Benilloba – stare muzułmańskie gospodarstwo

Benilloba (Benilloba w Walencji) to hiszpańska gmina leżąca we Wspólnocie Walencji, należąca do comarki Cocentaina (El Comtat w Walencji) w prowincji Alicante.

Poniższe linki są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli klikniesz na dany link, a następnie zakupisz produkt, otrzymam niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Bilety lotnicze

Zobacz jakie są możliwe loty do tej lokalizacji.

Wynajem Auta

No i musisz się czymś poruszać. Zobacz nasze propozycje:

Hotele

Musisz gdzieś mieszkać. Oto nasze propozycje:

Benilloba (Benilloba w Walencji) to hiszpańska gmina leżąca we Wspólnocie Walencji, należąca do comarki Cocentaina (El Comtat w Walencji) w prowincji Alicante.
Benilloba była starym muzułmańskim gospodarstwem.
Geografia: Znajduje się nad rzeką Frainós, pomiędzy Serreta de Alcoy i Sierra Serrella na drodze prowadzącej z Alcoy do Callosa de Ensarriá.
Powierzchnia 9,5 km2 ze szczytem Aitana, który ma 1558 m npm. To najwyższa góra prowincji Alicante. Ciekawe są również krajobrazy Salto, La Cruceta, stawy, rzeki Frainós, gdzie znajdują się pozostałości muzułmańskiego akweduktu i dwóch starych młynów.
Miejscowości graniczące: Benilloba graniczy z lokalnymi warunkami Cocentaina i Gorga w comarce Cocentaina i Penáguila w comarce Hoya de Alcoy.
Gospodarka: Dzięki branży tekstylnej gospodarka Benilloba jest jedną z najlepiej prosperujących w regionie.
W 1316 r. Benilloba należała do Bernata de Cruïlles. W 1357 roku wojska kastylijskie Don Fernando zaatakowały ludność i zostały odparte przez jej mieszkańców. Benilloba liczyła 330 rodzin Morysków, liczących około 1.485 mieszkańców, to stan przed wypędzeniem w 1609 roku.
Następnie Benilloba była w posiadaniu hrabiów Arandy, którzy nadali jej status puebla w roku 1611. Dwór Benilloba wszedł w skład majątku domu rodziny Revillagigedo w 1757 roku.
Pomimo zarządzeń, które zniosły señoríos (Manieryzm, zwany także seignorializmem lub systemem dworskim, był zasadą organizującą gospodarkę wiejską, która powierzała władzę prawną i ekonomiczną panu dworskiemu), hrabiowie utrzymali swoją pozycję do 1955 roku, w którym sprzedali i przekazali egzystencjalne prawa. W ten sposób pozostaje dominium Benilloba, jako wyjątkowy przypadek we Wspólnocie Walenckiej.
Co warto odwiedzić w okolicy?
Głównie szlaki i pozostałości zamków. Także idealna miejscówka dla rowerzystów oraz osób, które lubią się poruszać. Na koniec można odwiedzić znane safari czy napić się popularnego wina w prowincji Alicante.
  • Safari Aitana
  • Castillo de Penáguila
  • Puerto de Tudons
  • Castillo de Penáguila
  • Recingle Alt (Serrella)
  • Tossal de la Creu
  • Vins Del Comtat

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *