wynajem auta w Hiszpanii

Wynajem auta w Hiszpanii – poradnik 2021

Wynajem auta w Hiszpanii oferuje odwiedzającym niezrównaną wygodę i elastyczność, zwłaszcza podczas podróży poza duże miasta i ruchliwe obszary turystyczne. Jest to również bardzo proste, ponieważ większość międzynarodowych wypożyczalni działa na terenie Hiszpanii, a proces rezerwacji jest zasadniczo taki sam jak w jakimkolwiek innym kraju. Istnieje kilka czynników specyficznych dla Hiszpanii, o których wypożyczający powinni wiedzieć, a także warto zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi. Warto sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, ale nawet wynajem w ostatniej chwili na spontaniczny wypad do Hiszpanii powinien być wystarczająco łatwy do zorganizowania.

Wymagania dotyczące wynajmu samochodu w Hiszpanii

Wynajem auta w Hiszpanii wymaga mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy, paszport i ważną kartę kredytową. Prawo w Hiszpanii wymaga od posiadaczy prawa jazdy wydanego poza UE (np. Wielka Brytania) posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy. Należy pamiętać, że zezwolenie jest prawnie wymagane od osób, które chcą prowadzić samochód w Hiszpanii i należy je okazać w wypożyczalni samochodów oraz – w przypadku zatrzymania podczas jazdy – hiszpańskiej policji. W rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobne, abyś został poproszony o okazanie Międzynarodowego Prawo Jazdy, ale powinieneś być świadomy prawa i przyjąć tę informację na własne ryzyko.

Sprawdzanie cen i rezerwacja

Znalezienie najlepszego i najtańszego wynajmu samochodu w Hiszpanii zaczyna się od poszukiwań w domu, przed podróżą. Możesz oczywiście zorganizować wynajem samochodu w ostatniej chwili, ale prawdopodobnie zapłacisz za to wyższą stawkę. Biura podróży i linie lotnicze mogą pomóc Ci zarezerwować samochód w Hiszpanii, ale dla większości turystów najłatwiejszym rozwiązaniem jest wyszukiwanie w Internecie. Sprawdź oferty na stronach głównych wypożyczalni – Avis, Budget, Dollar, Hertz i Enterprise, Record, Centauro Car, Goldcar działają w całej Hiszpanii, podobnie jak czołowe europejskie marki, Europcar i Sixt. Zajrzyj również na strony porównawcze, takie jak Travelocity i Kayak, które pokazują oferty wynajmu samochodów wszystkich marek. NIE BĘDĘ tutaj proponował wynajmu od osób prywatnych z uwagi, że jest to nielegalne, a co się z tym wiąże również bardzo problematyczne i w momencie nieszczęśliwego wydarzenia dużo, dużo droższe. Wypadek / kolizja pojazdu, który wykorzystywany był jako wynajęty, a nie był określony w ubezpieczeniu jako pojazd z zamiarem wykonywania wynajmu traci prawo do ubezpieczenia, a w tym przypadku wszystkie szkody pokrywa sprawca, czyli kierujący. Często bywa tak, że dodatkowy kierowca w ubezpieczeniu nie jest wpisany i to również powoduje, że pojazd w momencie kolizji nie będzie posiadał ubezpieczenia. Dlatego najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zawsze regularna wypożyczalnia pojazdów.

Zwróć uwagę na drobny druk i zrozum, co zawierają podane ceny. Większość stron internetowych pokaże ceny, które obejmują podstawowy koszt wynajmu z nieograniczonym przebiegiem i ubezpieczeniem OC (minimum wymagane przez prawo). Hiszpania pobiera 15-procentowy podatek od wynajmu samochodów, więc dowiedz się, czy jest on uwzględniony w cenie, którą widzisz na stronie internetowej.

Jeżeli nie chcesz blokować środków na karcie, wówczas skorzystaj z pełnego ubezpieczenia. Kaucja nie zostanie pobrana. Jednak wartość wynajmu znacząco wzrasta.

Masz również do wyboru opcję paliwową:

Jeśli wybierzesz opcję “Full/Full”, otrzymasz samochód z pełnym bakiem paliwa i będziesz musiał zwrócić go z pełnym bakiem. W ten sposób wypożyczalnia nie pobierze od Ciebie żadnych opłat za paliwo.

Jeśli wybierzesz opcję “Full/Empty (Zwrot)”, przy odbiorze otrzymasz samochód z pełnym bakiem paliwa. Będziesz musiał zapłacić za pełny bak oraz opłatę za tankowanie. Dzięki tej opcji nie musisz się martwić o uzupełnienie baku na koniec wynajmu. Otrzymasz zwrot pieniędzy za paliwo, które pozostało w zbiorniku, minus opłata za tankowanie, która nie podlega zwrotowi.

Pamiętaj, aby uwzględnić dodatkowe koszty pobierane przez wypożyczalnie samochodów w Hiszpanii za następujące czynności:

 • Młodzi kierowcy (w wieku 21-24 lat)
 • Dodatkowi kierowcy
 • Samochody z automatyczną skrzynią biegów
 • Wypożyczalnie na lotniskach i dworcach kolejowych
 • Wynajem w jedną stronę z odbiorem i odbiorem w różnych miejscach
 • Dodanie systemu GPS
 • Dodanie fotelików dla dzieci

Zazwyczaj masz możliwość zapłacić za wynajem z góry lub zapłacić przy odbiorze samochodu. Według mnie, płacenie z góry jest prawie zawsze lepszym rozwiązaniem. Wypożyczalnie często oferują obniżone stawki za płatność z góry.  Tak czy inaczej, wydrukuj potwierdzenie z całkowitą ceną i miej je pod ręką, gdy będziesz odbierać samochód w Hiszpanii.

Odbiór samochodu

Odbierając samochód z wypożyczalni w Hiszpanii, pamiętaj, aby zabrać ze sobą wydrukowany voucher lub potwierdzenie rezerwacji, prawo jazdy lub międzynarodowe prawo jazdy, jeżeli je posiadasz, paszport i kartę kredytową. Jeśli płacisz przy odbiorze samochodu kartą z walutą inną niż EUR, odrzuć wszelkie oferty “dynamicznego przewalutowania”, co oznacza, że Twoja karta zostanie obciążona w walucie karty zamiast w euro. Przelicznik jest zazwyczaj niekorzystny. Zrezygnuj również z płacenia z góry za pełny bak paliwa (FULL/EMPTY), co zazwyczaj jest niekorzystnym rozwiązaniem. Poproś o kopię umowy wynajmu w języku angielskim. Podczas kontroli pojazdu należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma zarysowań i wgnieceń. Najlepiej nagrać całe auto w obecności agenta. Upewnij się, że wszelkie istniejące uszkodzenia zostały zapisane w raporcie z kontroli przed podpisaniem go.

Kwestie ubezpieczeniowe

Przed wyjazdem do Hiszpanii warto skontaktować się z własnym ubezpieczycielem samochodu oraz z firmą obsługującą Twoją kartę kredytową, aby dowiedzieć się, jaką ewentualną ochronę oferują w przypadku wynajmu samochodu za granicą. Umowa wynajmu samochodu w Hiszpanii zazwyczaj obejmuje minimalne wymagane ubezpieczenie i będziesz miał możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Możesz z niej zrezygnować, ale zanim to zrobisz, dowiedz się, jaka jest Twoja odpowiedzialność w razie wypadku.

Wynajem auta w Hiszpanii i wskazówki

Nie bój się blokady środków na karcie kredytowej. Karty kredytowe czy płatnicze są najbezpieczniejszym sposobem odzyskania pobranych środków. Patrz tutaj.

Większość samochodów wynajmowanych w Hiszpanii może być użytkowana w całej Europie Zachodniej, ale jeżeli planujesz przekroczyć granicę, sprawdź najpierw w wypożyczalni czy masz możliwość wyjazdu poza Hiszpanię, a w niektórych wypadkach również prowincję.

Zapytaj o okres karencji na czas odbioru samochodu. Możesz zostać obciążony opłatą za dodatkowy dzień wynajmu za spóźnienie o więcej niż 30 minut. Autostrady ekspresowe w Hiszpanii, “autopistas”, pobierają opłaty, ale można ich uniknąć, wybierając alternatywne, zwykle wolniejsze, trasy, usytuowane obok drogi płatnej.

Zapytaj, jak możesz uzyskać pomoc drogową w nagłych wypadkach, jeśli jej potrzebujesz.

Wynajem Auta w Hiszpanii, Madrycie, Alicante, Barcelonie, Maladze, Sewilla – krok po kroku

Mimo, że turyści mogą łatwo poruszać się po centrum miasta korzystając z transportu publicznego, podróżowanie po przedmieściach miasta lub jednodniowe wycieczki poza miasto są wygodniejsze z samochodem.

 • Krok 1

Przed wyjazdem do Hiszpanii należy posiadać prawo jazdy. Jeśli zostaniesz przyłapany na prowadzeniu samochodu bez ważnego prawa jazdy, samochód zostanie skonfiskowany.

 • Krok 2

Sprawdź swoje osobiste dokumenty ubezpieczeniowe lub zadzwoń do swojej agencji ubezpieczeniowej i zapytaj, czy ubezpieczenie obejmuje wynajem samochodów w Hiszpanii. To samo zrób dla swoich kart kredytowych, ponieważ firmy obsługujące karty kredytowe często ubezpieczają samochody wynajmowane przy użyciu ich kart.

 • Krok 3

Zarezerwuj samochód z wyprzedzeniem. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że samochód, którego potrzebujesz, będzie dostępny wtedy, gdy będziesz go potrzebować. Ponadto niektóre agencje, takie jak Avis, oferują zniżki, jeśli dokonasz rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

 • Krok 4

Pojaw się w wypożyczalni, albo na lotnisku, albo w wybranym biurze  i przedstaw swoje prawo jazdy oraz paszport. Wypełnij niezbędne formularze, wybierz dodatkowe ubezpieczenie, które uważasz za konieczne na podstawie kroku 2, i użyj karty, aby wpłacić kaucję za wypożyczony samochód.

Podróż samochodem w Hiszpanii

Jazda samochodem po Hiszpanii jest jednym z najlepszych sposobów, aby zobaczyć zabytki i poczuć aurę tego kraj. Przestrzegaj lokalnych przepisów i zwyczajów, aby zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczny transport samochodem i uniknąć kar grzywny.

Warunki drogowe

W dużych miastach, takich jak Barcelona i Madryt, kierowcy często jeżdżą bardziej agresywnie i szybciej. Drogi w miastach są na ogół dobrze utrzymane, ale ich jakość może pogorszyć się na obszarach wiejskich, gdzie można znaleźć wyboje lub brakujące oznakowanie. Na obszarach wiejskich możesz zobaczyć zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, swobodnie spacerujące po drogach. Zachowaj ostrożność, aby uniknąć ofiar wśród zwierząt i rozbicia samochodu.

Przepisy

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Nie używaj telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu. Jeśli użyjesz telefonu podczas jazdy i zostaniesz złapany, Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane i otrzymasz grzywnę w wysokości 300 euro. Policja w Hiszpanii ma możliwość żądania zapłaty grzywny na miejscu. Spożywanie posiłków podczas jazdy jest również zabronione, a także używanie “zimnego łokcia” lub puszczania głośnej muzyki. Prędkość na drogach autostradowych to 120km/h, drogi szybkiego ruchu to 80-100 km/h, tunele: 80 km/h, miasto (dwupasmowe): 50km/h, miasto(jednopasmowe): 30km/h lub mniej. Należy zachować ostrożność i odległość od poprzedzającego pojazdu, a przede wszystkim od roweru.

Sygnalizacja świetlna

Wiele hiszpańskich dróg posiada dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej: Te dla skrzyżowań i te regulujące przejścia dla pieszych. Zawsze zachowaj czujność i bądź przygotowany do zatrzymania aut, gdyż piesi w Hiszpanii wchodzą na jezdnię bez patrzenia.

Parkowanie przy drogach

Podobnie jak w innych krajach europy zachodniej, nie należy parkować w miejscach, gdzie krawężnik jest oznaczony kolorem żółtym lub czerwonym, lub gdzie znajduje się znak zakazu parkowania. Niebieskie krawężniki często oznaczają, że jest to strefa płatna i należy wykupić bilet w pobliskim automacie. Jeśli zaparkujesz w niedozwolonym miejscu, wówczas twój samochód może zostać odholowany. W takich przypadkach należy poszukać naklejki na krawężniku, która wskazuje firmę holowniczą i osobę, z którą należy się skontaktować w celu odzyskania samochodu. Opłaty różnią się w zależności od miasta.


A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje