Zmiana naliczania rachunków

Zmiana naliczania rachunków energii elektrycznej w Hiszpanii

Zmiana naliczania rachunków za energię elektryczną zostanie zrewolucjonizowany od wtorku 1 czerwca 2021 [zobacz jak to wyglądało do tej pory], zmiana ta dotyczy wszystkich użytkowników domowych, którzy będą teraz mieli dwie moce umowne i trzy ceny energii elektrycznej w zależności od pory dnia. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Przeczytaj ten poradnik, aby zrozumieć swój nowy rachunek.

Procent gospodarstw domowych z mocą umowną według CNMC

Według CNMC, 95% gospodarstw domowych ma zakontraktowaną moc mniejszą niż 10 kW, co odpowiada tzw. nowej opłacie [2.0 TD], która może być zakontraktowana z trzema rodzajami rozliczeń godzinowych:

  • [2.0 A] Ta sama cena energii elektrycznej przez cały dzień.
  • [2.0 DHA] Z dwoma przedziałami cenowymi w ciągu dnia, znanymi jako tarifa nocturna.
  • [2.0 DHS] Z trzema godzinowymi przedziałami cenowymi, znanymi jako tarifa supervalle.

Nowy program ma na celu zachęcenie konsumentów do przesunięcie zużycia, takiego jak korzystanie z pralek, zmywarek itp., na okresy, w których przemysł i sektor usług w mniejszym stopniu korzystają z sieci elektrycznej. Ma on również ułatwić bardziej ekonomiczne ładowanie pojazdów elektrycznych w nocy i w weekendy.

Dwe zakontraktowane moce w każdym domu

Moc umowna zależy od ilości urządzeń, które planujemy podłączyć jednocześnie w danym momencie. Gdy go przekroczymy, ICP (wyłącznik kontroli zasilania), który jest obecnie zintegrowany z inteligentnym licznikiem, przeskakuje i odcina zasilanie, które można przywrócić po przytrzymaniu głównego wyłącznika przez 3 sekundy.

Podczas gdy do tej pory istniała tylko jedna moc umowna dla domu, dzięki nowej ustawie będziemy mieli dwie moce, jedną na noce i weekendy, a drugą na resztę dnia. Początkowo moc umowna w okresie pozaszczytowym i szczytowym będzie taka sama jak ta, którą masz obecnie, dopóki nie zdecydujesz się jej zmienić.

Trzy przedziały czasowe z różnymi cenami energii elektrycznej

Niezależnie od tego, czy do tej pory obowiązywała Cię stawka godzinowa, czy też nie, od 1 czerwca cena energii elektrycznej będzie zależeć od pory dnia, w której jest ona zużywana, podzielona na trzy części zwane szczytem (punta), płaską (llano) i doliną (valle), przy czym szczyt to czas, w którym zużycie energii elektrycznej jest droższe, a w dolinie najtańsze.

W weekendy i w nocy będzie obowiązywała najtańsza cena, natomiast w ciągu tygodnia cena będzie się zmieniać 6 razy w ciągu dnia zgodnie ze schematem poniżej.

Przedziały czasowe z różnymi cenami za moc umowną i zużycie energii

 

 

Czy rachunek za prąd będzie droższy z nową ustawą?

CNMC próbował odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzając kilka symulacji i ich wnioski są takie, że dla konsumentów, którzy obecnie nie mają taryf godzinowych to rachunek będzie tańszy.

  • 2.0 A sin discriminación horaria: – 17€ (7% taniej)
  • 2.0 DHA discriminación horaria nocturna: +24€ (9% drożej)
  • 2.0 DHS discriminación horaria supervalle: +45€ (13% drożej)

Zmiana naliczania rachunków za energię elektryczną jak widzisz może przynieść oszczędności jak i zwiększyć opłaty także warto usiąść i ustalić w jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń w domu.

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *