernandez, pracownik sklepu z ubraniami. „Widać, że morale ludzi ucierpiało, ponieważ nie wiemy, co się wydarzy w przyszłości”.

W zeszłym tygodniu stwierdzono 19405 nowych przypadków koronawirusa, ale ministerstwo zdrowia twierdzi, że kraj nie wchodzi w drugą falę pandemii.

Wśród regionów to Katalonia jest najbardziej dotknięta pandemią, a w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowała 5 100 przypadków, podczas gdy sąsiednia Aragonia odnotowała 4 100.

Ale z 312 przypadkami na 100 000 mieszkańców to właśnie Aragonia jest największym powodem do niepokoju pod względem wskaźnika infekcji.

Władze lokalne nałożyły różne formy blokad, a Barcelona prosi swoich mieszkańców, aby nie opuszczali domów, podczas gdy mieszkańcy Arandy de Duero są poddawani kontrolom policyjnym.

Ogólnokrajowa blokada Hiszpanii trwała od połowy marca do 21 czerwca, ale rząd wykluczył ponowne wprowadzenie jej w całym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *