Ubezpieczenie pojazdu w Hiszpanii – kompletny przewodnik 2021

Planujesz kupić samochód w Hiszpanii i ubezpieczyć go od wszelkich zdarzeń? Weź kubek kawy i usiądź wygodnie. Przed Tobą kompletny przewodnik ubezpieczenia pojazdu w Hiszpanii. Jeśli myślisz o prowadzeniu samochodu w Hiszpanii, ważnym jest, aby ubezpieczyć pojazd i zrobić to dobrze. Ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii jest wymagane przez prawo, tak więc nie będziesz chciał wychodzić z domu bez odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczenie pojazdu w Hiszpanii różni się trochę od tego znanego w Polsce, także mam nadzieję, że poniższy wpis okaże się dla Ciebie pomocny.

Aby pomóc Ci zrozumieć hiszpański rynek ubezpieczeń samochodowych, w tym przewodniku omówię kluczowe kwestie:

 • Wprowadzenie do ubezpieczeń samochodowych w Hiszpanii
 • Rodzaje ubezpieczeń pojazdów w Hiszpanii
 • Dodatkowe formy ubezpieczenia samochodu
 • Premie i kary za ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii
 • Firmy oferujące ubezpieczenia samochodowe w Hiszpanii
 • Jak wybrać ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii
 • Dokumenty potrzebne w procesie ubezpieczenia pojazdu
 • Dochodzenie roszczeń z tytułu hiszpańskiego ubezpieczenia samochodu
 • Rozwiązanie umowy i zmiana ubezpieczyciela
 • Składanie skargi na ubezpieczyciela pojazdu w Hiszpanii
 • Pomoc drogowa w Hiszpanii
Wprowadzenie do ubezpieczeń samochodowych w Hiszpanii

Każdy pojazd w Hiszpanii musi być ubezpieczony przynajmniej minimalnym systemem odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to samochodów osobowych, ciężarowych, kamperów, motocykli i skuterów. Rowery, nawet elektryczne nie wymagają ubezpieczenia. Każdy pojazd u którego stwierdzi się brak posiadania ubezpieczenia może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3000 euro.

Aby uzyskać ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii, musisz najpierw zarejestrować pojazd. Możesz poruszać się zagranicznymi pojazdami (z obcą rejestracją) przez ograniczony czas (3-6 miesięcy), ale musisz posiadać ubezpieczenie OC. Wszystkie pojazdy wymagają ubezpieczenia, nawet te, które są zaparkowane lub unieruchomione, chociaż ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają pojazdy niesprawne.


Przeczytaj jak zarejestrować pojazd w Hiszpanii.

Rejestracja pojazdów

0 shares Facebook Twitter LinkedIn 0 shares Facebook Twitter LinkedIn

0 komentarzy

Podobnie jak w wielu krajach, ubezpieczenie dotyczy pojazdu, a nie kierowcy. Możesz dodać kierowców do polisy, chociaż osoby w wieku poniżej 25 lat mogą mieć wpływ na wysokość składki. W przypadku sprzedaży polisy często może zostać ona przeniesiona na inny pojazd, chociaż składki mogą ulec zmianie.

Ubezpieczenia pojazdów to jeden z największym udziałem w rynkach ubezpieczeniowych, który w 2017 r. Stanowił 31,5% ubezpieczeń innych niż ubezpieczeni na życie. Dyrekcja Generalna ds. Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (Direccion General de Seguros y Fondos de Pensiones – DGSFP) reguluje działalność firm ubezpieczeniowych w Hiszpanii.

Czy można skorzystać z ubezpieczenia samochodu z innego kraju w Hiszpanii?

Jeśli przeprowadzisz się do Hiszpanii z innego kraju UE, możesz nadal korzystać z istniejącej polisy ubezpieczeniowej. Będziesz jednak musiał sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy obejmuje ono ubezpieczenie międzynarodowe.

Obywatele krajów spoza UE mogą korzystać z ubezpieczenia w swoim kraju przez ograniczony okres (3-6 miesięcy), ale jeśli przeprowadzasz się do Hiszpanii z kraju spoza UE, będziesz musiał zarejestrować samochód i kupić ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii po zakończeniu tego okresu.

Rodzaje ubezpieczeń pojazdów w Hiszpanii

Trzy główne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w Hiszpanii to:

 1. Odpowiedzialność cywilna od osób trzecich (responsabilidad civil obligatoria lub seguro obligatorio)
  Zwykle obejmuje to wszystkie szkody i koszty poniesione przez osoby trzecie, w tym uszkodzenia pojazdów, obrażenia ciała i koszty prawne. Jednak standardowa polisa nie pokryje żadnych Twoich kosztów.  Możesz dostosować ubezpieczenie OC, aby obejmowało dodatki, takie jak pomoc drogowa, więc pamiętaj aby odznaczyć te dodatki przy zakupie tego rodzaju ubezpieczenia. Jest to często wybierana opcja dla pojazdów starszych, tanich lub kiedy jeździsz rzadko.
 2. Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży osób trzecich (Responsabilidad Civil Oblatoria, Incendio y Robo)
  Obejmuje to standardowe roszczenia od osób trzecich oraz obejmuje również pewną kwotę szkód we własnym pojeździe. Obejmuje to zwykle szkody spowodowane pożarem, burzą, klęskami żywiołowymi i wypadkami, a także kradzieżą i wandalizmem.  Podobnie jak w przypadku standardowych polis od odpowiedzialności cywilnej, możesz dostosować to ubezpieczenie do swoich wymagań.
 3. Kompleksowe (todo riesgo)
  Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje wszystkie koszty poniesione zarówno przez Ciebie, jak i osoby trzecie, nawet jeśli do wypadku doszło z Twojej winy. Pamiętaj jednak, że firmy zwykle nie wypłacają pieniędzy, jeśli naruszasz prawo (np. prowadzisz pojazd po spożyciu alkoholu).  Kompleksowe ubezpieczenie jest dobrym wyborem, jeśli wartość Twojego samochodu jest wysoka lub którego naprawa będzie bardzo kosztowna, a także jeśli prowadzisz codziennie lub jeśli wiąże się to ze szczególnym ryzykiem. Nie zapominaj jednak, że Twoje składki będą rosły wraz ze wzrostem ryzyka.

Koszty ubezpieczenia samochodu

Średnie składki na ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii wynosiły nieco ponad 350 euro rocznie w 2016 r., Nieco powyżej średniej UE. Składki spadły średnio z ponad 450 euro w 2005 r. Ubezpieczenie od osób trzecich może być tak tanie, około 150 euro, ale zazwyczaj wynosi około 250-300 euro. W pełni kompleksowe polisy będą prawdopodobnie kosztować 400 EUR rocznie lub więcej.

Podobnie jak w większości krajów, hiszpańskie składki są określane przez czynniki, takie jak wartość i wiek pojazdu, profil i wiek kierowcy oraz wszelkie dodatkowe ryzyka związane z polisą. W Hiszpanii Twoje miejsce zamieszkania jest również ważne, ponieważ wyższe składki są związane z bardziej ruchliwymi miastami, takimi jak Madryt i Barcelona.

Możesz zmniejszyć swoje roczne składki, dobrowolnie zwiększając nadwyżkę lub odliczenie, czyli kwotę, którą musisz zapłacić na poczet każdego roszczenia. Większość polis ma obowiązkową kwotę franszyzy, chociaż pakiety kompleksowe można zwykle wykupić bez udziału własnego. Będą one droższe niż standardowe kompleksowe polisy. Niektórzy ubezpieczyciele oferują również polisy tymczasowe (3-6 miesięcy) z wyższą miesięczną stawką.

Dodatkowe formy ubezpieczenia samochodu

Oprócz standardowych i kompleksowych polis, większość firm oferuje również dodatkowe ubezpieczenie.

Oto niektóre z najpopularniejszych typów:

 • Pomoc drogowa – obejmuje koszty holowania i napraw wraz z kosztami transportu zastępczego;
 • Ubezpieczenie ochrony prawnej – obejmuje koszty prawne w przypadku sprawy sądowej wynikającej z nieszczęśliwego wypadku;
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – pokrywa koszty leczenia i może zapewnić odszkodowanie w przypadku śmierci lub kalectwa.
Premie i kary za ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii

W Hiszpanii, tak jak w Polsce istnieje system premiowania za bezszkodową jazdę w ramach którego kierowcy mogą obniżać składki w kolejnym roku. Każda firma będzie miała własny harmonogram. Zazwyczaj otrzymasz 5% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Maksymalny rabat to około 65%. Możesz również przenieść bonusy od innych ubezpieczycieli (firmy raczej akceptują zniżki wyłącznie w Hiszpanii) jeśli jesteś w stanie udowodnić swoją bezszkodową jazdę.

Twoje składki prawdopodobnie wzrosną jeśli:

 • brałeś udział w jakimkolwiek incydencie, który był z twojej winy;
 • masz jakiekolwiek punkty karne na prawie jazdy za przekroczenie prędkości lub jazdę pod wpływem alkoholu;
 • jesteś młodym lub niedoświadczonym kierowcą. Kierowcy poniżej 25 roku życia w Hiszpanii zwykle muszą płacić wyższe składki.
Firmy oferujące ubezpieczenia samochodowe w Hiszpanii

Dostawcy hiszpańskiego ubezpieczenia samochodu obejmują:

 • AXA
 • Banco de Sabadell
 • Caser Seguros
 • Catalana Occidente
 • Eurocenter
 • Linea Directa
 • Mapfre Seguros
 • Peyalo Seguros

Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki polis ubezpieczeniowych. W Hiszpanii istnieją dwie

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii

Dobrym pomysłem jest przeanalizować oferty, biorąc pod uwagę szeroki zakres warunków, a nie tylko automatycznie wybierając najtańszą polisę.

Waruunki. które warto wziąć pod uwagę, to:

 • Bonusy za bezszkodową jazdę – jakie rabaty oferuje firma i czy można przenieść zniżki z zagranicy?;
 • Zakres polisy – Co jest wliczone w cenę i ile kosztuje dodanie tego, czego możesz potrzebować?;
 • Opcje nadwyżkowe / podlegające odliczeniu – czy istnieje obowiązkowy udział własny i jakie są możliwości jego dobrowolnego zwiększenia?;
 • Reputacja firmy – co klienci mówią o tej firmie i jej praktykach?;
 • Proces reklamacyjny – czy jest prosty i jak szybko otrzymasz zwrot kosztów przy składaniu wniosku?;
 • Pomoc drogowa – jaki poziom ochrony oferuje firma i czy będzie to dodatkowo kosztowało?
Dokumenty potrzebne w procesie ubezpieczenia pojazdu

Każda firma ubezpieczeniowa będzie miała swój własny proces składania wniosków. Aby uprościć cały proces, większość firm umożliwia klientom składanie wniosków online. Kilka mniejszych firm może poprosić Cię o złożenie wniosku przez telefon lub e-mail.

Większość ubezpieczycieli wymaga poniższych dokumentów jako minimu:

Gdy firma ubezpieczeniowa przetworzy Twój wniosek, powinieneś otrzymać zaświadczenie o ubezpieczeniu, formularz oświadczenia o wypadkach w UE i zieloną kartę do wykorzystania, jeśli korzystasz z hiszpańskiego ubezpieczenia samochodu za granicą. Nie ma już prawnego wymogu posiadania dokumentów ubezpieczenia samochodu w pojeździe , chociaż warto mieć przy sobie kopię na wypadek, gdyby w dowolnym momencie trzeba było okazać dowód ubezpieczenia.

Dochodzenie roszczeń z tytułu hiszpańskiego ubezpieczenia samochodu

Każda firma posiada swój własy proces dochodzenia roszczeń, który powinien być jasno określony przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej. Ogólnie rzecz biorąc, w ramach zgłaszania roszczeń należy wykonać następujące czynności:

 • wypełnić formularz zgłoszenia wypadku w UE (declaración de siniestro de automóvil) [Plik PDF możesz pobrać za darmo tutaj], który powinien być podpisany przez obie strony;
 • uzyskać kopię raportu policji, jeśli uczestniczysz w incydencie, w wyniku którego wezwana jest policja;
 • uzyskać dane kontaktowe drugiej strony wraz ze świadkami wypadku;
 • zrób zdjęcia uszkodzeń, jeśli to możliwe.

Jeśli masz pełne ubezpieczenie i składasz wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie własnego samochodu, firma ubezpieczeniowa zwykle ocenia szkody przed wypłatą za naprawę. Hiszpańskie firmy zwykle wypłacają tylko procent wartości pojazdu.

Pamiętaj że masz ustalony czas, w którym musisz złożyć wniosek. Zwykle jest to w ciągu 2-5 dni od wypadku. Kradzieże należy niezwłocznie zgłosić zarówno na policji, jak i ubezpieczycielowi. Firmy ubezpieczeniowe wstrzymują wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży auta przez 30 dni.

Rozwiązanie umowy i zmiana ubezpieczyciela

Polisy samochodowe w Hiszpanii odnawiają się automatycznie po zakończeniu okresu obowiązywania umowy. Dlatego musisz poinformować swojego dostawcę, jeśli chcesz rozwiązać umowę lub przejść do innej firmy.

Wszystkie firmy mają własne zasady i warunki rozwiązania umowy. Zwykle możesz rozwiązać umowę w połowie okresu jej trwania z dwumiesięcznym wypowiedzeniem, jednak prawdopodobnie nie otrzymasz zwrotu żadnych kwot zapłaconych z góry. Ponieważ składki w Hiszpanii są zwykle płatne w kwotach sześciomiesięcznych lub rocznych.

Zwykle możesz rozwiązać umowę bez kar umownycg z następujących powodów:

 • Twój ubezpieczyciel podwyższył składki lub zmienia warunki umowy;
 • ubezpieczony pojazd został sprzedany lub skradziony;

Zazwyczaj będziesz musiał napisać list lub e-mail do swojej firmy ubezpieczeniowej, informując go o zamiarze rezygnacji z umowy wraz z powodami takiej decyzji. Niektóre firmy umożliwiają rozwiązanie umowy online.

Składanie skargi na ubezpieczyciela pojazdu w Hiszpanii

Jeśli chcesz złożyć skargę na hiszpańską firmę ubezpieczeniową, wówczas musisz:

 1. Krok pierwszy – złóż pisemną skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Działu Obsługi Klienta firmy ubezpieczeniowej. Twój ubezpieczyciel powinien przekazać Ci dane swojego Rzecznika Praw Obywatelskich. Możesz je łatwo znaleźć na stronie internetowej DGSFP.
 2. Krok drugi – jeśli nie jesteś zadowolony z odpowiedzi lub nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy, możesz wnieść skargę do DGSFP. Po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem ocenią reklamację i wydadzą raport stwierdzający, czy uważają, że firma zastosowała się do obowiązującego prawa;
 3. Krok trzeci – jeśli nadal nie jesteś zadowolony, możesz udać się do sądu. Masz również prawo do zwrócenia się do sądu przed złożeniem skargi do DGSFP. Pamiętaj jednak, że poniesiesz koszty sądowe.
Pomoc drogowa w Hiszpanii

Wiele firm ubezpieczeniowych w Hiszpanii oferuje pomoc drogową w razie awarii jako opcjonalny dodatek. Niektóre kompleksowe polisy posiadają już ten pakiet w cenie.

Możesz także dołączyć do klubu członkowskiego, takiego jak hiszpański Royal Automobile Club (RACE). Oferują one również ochronę w przypadku awarii w Hiszpanii. Pomoc drogowa zwykle pokrywa koszt holowania, alternatywnego transportu dla kierowcy i pasażerów oraz koszty napraw awaryjnych. Członkostwo w RACE kosztuje około 16,50 euro miesięcznie, co obejmuje ubezpieczenie drogowe w innych krajach.

Jeśli twoje auto zepsuje się na drogach, powinieneś spróbować usunąć swój pojazd w najbliższe bezpieczne miejsce (np. Zatoczka) i skontaktować się z ubezpieczycielem.

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *