Los Arenales del Sol – piękna hiszpańska plaża

Los Arenales del Sol (w języku walenckim Els Arenals del Sol) to hiszpańska miejscowość związana z plażą o tej samej nazwie. Należy do miasta Elche, w prowincji Alicante. Ilość mieszkańców to 1 937 mieszkańców.

Poniższe linki są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli klikniesz na dany link, a następnie zakupisz produkt, otrzymam niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Bilety lotnicze

Zobacz jakie są możliwe loty do tej lokalizacji.

Wynajem Auta

No i musisz się czymś poruszać. Zobacz nasze propozycje:

Hotele

Musisz gdzieś mieszkać. Oto nasze propozycje:

Los Arenales del Sol (w języku walenckim Els Arenals del Sol) to hiszpańska miejscowość związana z plażą o tej samej nazwie. Należy do miasta Elche, w prowincji Alicante. Ilość mieszkańców to 1 937 mieszkańców.

❤️ Lokalizacja
Los Arenales del Sol znajdują się we wschodniej części gminy Elche (5km od lotniska El Altet, 11km od Alicante, 15 km od Elche), na wybrzeżu, w pobliżu ośrodków miejskich El Altet i Balsares oraz na jej obszarach wiejskich. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a jego plaże rozciągają się na 4 km.

❤️ Historia
Los Arenales del Sol była praktycznie dziewiczą plażą aż do lat 1950-60, kiedy to powstał hotel i pierwsze budynki. Dziś budynki te stoją nadal, a hotel został uznany za ruinę w latach 80-tych, ale nie został zburzony, więc nadal można zobaczyć to, co z niego pozostało. Obecnie rozważana jest odbudowa hotelu. Tomás Durá Bañuls był siłą napędową tego hotelu, który z kolei stał się katalizatorem dla budowy pierwszych budynków w tej miejscowości. Później Juan García był tym, który zbudował na nadbrzeżu i drugiej linii plaży prawie wszystkie budynki, które istnieją do dziś, będąc drugim wielkim prekursorem tej plaży.

Pod koniec lat 90-tych i na początku XXI wieku rozpoczął się wielki rozwój budownictwa apartamentów i domów jednorodzinnych, zajmowanych głównie w sezonie letnim. Każdego roku, dzięki budowie, Los Arenales del Sol rosnie i już na początku lata notuje duży wzrost populacji.

❤️ El Clot de Galvany
Clot de Galvany jest terenem podmokłym uznanym za obszar naturalny, gdzie można cieszyć się przyjemnym spacerem w przyrodzie w otoczeniu historii, w jego stawach można bserwaać ptaki (birdwatching). W czasie ekspansji miasta ucierpiał trochę w 1978 roku, kiedy rozpoczęto osuszanie w celu dalszego rozwoju obszaru. W późnych latach 70-tych zostały wykonane poważne prace drenażowe i roboty ziemne, które zmieniły jego szczególną fizjonomię i naturalną funkcjonalność tak poważnie, że prace te zostały zatrzymane przez presję obywatelską i grupy środowiskowe.

Obecnie, urbanistyka i rozwój gmin Santa Pola i Elche (gmin, wśród których się znajduje), zniszczyły i znacznie zmodyfikowały jego ekosystem, pozostawiając go ogrodzonym pomiędzy urbanizacjami Arenales del Sol (gmina Elche), Costa Hispania/Gran Alacant (gmina Santa Pola) i drogą krajową N332.

Pomimo powyższego, Rada Miasta Elche, która jest właścicielem części tego terenu, prowadzi działania w zakresie regeneracji, ochrony i edukacji ekologicznej, osiągając dzięki tym wysiłkom uznanie jako Miejski Obszar Przyrodniczy, na mocy porozumienia z Consell de la Generalidad Valenciana z dnia 21 stycznia 2005 roku.

El Clot de Galvany posiada kilka środowisk: stawy, słone bagna i wzgórza, dzięki czemu można zobaczyć dwie główne grupy roślin: ciernisto-tomułowe na wzgórzach (palmito, espino negro, lentisco, tomillo) i roślinność typową dla bagien i słonych bagien (sosa, carrizo, taray, plantas acuáticas).

Inną osobliwością parku są konstrukcje obronne Clot de Galvany, sześć kazamatów lub “bunkrów”, które rzekomo zbudowała armia republikańska i które można opisać jako ciekawe świadectwo historyczne bratobójczego konfliktu, chociaż nigdy nie były używane (niektóre z nich zostały zniszczone i zlikwidowane po wybudowaniu 2200 domów w Arenales del Sol). Inna teoria zakłada budowę tych schronów w czasie II wojny światowej przez armię hitlerowską, za zgodą Francisco Franco, w oczekiwaniu na ewentualny desant aliantów wzdłuż wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii. Same “bunkry”, ze względu na ich strategiczne położenie, można określić jako autentyczny balkon, z którego można podziwiać wspaniałe, panoramiczne widoki na naturalny krajobraz. Te sześć “bunkrów”, w których znajdowały się gniazda karabinów maszynowych, stanowiska dowodzenia i baterie ciężkiej artylerii przeciwlotniczej, zostało odrestaurowanych. Centralny bunkier” jest największym z grupy i pełnił funkcję centrum dowodzenia. W porze deszczowej jest całkowicie otoczony wodą, co praktycznie uniemożliwia atak na niego.

❤️ Pasmo górskie przylądka Santa Pola
Ta formacja klifowa składa się z serii tarasów morskich, które pojawiły się podczas regresji lądu. Są one również poprzecinane dużą ilością wąwozów, które biegną aż do wybrzeża.

Arenales del Sol jest w stanie ciągłej ekspansji, zarówno przed wybrzeżem (100 metrów od brzegu przez prawo przybrzeżne) i w głębi lądu. Rozwój ten odbywa się na największych kopalnych wydmach występujących na tym obszarze, powodując ich niemal całkowite zniknięcie. Jednak dzięki Planowi E zatwierdzonemu przez rząd w 2009 roku, zbudowano system drewnianych kładek umożliwiających dostęp do plaży. Przyczynia się to w znacznym stopniu do ochrony wydm, które sprawiają, że plaża ta jest jedną z niewielu w Hiszpanii z tak ważnym systemem wydm.

Arenales jest doskonale skomunikowane z El Carabassí dzięki długiej promenadzie, która, szczególnie o zachodzie słońca, jest chętnie odwiedzana przez spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. Z tej esplanady można dojść nad morze idąc po drewnianych kładkach.

Nienaruszona przyroda terenów położonych na północ i południe od centrum miasta, wyróżnionych błękitną flagą, nadaje im wysoką wartość ekologiczną. Do tego dochodzi duża ilość miejsc parkingowych, czujność ratowników, centrum informacji turystycznej, ekran informacyjny, serwis namiotowy parasoli i leżaków, stragany z przekąskami na plaży, dostęp dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz regularne połączenie autobusowe z Elche, Alicante i Santa Pola.

❤️ Plaża
Służba ratownicza i pierwsza pomoc:
Od 24 marca do 2 kwietnia: 11.00 – 17.00 h.
Od 1 czerwca do 30 września: 10:30 h. – 19:30 h.

Pomoc w kąpieli dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Od 1 czerwca do 30 września: 10:30 h. – 19:30 h.

Strefa wyznaczona do kąpieli: Od 1 czerwca do 30 września.

Toalety publiczne:
Od 24 marca do 2 kwietnia
Od 1 czerwca do 14 października

Wypożyczalnia leżaków i parasoli przeciwsłonecznych: Od 1 kwietnia do 30 września.

Bar na plaży: Od 1 maja do 31 października.

Rodzaj piasku: Cienki

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *