Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii [2021]

Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii należą do najwyższych w Europie, ale istnieje kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć koszty i cieszyć się niższymi rachunkami.

Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii należą do najwyższych w Europie. Koszty energii elektrycznej kształtują się średnio na poziomie 0,22 euro za kWh , czyli powyżej średniej w UE i obecnie plasują ten kraj na piątym miejscu wraz z Portugalią, ustępując jedynie Niemcom, Duńczykom, Belgom i Irlandczykom. Średni koszt gazu wynosi 0,09 euro za kWh , co stawia Hiszpanię jako drugi najdroższy kraj w UE zaraz za Szwecją.

Ale są sposoby, dzięki którym możesz obniżyć koszty energii w Hiszpanii. Ten przewodnik wyjaśni trochę, jakie są koszty energii w Hiszpanii, a następnie zaoferuje wskazówki, jak zaoszczędzić konkretne pieniądze na rachunkach.

Do głównych hiszpańskich firm energetycznych należą Groupo Endesa (największa), Iberdrola, Union Fenosa i Hidrocantábrico. Rynek energii został całkowicie zliberalizowany w 2003 roku i klienci mogą teraz wybrać, która firma dostarcza im energię elektryczną. Jednak w wielu obszarach nadal istnieje tylko jedna firma dostarczająca prąd; jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, nadal możesz nie mieć wyboru.

Oto kilka firm dostarczających energię elektryczną:

Podłączenie energii elektrycznej w Hiszpanii

Bezpośrednio po zakupie lub przy wynajmie nieruchomości w Hiszpanii (o ile opłaty za media nie są wliczone w czynsz), jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia podczas zakładania mediów w Hiszpanii jest upewnienie się, że prąd jest podłączony do nieruchomości. Jeśli przeprowadzasz się do miejsca, w którym połączenie jest nadal aktywne, wystarczy wybrać dostawcę. Jeśli nie masz podłączonego prądu, musisz skontaktować się z lokalnym dystrybutorem. Firma dystrybucyjna różni się od firmy dostarczającej, ponieważ jest przypisana według obszaru; nie możesz wybrać, kim jest twój dystrybutor. Firmy dystrybucyjne to pięciu dużych dostawców energii elektrycznej: Endesa, Iberdrola, EDP / HC, Union Fenosa i Viesgo.

Jeśli potrzebujesz połączenia, technik z firmy dystrybucyjnej w Twojej okolicy odwiedzi Twój dom, aby podłączyć zasilanie elektryczne i zainstalować regulator mocy zasilania, aby regulować moc umowną.

Jeśli kupiłeś nieruchomość w Hiszpanii poprzez agencję, wówczas agent nieruchomości może zorganizować przeniesienie mediów na twoje nazwisko lub udać się z tobą do biura dystrybutora. Za tę usługę nie ma żadnych opłat. Upewnij się, że wszystkie poprzednie rachunki zostały opłacone, a umowa została podpisana na Twoje nazwisko. W przeciwnym razie odpowiadasz za długi od poprzedniego właściciela.

Koszty przyłącza energii elektrycznej

Większość opłat jest ustalana w całej Hiszpanii, bez względu na to, kto jest Twoim dystrybutorem. Koszty te obejmują:

 • Opłata za podłączenie do sieci wynosi około 10 €.
 • Opłaty za dostęp i połączenia wewnętrzne.
 • Opłata za kontrolę w wysokości około 8 EUR.
 • Kaucja równa teoretycznemu rozliczeniu miesięcznemu za 50 godzin korzystania z zakontraktowanej mocy.
 • Koszty licznika.

Przy zakupie lokalu komunalnego koszt podłączenia do usług komunalnych jest wliczony w cenę nieruchomości. Programiści nie mogą pobierać za to dodatkowych opłat od kupujących. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem tutaj, aby uzyskać informacje na temat obniżania kosztów energii w Hiszpanii .

Wybór dostawcy energii elektrycznej

Warto wybrać odpowiedniego dostawcę energii elektrycznej. Jeśli przyjmujesz nieruchomość z już podłączonym zasilaniem i nie chcesz zmieniać dostawców, wystarczy skontaktować się z dostawcą i podać mu dane nowej osoby odpowiedzialnej za opłacanie rachunków. Jeśli chcesz zmienić dostawcę, jest to stosunkowo łatwe. Wystarczy skontaktować się z firmą, do której chcesz się przełączyć i podać następujące dane:

 • Imię i nazwisko, hiszpański numer podatkowy (NIF lub NIE) oraz dane kontaktowe osoby, która będzie posiadaczem umowy.
 • Adres nieruchomości.
 • Dane konta bankowego, którego chcesz używać do opłacania rachunków.
 • Twój Unified Supply Point Code (CUPS), czyli kod alfanumeryczny, który znajdziesz na Twoich rachunkach za energię elektryczną.
 • Twoje świadectwo instalacji elektrycznej, które muszą posiadać wszystkie gospodarstwa domowe, aby wykazać, że ich zasilanie elektryczne jest bezpieczne.

Koszty energii w Hiszpanii

Koszty energii w Hiszpanii uległy w ostatnich latach zmianom. W 2013 roku dokonano zmian w taryfach energii elektrycznej, które zwiększyły średni rachunek za energię elektryczną o 3,2%, głównie poprzez podwyższenie stawki stałej. Dotyczyło to głównie osób, które posiadały drugi dom i używały go tylko przez część roku, a także tych, którzy zużywają niewielką ilość energii elektrycznej (np. Jednoosobowe gospodarstwa domowe).

Hiszpania dąży do tego, aby stać się pierwszym krajem UE, który w pełni przejdzie na inteligentne liczniki energii elektrycznej i zgodnie z tym planem ma wyposażyć wszystkie gospodarstwa domowe w inteligentny licznik do końca 2022 r. Inteligentne liczniki umożliwiają zdalne odczyty. Instalacja inteligentnego licznika jest bezpłatna, ale koszt wynajmu wynosi około 0,50 EUR miesięcznie więcej niż w przypadku starych liczników. Jeśli nie otrzymałeś jeszcze swojego inteligentnego licznika, skontaktuj się ze swoim dostawcą energii elektrycznej.

Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii

Rachunki za prąd w Hiszpanii

Rachunki za energię elektryczną można opłacać na wiele sposobów. Wskazane jest opłacanie rachunków za pomocą polecenia zapłaty ( przelewu ) z hiszpańskiego konta bankowego. Jeśli jesteś właścicielem domu wakacyjnego w Hiszpanii, możesz zlecić wysyłanie rachunków na zagraniczny adres.

Jeśli nie chcesz płacić poleceniem zapłaty, możesz płacić rachunki na poczcie, w banku lub w biurze firmy energetycznej.

Podobnie jak w wielu krajach, rachunki za energię elektryczną w Hiszpanii składają się zarówno z kosztów stałych, jak i zmiennych. Koszty stałe to ustalone kwoty, które należy zapłacić niezależnie od ilości zużywanej energii elektrycznej.

To są:

 • Wydajność energetyczna: stawka, na którą została zawarta umowa, w kWh x dni x cena
 • Koszty wynajmu licznika. Możesz od razu zdecydować się na zakup inteligentnego licznika, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał płacić miesięcznej opłaty za wynajem.
 • Umowa serwisowa (jest to opcja dodatkowa).

Koszty zmienne to:

 • Pobór prądu
 • Podatek od energii elektrycznej, który dotyczy zarówno mocy, jak i zużycia

Koszty energii w Hiszpanii podlegają opodatkowaniu VAT według aktualnej stawki podatkowej – 21%

Zaoszczędź na stałej mocy

Część rachunku to stała kwota zależna od zakontraktowanej stawki za kWh. Sprawdź więc swoje rachunki z ostatnich 12 miesięcy i zobacz, czy zużywasz mniej niż to, za co płacisz – jeśli tak, zadzwoń do swojego dostawcy, aby obniżyć stawkę. Firmy często proponują klientom wyższe stawki za kWh niż jest to wymagane, ponieważ ludzie często nie zawracają sobie głowy sprawdzaniem tego. Zmniejszając stałą stawkę mocy, możesz zaoszczędzić około 60 euro rocznie.

Jeśli nie masz pewności, którą stawkę wybrać, skorzystaj z następującego wyznacznika

 • Małe i średnie domy z ogrzewaniem gazowym i urządzeniami elektrycznymi: 3,3 – 3,45 kWh
 • Większe domy z klimatyzatyzacją: 5,5 – 5,75 kWh
 • Większe domy o większym zużyciu energii elektrycznej (np. Ogrzewanie): 9,9 – 10,35 kWh

Jeśli jesteś klientem Endesa, możesz skorzystać z kalkulatora wydajności na stronie internetowej firmy, aby ustalić, jaka powinna być Twoja stawka.

Po ustaleniu, jaka powinna być Twoja stała stawka, możesz wybrać jeden z trzech rodzajów umowy:

 • Cena dobrowolna dla małego konsumenta ( Precio Voluntario para el Pequeno Consumidor – PVPC ). Zwykle jest to najlepsza opcja dla gospodarstw domowych, które nie zużywają dużo energii elektrycznej, np. Gospodarstwa jednoosobowe.
 • Cena stała na 12 miesięcy.
 • Umowa bilateralna z dowolnym dystrybutorem.

Oszczędności na zmiennej stawce – zmiana taryfy

Najskuteczniejszym sposobem na zaoszczędzenie kosztów energii w Hiszpanii jest rozejrzenie się i znalezienie najtańszej i najbardziej odpowiedniej taryfy. Dzięki temu możesz zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, ponieważ różnica między najtańszymi a najdroższymi taryfami energii elektrycznej w Hiszpanii wynosi około 200 euro.

W Hiszpanii dostępnych jest ponad 100 różnych taryf, więc wybór może być trudny. Możesz wybrać taryfę na podstawie swojego stylu życia i preferencji, na przykład taryfę z inną stawką w weekendy.

Bezpłatna porównywarka internetowa

Możesz wybrać taryfy, korzystając z bezpłatnej porównywarki online (w języku angielskim). Wszystko, co musisz zrobić, to podać swoje dane, a otrzymasz szczegółowy raport dotyczący konkretnych opcji taryfowych.

Porównaj, korzystając z oficjalnej witryny rządowej

Możesz również porównać koszty energii w Hiszpanii za pośrednictwem Comision Nacional de los Mercados y la Competencia (CNMS), która jest oficjalną witryną rządową (w języku hiszpańskim), na której można porównać taryfy za energię elektryczną i gaz.

Porównując koszty energii w Hiszpanii, należy podać następujące informacje:

 • Twój kod pocztowy
 • Moc w kWh
 • Szacunkowa roczna konsumpcja

Strona internetowa pokaże Ci, ile zapłacisz za pełną cenę. Możesz także wyświetlić stawki z dodatkowymi usługami, a także porównać, czy zaoszczędzisz, jeśli połączysz energię elektryczną i gaz za pośrednictwem jednego dostawcy.

Zmiana taryfy w Hiszpanii jest łatwa i bezpłatna. Kontaktując się z dostawcą energii, należy podać swój Unified Supply Point Code (CUPS). To jest kod alfanumeryczny zaczynający się od ES.

Oszczędność kosztów umowy serwisowej

Innym sposobem na zaoszczędzenie kosztów energii w Hiszpanii jest zrezygnowanie z umowy serwisowej. Taryfy czasami zawierają obowiązkowe umowy serwisowe. Nie wszyscy są świadomi tej opłaty. Opłaty za utrzymanie wynoszą około 120 EUR rocznie, więc musisz się zastanowić, czy jest to dla Ciebie opłacalne.

Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii

Dodatek rządowy (Bono Social)

Obecnie rząd hiszpański prowadzi program socjalny (bono social). Jest to obniżka stosowana do rachunków za energię elektryczną dla tych, którzy mają umowę PVPC na mniej niż 10 kWh i są sklasyfikowani jako odbiorcy wrażliwi.

Te rabaty wynoszą:

 • 25% dla konsumentów wrażliwych (np. Emeryci, bezrobotni), którzy spełniają określone wymagania dotyczące dochodów
 • 40% dla szczególnie wrażliwych konsumentów, którzy spełniają określone wymagania dotyczące dochodów
 • Dodatkowe zniżki dla wrażliwych konsumentów zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Aby uzyskać więcej informacji na temat bono social znajdziesz tutaj.

Zmniejszenie kosztów energii zimą

W chłodniejsze zimowe miesiące może się okazać, że Twój dom będzie potrzebował ogrzewania aby był ciepły. W Hiszpanii zimą jest zdecydowanie cieplej niż w Polsce, ale temperatura nadal może spaść poniżej zera. Możesz poszukać oszczędności na kosztach energii w Hiszpanii zimą, rozważając kilka opcji.

Madryt w śniegu [2021]
Ogrzewanie a klimatyzacja

Jeśli Twoja nieruchomość posiada klimatyzację, tak jak wiele innych nieruchomości w Hiszpanii , może ona służyć również jako grzejnik (jeżeli posiada pompę ciepła). Jednak nie wszystkie będą tak wydajne, szczególnie w dużych pomieszczeniu i może się okazać, że są kosztowne w eksploatacji. Jeśli masz dużą nieruchomość ogrzewaną zimą przez klimatyzację, możesz skończyć z wysokim rachunkiem.

Możesz kupić również grzejnik elektryczny, które mogą być bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Grzejniki olejowe są najbardziej ekonomiczne ale nie koniecznie wydajne w dużych pomieszczeniach. Z drugiej stony są one dość nieporęczne i nieatrakcyjne. Warto poświęcić trochę czasu na podjęcie decyzji, co może być najlepszym sposobem na utrzymanie ciepła w Twoim domu zimą, zwłaszcza jeśli próbujesz zaoszczędzić lub mieszkasz w chłodniejszym regionie Hiszpanii.

Grzejniki gazowe

Grzejniki gazowe w Hiszpanii są dosyć tanie i zaczynają się od około 70 euro, chociaż za modele ze zmienną regulacją ogrzewania trzeba będzie zapłacić trochę więcej. Koszt butli gazowych zależy od rozmiaru tej butli. Duża butla kosztuje około 40 euro (pierwsza). Powinna wystarczyć na około miesiąca. Można je kupić w sklepie ze sprzętem, na stacji benzynowej lub w sklepie żelaznym (ferreteria).

Koszty energii elektrycznej i innych mediów w Hiszpanii

Zasilanie sieci elektrycznej w Hiszpanii

Zasilanie elektryczne w większości Hiszpanii wynosi 220V AC z częstotliwością 50 Hz. Jednak niektóre obszary nadal posiadają zasilanie 110V; można nawet znaleźć systemy o podwójnym napięciu 110V i 220V w tym samym domu lub pomieszczeniu.

Gaz w Hiszpanii

Gaz z sieci jest dostępny tylko w dużych miastach Hiszpanii. Dzięki rurociągom gazu z Algierii i Libii może on stać się szerzej dostępny. Wprowadzając się do lokalu z gazem dostępnym z  sieci, należy skontaktować się z lokalnym dystrybutorem gazu w celu włączenia gazu, odczytu licznika i zarejestrowania się jako osoba na umowie. Proces jest podobny do zakładania elektryczności; każdy obszar posiada swojego dystrybutora, ale możesz wybrać własnego dostawcę. Kilku dostawców energii elektrycznej w Hiszpanii oferuje wspólne taryfy obejmujące zarówno energię elektryczną, jak i gaz. Głównymi dostawcami gazu w Hiszpanii są Naturgy (dawniej Gas Natural), Enagas i Endesa.

W niektórych gospodarstwach domowych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, używa się gazu w butlach. Koszty zazwyczaj są niższe niż w przypadku gazu sieciowego i są o około połowę niższe niż w przypadku gazu sieciowego w wielu innych krajach Europy Północnej. Urządzenia gazowe w Hiszpanii obejmują grzejniki, kuchenki i kotły. Głównymi dostawcami są Repsol Butano (firma zajmująca się dystrybucją butli gazowych) oraz Cepsa. Dostępne są butle o różnych rozmiarach. Duża butla używana wyłącznie do gotowania może wystarczyć przeciętnej rodzinie do trzech miesięcy.

Od 2008 r. Prawnym wymogiem jest coroczna konserwacja i kontrola wszystkich urządzeń gazowych w hiszpańskich gospodarstwach domowych. Jeśli masz umowę z jednym z hiszpańskich dostawców gazu, może to zrobić za Ciebie lub zrobi to Twój lokalny autoryzowany dystrybutor. Opłata za inspekcję wynosi około 60-70 EUR. Uważaj na fałszywych przedstawicieli dzwoniących bez zapowiedzi w celu sprawdzenia urządzeń. Często zdarza się, że ludzie twierdzą, że pochodzą z firmy takiej jak Repsol Butano, mówiąc, że konieczna jest inspekcja i żądają zapłaty na miejscu. Aby uniknąć zaskoczenia, skontaktuj się z dostawcą gazu, aby dowiedzieć się, kiedy należy przeprowadzić kontrolę.

Woda w Hiszpanii

Jakość i dostępność wody w Hiszpanii jest dobra, a ponad 99,5% wody z kranu uważa się za zdatną do picia. Południowe obszary Hiszpanii regularnie cierpią z powodu susz i mogą zdarzyć się sytuacje, w których gminy mogą ograniczyć zużycie wody (np. Zakaz podlewania ogrodu lub mycia samochodu przy użyciu publicznej sieci wodociągowej).

Hiszpańscy dostawcy wody

Hiszpania ma mieszany rynek zaopatrzenia w wodę. Za świadczenie usług odpowiadają gminy. Nieco ponad połowa gmin dostarcza wodę za pośrednictwem miejskiego dostawcy publicznego. Około jedna trzecia korzysta z prywatnej firmy. Pozostałe łączą w publiczno-prywatne. Największymi prywatnymi dostawcami wody w Hiszpanii są Aguas de Barcelona (Agbar), która dostarcza wodę dla około 12% gmin, oraz Aqualia. Największym publicznym przedsiębiorstwem wodnym jest Canal de Isabel II, który zaopatruje Wspólnotę Autonomiczną Madrytu.

Rejestracja

Zakładając media w Hiszpanii, należy załatwić rejestrację umowy wodociągowej na swoje nazwisko (chyba że opłaty za media są wliczone w czynsz). Skontaktuj się z lokalnym urzędem miasta (ayuntamiento), aby zarejestrować własność i przenieść umowę wodną na swoje nazwisko. Możesz to zrobić, odwiedzając ratusz lub odwiedzając jego stronę internetową – niektóre gminy mają teraz możliwość zarejestrowania się w celu uzyskania kontraktu wodnego, między innymi przez Internet. Będziesz musiał dostarczyć dowód tożsamości wraz z potwierdzeniem adresu. Zawsze sprawdź z wyprzedzeniem, czy wszystkie rachunki za wodę zostały zapłacone przez poprzedniego właściciela, w przeciwnym razie będziesz odpowiedzialny za wszelkie jego długi w tym zakresie.

Jeśli twoje połączenie wody zostało odłączone, musisz umówić się na ponowne podłączenie z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym. Koszt podłączenia do lokalnej sieci wodociągowej dla nowego domu waha się od około 75 do 500 euro (gdy dystrybucję kontroluje prywatna firma).

Hiszpańskie stawki za wodę

Średnia taryfa za zaopatrzenie w wodę i urządzenia sanitarne dla mieszkańców Hiszpanii wynosi około 1,50 EUR / m3, czyli poniżej średniej UE. Między miastami i regionami występują duże różnice. W dużym mieście, takim jak Barcelona, ​​średnie miesięczne koszty dla rodziny z jednym dzieckiem będą wynosić około 20–25 EUR. Większość gmin pobiera stałą opłatę kwartalną lub miesięczną za minimalne zużycie (canon de conso) niezależnie od tego, czy jakakolwiek woda była faktycznie używana. Niektóre obszary z prywatnymi dostawcami mogą naliczać wyższą stawkę za wodę dla właścicieli domów wakacyjnych. Rachunki za wodę zwykle obejmują kanalizację i mogą obejmować również inne usługi, takie jak wywóz śmieci w niektórych gminach.

Rachunki za wodę w Hiszpanii można opłacać co miesiąc lub kwartalnie i na różne sposoby, w tym za pomocą polecenia zapłaty. Upewnij się, że nie zalegasz z rachunkiem, ponieważ ryzykujesz odcięcie wody, a następnie konieczność uiszczenia opłaty za ponowne połączenie. Zawsze dokładnie sprawdzaj rachunek za wodę, ponieważ może wystąpić nadpłata. Aby zmniejszyć koszty wody, możesz kupić oszczędzacz wody (perlator), który miesza powietrze z wodą, zmniejszając w ten sposób ilość zużywanej wody. Oszczędzacze wody można kupić w sklepach El Corte Inglés i Hipercor, hipermarketach i marketach budowlanych.


Gorąca woda

Ogrzewanie wody w mieszkaniach może być zapewnione przez źródło centralnego ogrzewania dla całego budynku lub mieszkania mogą posiadać własne podgrzewacze wody. Jeśli zainstalujesz własny podgrzewacz wody, powinien on mieć pojemność co najmniej 75 litrów. Wiele domów wakacyjnych ma dość małe bojlery wodne, które często są nieodpowiednie dla więcej niż dwóch osób.

Jeśli musisz zainstalować podgrzewacz wody (lub zamontować większy), powinieneś rozważyć zalety zarówno elektrycznych, jak i butlowych grzejników gazowych. Elektryczny bojler o pojemności 75 litrów (wystarczający dla dwóch osób) kosztuje od 150 do 300 euro, a podgrzanie wody do 40ºC zimą zwykle zajmuje od 60 do 90 minut.

Odpady komunalne w Hiszpanii

Zarządzanie odpadami w Hiszpanii odbywa się na szczeblu gminnym. Większość gmin pobiera roczną opłatę za wywóz śmieci, która różni się w zależności od regionu zamieszkania. Koszty są często obniżane w przypadku osób o niskich dochodach, takich jak osoby starsze lub bezrobotne. Kiedy zakładasz media w Hiszpanii, skontaktuj się z lokalnym urzędem miasta (ayuntamiento) w sprawie kosztów i opcji płatności.

Chociaż Hiszpania nie posiada poziomów recyklingu (reciclaje) dla odpadów komunalnych, które można znaleźć w niektórych krajach europejskich (w tym w Polsce). W ostatnich latach znacznie się to poprawiło, a większość gmin poddaje recyklingowi szkło, papier, tekturę, aluminium, puszki, plastik, baterie i inne materiały. Wiele gmin poddaje recyklingowi również odpady ogrodowe, które są następnie sprzedawane jako kompost. Niektóre gminy publikują ulotki zawierające szczegółowe informacje na temat tego, gdzie i kiedy wyrzucić śmieci domowe. Niezależnie od wybranego modelu ulice wszystkich hiszpańskich gmin posiadają pojemniki o dużej pojemności, w których można wyrzucić papier i szkło.

Sposób świadczenia usług różni się w zależności od gminy. Większe miasta mają na ogół częstsze i obszerniejsze wywozy odpadów komunalnych niż obszary wiejskie. Na przykład Barcelona prowadzi codzienną zbiórkę odpadów poprzez kontenery uliczne, zbiórkę worków na śmieci od drzwi do drzwi, pneumatyczne skrzynki na śmieci i pojemniki do zbiórki w sklepach. Wszyscy mieszkańcy mają również pojemniki do recyklingu w promieniu 100 metrów od domu – żółte na puszki i kartony; zielony do szkła; niebieski dla papieru i tektury; brązowy na odpady organiczne; i szary dla innych odpadów.

Zakończenie

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wam zrozumieć zasady działające w Hiszpanii związane z mediami i usługami komunalnymi. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania to zadawajcie je na naszej grupie na Facebooku, gdzie otrzymasz odpowiedź od naszych członków.


A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *