Przewodnik po hiszpańskich festiwalach

Przewodnik po hiszpańskich festiwalach 2021

Mi casa es su casa (mój dom to twój dom) bardzo pięknie definiuje tętniącą życiem kulturę Hiszpanii, a także jej serdeczną gościnność. Hiszpania i jej mieszkańcy z pewnością wiedzą, jak korzystać z życia. Jeśli jesteś kimś, kto wierzy w to samo lub chciałbyś doświadczyć tego uczucia, wszystko, co musisz zrobić, to dodać te hiszpańskie festiwale do swojej listy marzeń i dołączyć do nich jak najszybciej. W końcu zawsze lepiej jest robić to, co najlepsze, niż wcale, prawda? Sprawdź obchodzone w Hiszpanii festiwale, które szturmem podbiły świat.

Hiszpania to piękny kraj z jeszcze piękniejszą kulturą. Tak więc w kraju przez cały rok odbywają się niezliczone festiwale i wydarzenia. Wśród hiszpańskich festiwali w roku 2021 najpopularniejszy jest La Tomatina. To jeden z faktów dotyczących hiszpańskich festiwali. Jeśli jest coś, co powinno znaleźć się na szczycie Twojej listy życzeń, to właśnie te poniżej wymienione hiszpańskie festiwale.

Wiele festiwali w Hiszpanii jest specyficznych dla określonych miast i regionów, oferując ogromną różnorodność lokalnych specjałów. Zaznacz w swoim kalendarzu ten przewodnik po najlepszych hiszpańskich festiwalach, od walki pomidorów La Tomatina, przez międzynarodowy festiwal muzyczny w Benicassim oraz inne religijne festiwale w Hiszpanii.

6 stycznia: Dzień Trzech Króli

Ten dzień obchodzony jest w całej Hiszpanii. Jest też dniem z największymi procesjami w, które odbywają się głównych miastach prowincji. To tradycyjny hiszpański festiwal corocznego wręczania prezentów (podobnie jak Boże Narodzenie w Hiszpanii). W Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli, którzy nocami odwiedzają ich domy. Wcześniej królowie biorą udział w wyszukanej procesji, podczas której na ulicach rzucają dzieciom słodycze. Chociaż oficjalne Dia de Los Reyes przypada 6 stycznia, procesja wręczania prezentów (Cabalgate de Reyes) odbywa się poprzedniej nocy.

13–21 stycznia: Festiwal w San Sebastian, Majorka i San Sebastian

Eksplozja ognisk i masa tańców na cześć świętego Sebastiana, ze słynnym bębnieniem tamborrada odbywającym się w San Sebastian na północy Hiszpanii. Ten festiwal jest jedną z głównych atrakcji hiszpańskich zimowych uroczystości. W Palmie odbywają się koncerty i grille.

19–20 stycznia: Jarramplas, Cáceres

Festiwal Jarramplas polega na rzucaniu tysiącami twardych rzep w diabelską postać, aby odpędzić złe duchy. Każdego roku w wiosce Piornal, gdzie mieszka około 1500 osób. Kilku młodych mężczyzn na zmianę przebiera się w przerażające kostiumy z kolorowego materiału, maskę, zielone rogi i kamizelkę kuloodporną pod spodem. “Rzepowanie” Jarramplas, zwłaszcza drugiego dnia, to taki zaszczyt, że lista oczekujących jest długa na około 20 lat. Niestety, praca ta wiąże się z byciem celem rzucającego rzepą tłumu, który ustawia się na ulicach. Dokładne pochodzenie festiwalu nie jest znane, chociaż istnieją różne legendy; Jedna z powszechnie akceptowanych teorii głosi, że Jarramplas reprezentuje złodzieja bydła, który został kiedyś ukarany przez lokalnych mieszkańców.

23–27 stycznia: CutreCon Film Festival, Madryt

Filmy, które są tak złe, że w rzeczywistości są tak dobre, są kamieniem węgielnym tego festiwalu. Ten pięciodniowy festiwal filmowy Cutrecon (wyłącznie w języku hiszpańskim) odbywający się w Madrycie jest świętem złego aktorstwa, okropnych scenariuszy i tragicznej reżyserii. Festiwal ten przyciąga kilka tysięcy zwiedzających.

1–3 lutego: Karnawał Arizkun – skoki nad ogniskiem, Navarra

Tysiące ludzi ustawia się w kolejce na ulicach, gotowych przeskoczyć około 20 ognisk, co jest tradycją sięgającą czasów pogańskich. Skoki sprzyjają płodności i odstraszają złe duchy. Miejscowi ubierają się w rozpoznawalne kostiumy, które wyglądają jak kożuchy, ozdobione czarnymi garnkami.

21–24 lutego: Międzynarodowy Festiwal Animacji, Lleida, Katalonia

Animac Mostra Internacional de Cinema d’Animació de Catalunya to wystawa filmowa ANIMAC otwarta dla twórców filmów animowanych wykorzystujących różne techniki. Trwa cztery dni z projekcjami, konferencjami, warsztatami i innymi specjalnymi zajęciami. Odbywa się w Llotja, CaixaForum Lleida.

28 lutego – 6 marca: Karnawał w Sitges, Katalonia

Karnawał w Sitges to wydarzenie, podczas którego wszystko odbywa się w gejowskiej stolicy Europy. Dzika impreza inaugurowana jest przez Juevesa Lardero (Tłusty Czwartek), jest też show drag queen i ogromna uczta. Przez miasto przechodzą dwie główne parady i zabawa trwa przez całą noc. Nazwy – Parady Zagłady i Rozpusty – są wskazówką co do ekstrawagancji tego wydarzenia, więc nie przebieraj się. Dodatkowe nocne autobusy i pociągi na to wydarzenie mogą Cię zabrać z powrotem do Barcelony, jeśli nie planujesz zostać na miejscu.

1–19 marca: Festiwal Las Fallas, Walencja

Zaawansowane technologicznie i gigantyczne ninots (marionetki lub lalki) są kształtowane w tradycyjne postacie, a nawet nowoczesne ikony kultury, takie jak Shrek i Prezydent Obama na festiwalu Las Fallas. Festiwal znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 2016 roku. Dzieła są eksponowane w całym mieście, zanim miejscowi splaą je w jednym z wielu ognisk, które odbywają się pośród różnych imprez. W tym roku ponad 800 pomników Fallas będzie pełne humoru i satyry, fajerwerków, muzyki i tradycji.

14–21 kwietnia: Wielki Tydzień (Semana Santa), Sewilla

Semana Santa to jedno z najważniejszych festiwali w hiszpańskim kalendarzu świąt. Uroczystości wielkanocne odbywają się w całej Hiszpanii, ale największe widowisko odbywa się w Sewilli. Semana Santa to głównie seria procesji skomplikowanych platform, na których znajdują się wysadzane klejnotami posągi Maryi i Jezusa, pokutnicy w spiczastych kapturach i orkiestry dęte. Procesja rozpoczynaja się w Niedzielę Palmową tydzień przed Wielkanocą, a następnie w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. Miasto będzie pełne turystów i mieszkańców, ale to doświadczenie jest tego warte.

23 kwietnia: Festiwal Sant Jordi (Saint George), Barcelona

Sant Jordi, czyli św. Jerzy, jest patronem Katalonii. Ale Dzień Świętego Jerzego w Barcelonie to także miejska wersja Walentynek, kiedy to romans ogarnia całe miasto. Zgodnie z tradycją mężczyzna daje swojej pani różę w zamian za książkę. Ulice i balkony zdobi czerwono-żółta flaga Katalonii – Senyera.

4–11 maja: Feria de Sevilla, Sewilla

Wiosenne targi, czyli Feria, odbywają się dwa tygodnie po Semana Santa. Feria to radosny festiwal z mnóstwem hiszpańskiego jedzenia, napojów, muzyki i tańców. Na południowy zachód od miasta znajduje się ogromny obszar przeznaczony na targi, który tworzy małe miasteczko casetas (namiotów lub pawilonów) przeznaczonych jako miejsce do picia, jedzenia i spotkań towarzyskich. Większość namiotów to namioty prywatne i dostępne tylko dla zaproszonych osób, ale jest także siedem namiotów publicznych, więc masz szansę nie przegapić tej okazji. Sevilliano w tradycyjnych strojach flamenco lub obcisłych spodniach i bolerkach, paradują na koniach i w powozach – będą wspaniałym tematem do zdjęć.


Polecane artykuły

10 najlepszych hiszpańskich potraw

10 najlepszych hiszpańskich potraw z przepisami

0 shares Facebook Twitter LinkedIn Jaki jest najlepszy sposób na zwiedzanie Hiszpanii? Oczywiście zwiedzając hiszpańską kuchnię. Dzisiaj poznamy 10 najlepszych hiszpańskich potraw do wypróbowania z przepisami. Od kuszących tapas po bajeczną fabadę. Zaczynamy. Jeśli kiedykolwiek byłeś w Hiszpanii, to wiesz, jak ważne jest jedzenie dla bogatej kultury hiszpańskiej. Na przestrzeni wieków kuchnia hiszpańska rozwinęła się […]

0 komentarzy

10–14 maja: Fiesta de San Isidro, Madryt

To największy festiwal w Madrycie. To doskonała okazja aby ubrać się w tradycyjne stroje castizo i skosztowania smacznych przysmaków, takich jak gęsty, parujący bulion. Muzyka i taniec są wszędzie, a flamenco, zarzuelas i latynoskie rytmy występują w całym mieście. Festiwal San Isidro rozpoczyna wielka procesja gigantów i cabezudos, a następnie przemówienie otwierające na Plaza Mayor. Przez kilka następnych dni rozrywka i hulanki przejmują przestrzeń publiczną całego miasta.

29 maja – 2 czerwca: Feria de la Manzanilla w Sanlucar de Barrameda

Jeśli lubisz sherry to festiwal Sanlucar de Barrameda jest zdecydowanie dla Ciebie. Miejscowi świętują swój lokalny napój, spożywając jego ogromne ilości, a także mnóstwo ryb i smacznych tapas. Tydzień oficjalnie zaczyna się, gdy włączają się światła, ale uroczystości zwykle rozpoczynają się wcześnie w poprzedni weekend. W niedzielę odbywa się spektakularny pokaz sztucznych ogni na zakończenie festiwalu z hukiem.

23 czerwca: Festiwal El Colacho, Castrillo de Murcia, niedaleko Burgos

Podczas hiszpańskiego festiwalu El Colacho mieszkańcy przebierają się w kolorowe kostiumy. Tworzą kolejkę do przeskoczenia nad materacem wypełnionym niemowlętami urodzonymi w poprzednim roku. Ceremonia uwalnia dzieci od złych duchów i chroni przed chorobami. To jeden z festiwali Bożego Ciała w Hiszpanii  rozpoczyna się w pierwszą niedzielę po Bożym Ciało.
Castrillo de Murcia

23 czerwca: Noc San Juan, region Walencji

Na tym festiwalu w San Juan nie zobaczysz kostiumów ani parad religijnych, ale pogańskie święto Letniej Równonocy. To jedyna noc w roku, w której miejscowi mogą rozpalać ognisko na plaży, grillować i pić. Później wszyscy przeskakują ognie i machają, by wyrazić życzenie. Musisz przynieść własne drewno, jedzenie i napoje, a uroczystości trwają do wschodu słońca. Walencja i Alicante są głównymi miastami, gdzie występują największe imprezy, a uroczystości w Alicante trwają kilka dni, a ich kulminacją jest spalenie ogromnych postaci z papier-mache.


Polecane artykuły

Hogueras de San Juan

Hogueras de San Juan – Spanish holiday in Alicante

Hogueras de San Juan – Spanish holiday in Alicante Great city on the coast of Costa Blanca Alicante is a city in Spain on the Costa Blanca, the capital of the province of Alicante and the comarca of Alacantí, located in the south of the Valencian Community. It is also a historic Mediter-ranean port. The […]

0 komentarzy

29–30 czerwca: Festiwal Wina w Haro

W całej Hiszpanii odbywają się uroczystości z okazji hiszpańskich zbiorów winogron. Jeden z najlepszych znajduje się w Haro w regionie La Rioja. La Batalla de Vino, czyli walka o wino, rozpoczyna się wielką imprezą uliczną w przeddzień 29 czerwca. Następnego dnia mieszkańcy wspinają się na pobliską górę i oblewają się rioją za pomocą sprayów, wiader, pistoletów na wodę. Następnie bitwa przenosi się  do miasta, gdzie trwa taniec i ogólna zabawa, a wszystko to przy akompaniamencie mnóstwa wina tinto.

21 czerwca – 12 lipca: Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca, Granada

Ten hiszpański festiwal to święto flamenco i muzyki klasycznej, którego początki sięgają lat osiemdziesiątych XIX wieku. Łączy w sobie wibrującą energię hiszpańskich gitar, kastanietów i tancerzy flamenco. Stało się również powszechnie znany z imponujących miejsc koncertowych i obecności najwybitniejszych wykonawców. Co roku wybitni młodzi artyści, muzycy i tancerze włączają do swoich projektów najlepszych profesjonalistów, którzy są przygotowani do wspierania nowych, ciekawych projektów.

6–14 lipca: Fiesta de San Fermín – wyścig byków, Pampeluna

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy wyścig Byków w Hiszpanii i przyciąga zarówno poszukiwaczy mocnych wrażeń, jak i widzów. Setki tysięcy hiszpańskich i zagranicznych gości przywdziewa białe koszule i czerwone bandany. Najodważniejszy zestaw uczestnika tego szalonego wyścigu przed bykami przemierzającymi wąskie brukowane uliczki Pampeluny. W nocy ulice świecą lampionami zachęcającymi do picia, jedzenia, muzyki na żywo i tańca.

25 lipca: Święto św. Jakuba, Santiago de Compostela

Święto państwowe w Kraju Basków i Galicji. To religijne wydarzenie upamiętnia życie i dzieło św. Jakuba, patrona miasta, który spoczywa w miejscowej katedrze. Podczas Fiesta de Santiago Apóstol en Santiago de Compostela odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy uliczne, koncerty i imprezy taneczne, a także nabożeństwa. Uczestnicy Camino de Santiago mogą również zaplanować swoją pielgrzymkę na zakończenie tego wydarzenia.

29 lipca: Near Death Festival, Neves

Ci, którzy otarli się o śmierć w poprzednim roku, są niesieni ulicami w trumnach, aby podziękować świętej Marcie, patronce śmierci. Festiwal znany jako Romería de Santa Marta de Ribarteme, festiwal Near Death odbywa się w małej wiosce Las Nieves, graniczącej z Portugalią.

15–21 sierpnia: Festa Major de Gràcia, Katalonia

Mieszkańcy Gràcia przez cały rok pracują nad wyszukanymi dekoracjami z motywami takimi jak życie morskie, układ słoneczny, a nawet lokalna polityka, aby następnie powiesić je na ulicach. W ciągu dnia długie stoły są ustawione do wspólnych obiadów i gier planszowych; W nocy tysiące ludzi odwiedza maleńkie uliczki, by uczestniczyć w plenerowych koncertach. Festiwal Gracia odbywa się na świeżym powietrzu w sierpniu w upalny ale przyjemny wieczór.

17–25 sierpnia: Aste Nagusia, Bilbao

Aste Nagusia, Semana Grande. Festiwal Aste Nagusia odbywa się w północnej Hiszpanii pod koniec sierpnia, kiedy rakieta (txupinazo) wystrzeliwuje w niebo, a festiwalowa maskotka Marijaia pojawia się na balkonie Teatru Arriaga . Ten dziewięciodniowy festiwal celebruje kulturę baskijską z muzyką na żywo i tańcami; zawody w rąbaniu drewna, noszeniu kamieni i zawodach siłaczy; parady gigantów; jedzenie i picie; walki byków; koncerty; i nocne fajerwerki, których kulminacją jest spalenie Marijii.

28 sierpnia: La Tomatina, Buñol, na zachód od Walencji

To znany na całym świecie festiwal rzucania pomidorów, który odbywa się w ostatnią środę sierpnia. Tysiące radosnych biesiadników używa ciężarówek pełnych przejrzałych pomidorów jako pocisków. Dopiero niedawno miasto zaczęło pobierać opłatę za wstęp, więc aby dostać się do środka, będziesz potrzebować biletu. Weź ze sobą gogle i ubranie na zmianę.

7–8 września: Fiestas de la Mare de Deu de la Salut w Algemesí w Walencji

Lokalny festiwal w Algemesí sięga średniowiecza. Historyczny festiwal niedawno zdobył tytuł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Teatr, taniec i muzyka są częścią obchodów, a ponad 1400 osób bierze udział w głównej paradzie. Na festiwalu biorą udział również giganci reprezentujący króla Jakuba I Aragońskiego i jego żonę w ramach Volta General, w skład której wchodzą również liczne postacie biblijne.

20–28 września: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián

Główny festiwal filmowy w Hiszpanii odbywa się we wrześniu w stolicy Basków, w kilku różnych teatrach. Często pojawiają się retrospektywy, a także tygodniowe pokazy.

Wrzesień, Fiesta De La Mercè, Barcelona

Fiesta de la Merce oddaje cześć Matce Bożej Miłosierdzia (La Mercè), patronce miasta. Na placach (szczególnie Plaça de Catalunya i Plaça Sant Jaume) odbywają się bezpłatne koncerty muzyczne, od tradycyjnych po współczesne, a na ulice wychodzą postacie z folkloru, takie jak gigants (olbrzymy) i cap bruttoes (fatheads). Ludzie wychodzą, aby wykonać sardanę (tradycyjny taniec kataloński) i obejrzeć castellers (ludzkie wieże). Pokazy fajerwerków rozświetlają noc, a mrożący krew w żyłach korefoc, parada demonów i smoków wymachujących fajerwerkami, jest wielkim finałem.

12 października: Dzień Hiszpanów / Dzień Kolumba w całej Hiszpanii

El Día de la Hispanidad to święto narodowe Hiszpanii, obchodzone 12 października, upamiętniające pojawienie się Krzysztofa Kolumba w obu Amerykach. Na La Plaza de Colon w Madrycie odbywa się specjalna parada, prowadzona przez wojsko i hiszpańską rodzinę królewską. W paradzie bierze udział wiele innych autorytetów, od zagranicznych dyplomatów, a także przewodniczących autonomicznych rządów. Hiszpańskie siły zbrojne również paradują w powietrzu, wykonując akrobacje z czerwonym i żółtym dymem rysującym różne obrazy, aby tłum mógł je zobaczyć.


Polecane artykuły

Hiszpańskie święta narodowe i święta państwowe w Hiszpanii

Hiszpańskie święta narodowe i państwowe

Poznaj kluczowe Hiszpańskie święta narodowe i państwowe obchodzone we wszystkich prowincjach Hiszpanii. Oto lista na rok 2019 zawiera Hiszpańskie święta szkolne, dzień zmiany czasu, dni matki i ojca oraz regionalne święta państwowe w Hiszpanii. Aktualizacja na rok 2021 – Sprawdź dni wolne w 2021 roku Rząd hiszpański co roku określa daty hiszpańskich świąt narodowych i […]

0 komentarzy

26 października – 1 listopada: Coroczny Festiwal Filmów Horroru i Fantazji, San Sebastian

Podczas tego Festiwalu Filmów Horroru i Fantazji w różnych miejscach wyświetlane są rozmaite horrory. Oprócz spektakli plenerowych i teatrów ulicznych, imprez komediowych, wystaw związanych z horrorem i wielu festynów fanzinowych.

1 listopada: Wszystkich Świętych, Kadyks

Chociaż Dzień Wszystkich Świętych to święto w całej Hiszpanii, w Kadyksie jest to szczególnie ważne. Tam obchody są nieco inne: znane jako Tosantos i Gaditanos (mieszkańcy Kadyksu) robią zwariowane rzeczy, takie jak ubieranie królików i prosiaków na targu, a także robienie lalek z owoców. Cały region się angażuje, a uroczystości trwają cały tydzień.

29–30 listopada: Festiwal San Andres, Puerto de la Cruz, Teneryfa

Teoretycznie festiwal San Andres polega na degustacji wina noworocznego, ale zwykle bardziej polega na robieniu dużego hałasu na ulicach z garnkami, patelniami i różnymi przedmiotami. Po ulicach miasta ludzie ciągną puszki i inne hałaśliwe metalowe przedmioty przywiązane do sznurka, a wszyscy piją do wczesnych godzin porannych.

28 grudnia: Día de los Santos Inocentes, w całej Hiszpanii

Ten odpowiednik prima aprilis daje ludziom pretekst do robienia szalonych rzeczy, robienia żartów i opowiadania śmiesznych historii. Tradycja ma powiązania z biblijną historią o masakrze niemowląt przez króla Heroda w daremnej próbie zabicia małego Jezusa. Inni uważają, że to wszystko to średniowieczny żart, ale niezależnie od pochodzenia, ofiary praktycznych żartów w Hiszpanii są znane jako „niewiniątka”.

28 grudnia: Els Enfarinats, Ibi w Alicante

Ten całodniowy festiwal Els Enfarinats to mieszanka karnawału i anarchii, która sięga około 200 lat wstecz. To część obchodów Dnia Niewiniątek. Grupa Els Enfarinatów (Ludzi z mąki) ubranych w udawane mundury wojskowe przejmuje kontrolę nad miastem, wygłasza satyryczne przemówienia (często przeciwko lokalnym politykom i biznesmenom), narzucają prawa, a także rozpoczynają wielką bitwę z jajami, mąką i petardami.

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *