Porís de Candelaria – wioska ukryta w jaskini

Wioska wewnątrz wulkanicznej jaskini skąpanej w oceanie. Brzmi to jak początek bajki, ale jest to rzeczywistość na pięknej wyspie La Palma, a konkretnie na zachodzie, w Tijarafe. Stara wioska rybacka położona w olbrzymiej jaskini z imponującymi klifami: mowa o Porís de Candelaria. Niezwykły zakątek, gdzie szum morza wypełnia wszystko, z rykiem wzmocnionym przez stożkowy kształt klifów.

Poniższe linki są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli klikniesz na dany link, a następnie zakupisz produkt, otrzymam niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Bilety lotnicze

Zobacz jakie są możliwe loty do tej lokalizacji.

Wynajem Auta

No i musisz się czymś poruszać. Zobacz nasze propozycje:

Hotele

Musisz gdzieś mieszkać. Oto nasze propozycje:

Wioska wewnątrz wulkanicznej jaskini skąpanej w oceanie. Brzmi to jak początek bajki, ale jest to rzeczywistość na pięknej wyspie La Palma, a konkretnie na zachodzie, w Tijarafe. Stara wioska rybacka położona w olbrzymiej jaskini z imponującymi klifami: mowa o Porís de Candelaria. Niezwykły zakątek, gdzie szum morza wypełnia wszystko, z rykiem wzmocnionym przez stożkowy kształt klifów.

 

Sama jego nazwa kojarzy się z pojęciem mola lub naturalnego portu i taki był jego los do niedawna. Przez dziesiątki lat przyjeżdżali tu tylko rybacy, aby przechowywać i naprawiać narzędzia i łodzie. Teraz ci, którzy przyjeżdżają na weekend, szukają miejsca di wędkowania i “morskiej” ciszy. Okolica jest bardzo spektakularna z punktem widokowym Morro de las Salinas, gdzie można zobaczyć klify o wysokości ponad 200 metrów, jak również wąwóz Barranco del Jurado i jego plażę.

Niewielki obraz Matki Boskiej z Candelarii znajduje się w centrum nadmorskiej miejscowości, gdzie niektóre domy mają prawie sto lat. Miejsce nieznane dla większości, a przynajmniej do tej pory.
Malownicze i melancholijne. Tak to odnajdujemy, kiedy idziemy sami i kiedy słońce pozwala nam przejść przed Porís de Candelaria. Zachód słońca w tym miejscu jest obowiązkowym punktem dnia.
Wszystkie domki są ozdobione niebieskimi drzwiami i oknami, a także sprzętem rybackim i łodziami. W centrum tego miejsca znajduje się mały obraz Virgen de la Candelaria, patronki Tijarafe. Nie spodziewajcie się jednak, że znajdziecie tu restaurację czy hotel. Wewnątrz jaskini znajduje się mała zatoczka, w której, jeśli morze nie jest wzburzone, można popływać. Weźcie ze sobą okulary do nurkowania, bo dno morskie jest niesamowite.

☀️ HISTORIA POŁOWÓW W PORÍS DE CANDELARIA
To ciekawe miejsce nie pozostało niezauważone przez starożytnych i było znane już przez rdzennych mieszkańców, którzy przybywali tu na ryby. Jednak dopiero podbój przez Kastylijczyków sprawił, że morze zaczęło nabierać większego znaczenia. Ukształtowanie terenu Isla Bonita sprawia, że jest to główny szlak komunikacyjny pomiędzy poszczególnymi wyspami, jak również z lądem stałym i innymi terytoriami.
Po raz pierwszy Porís de Candelaria pojawia się w historii w roku 1588 jako port na wybrzeżu Tijarafe. Był to port, z którego wypływała pszenica i smoła, ale także palmeros szukający szczęścia w obu Amerykach. Ważny punkt połączenia z lepszym życiem, który oferował również inny bardzo cenny towar: wodę. W pobliżu jaskini znajduje się studnia, która nie wysycha w lecie. Z tego powodu w najgorętszych miesiącach wiele osób wraz z rodzinami udawało się do szałasów wewnątrz jaskini.

I jakże mogłoby być inaczej, Dziewica z Candelarii chroni to morskie sanktuarium dla szczęścia rybaków, którzy każdego dnia trudzą się na morzu. Jest też usadowiona na skałach jaskini. Na szczycie kamienia umieszczono mały ołtarzyk, który wygląda na bardzo zadbany i udekorowany kwiatami, świecami i świętymi kartkami. Góruje nad wioską w centrum i tuż przed dużą jaskinią, która służy jako magazyn dla łodzi. Błogosławieństwo, które nie jest zbyteczne, przed wyruszeniem na tytaniczną walkę w oceanie. Tam gdzie jest niebezpieczeństwo… pojawia się wiara.
W ostatnich dziesięcioleciach Porís de Candelaria stało się letnim kurortem dla mieszkańców i atrakcją dla turystów.

☀️ JASKINIE STAROŻYTNYCH RYBAKÓW
Jak sama nazwa wskazuje, Porís de Candelaria jest naturalnym portem, w którym przed laty, korzystając z faktu, że nie istniało prawo nadbrzeżne, szereg rybaków zbudowało rodzaj chat w wyjątkowej enklawie. Tak zwane casas-cueva, wykorzystując część naturalnych jaskiń oferowanych przez geologię wulkaniczną La Palma.

Wolne, ale funkcjonalne przestrzenie, które przed wiekami skrywały narzędzia i inne przybory służące do połowu ryb w obszarze ściśle związanym z morzem. W środku wioski znajduje się ogromna jaskinia będąca magazynem łodzi, gdzie wiele z nich jest przechowywanych w celu schronienia się przed sztormami.
Te jaskinie, które zostały przekształcone w domy rybaków, zostały ponownie przekształcone i obecnie są domkami letniskowymi. Mimo to enklawa zdołała zachować swój pierwotny urok.

☀️ OŚRODEK WYPOCZYNKOWY
Ta malownicza i zaciszna miejscowość dla większości ludzi pozostaje niezauważona, ale nie dla wielu mieszkańców, którzy przekształcają ją w miejsce wypoczynku. Wakacje czy weekendy, naturalna przestrzeń do wypoczynku, idealna dla miłośników wędkarstwa. Schronienie, w którym można słuchać morza jako ścieżki dźwiękowej i cieszyć się wizualnym spektaklem fal bijących o piękne klify. Wzdłuż całej tej części zachodniego wybrzeża są imponujące.

Wiele z budynków w Porís de Candelaria ma prawie sto lat. Przekształcone w miejsca do wypoczynku, niektóre mają pralnię i grill na zewnątrz. Balkony, na których wiszą kostiumy kąpielowe, ręczniki i inne elementy plażowe.

Z zewnątrz wyglądają na małe, ale wiele z nich jest większych niż się wydaje na pierwszy rzut oka, ponieważ wewnątrz zajmują sporą część powierzchni jaskini. Na zewnątrz mają balkony lub tarasy, które przydadzą się do opalania, czytania książki, czy kolacji pod gwiazdami… a wewnątrz jaskinia.

☀️ RAJSKA ENKLAWA KRYSTALICZNIE CZYSTEJ WODY
Niektórzy tubylcy twierdzą, że Porís de Candelaria jest jednym z najlepszych miejsc do pływania na całej wyspie La Palma. Jakby chcąc uchronić się przed przeludnieniem, utrudnia je trudnym zejściem z Tijarafe.
Jeśli masz czas na spędzenie popołudnia, wybierz się tam wyposażony w strój kąpielowy, ręcznik i jeśli to możliwe, sprzęt do snorkelingu. Jego wody są bardzo spokojne, a schody umożliwiają łatwe wejście i wyjście z wody. Przy spokojnym morzu będziesz mógł zobaczyć mnóstwo małych rybek i różnorodną florę morską, która zamieszkuje ten szczególny ekosystem. Ponieważ nie ma tu ratowników, należy zachować ostrożność w przypadku fal lub rozkołysów.

Z głównego parkingu prowadzi ścieżka do wioski, która zajmuje nie więcej niż pięć minut spacerem. Odradzamy chodzenie w klapkach, ponieważ teren jest wulkaniczny, śliski i kruchy. Jak wszędzie na wyspie, należy chodzić bezpiecznie w tenisówkach lub sandałach. A do nurkowania w morzu zawsze zakładaj buty, bo oczywiście skały wulkaniczne pod wodą są bardzo ostre.

☀️ PROBLEMY PRAWODAWSTWA W ZAKRESIE PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO
W dzisiejszych czasach niemożliwe byłoby zbudowanie takiej wioski jak Porís de Candelaria, ponieważ jest to sprzeczne z jakąkolwiek szanującą się ustawą o strefie przybrzeżnej, której celem jest ochrona środowiska naturalnego. Kiedy prawodawstwo zderza się z kulturą, pytanie jest zawsze to samo: burzyć czy utrzymywać? Odpowiedź nie jest łatwa i po obu stronach można znaleźć solidne argumenty, jak w przypadku tej enklawy w jaskini. Malownicza i już stała się atrakcją turystyczną tej pięknej wyspy.
Prawie dekadę temu sprawa była badana jako coś osobliwego przez Dyrekcję Generalną Zrównoważonego Rozwoju Wybrzeża i Morza. Prowincjonalna Służba Ochrony Wybrzeża Santa Cruz de Tenerife wystąpiła w 2010 r. o odzyskanie morsko-lądowej domeny publicznej zajmowanej przez Porís de Candelaria. Rada miasta Tijarafe szybko złożyła odwołanie do sądu.

Trzy lata później w orzeczeniu Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich (TSJC) stwierdzono, że akta Costasa straciły ważność na drodze administracyjnej i w związku z tym zostały wycofane. Specyfika tej sprawy polega na tym, że nie ma orzeczenia stwierdzającego prawo ani Costasa, ani ratusza do Porísa.

Wiele organizacji sąsiedzkich zorganizowało się, aby walczyć z tym, co uważają za niszczenie dziedzictwa i kultury w różnych enklawach Wysp Kanaryjskich, starając się bronić historii tego archipelagu. Jednym z najsłynniejszych przypadków jest Cho Vito na Teneryfie, ale jest ich o wiele więcej rozsianych po całych Wyspach Kanaryjskich.

TENERIFE: El Caletón, Igueste de San Andrés, Agache, Bocacangrejo, Bajo la Cuesta, Playa de Lima, El Médano.
GRAN CANARIA: Ojos de Garza, Tufia, San Felipe, Agaete, Bañaderos, Sardina.
FUERTEVENTURA: Los Molinos, Jandia, El Puertito de la Cruz.
LANZAROTE: Tenezar, Playa Honda.
LA PALMA: Puerto Naos, El Porís de Candelaria, El Remo, La Bombilla.

☀️ PORIS I LA CUEVA BONITA – EKOOBSZAR
Porís de Candelaria może poszczycić się drugim wyróżnieniem, jako nowy “obszar ekologiczny”. Tytuł ten został oficjalnie nadany przez radę miasta Tijarafe jako pierwszego regionu w ramach znacznie większego projektu realizowanego przez administrację regionalną we współpracy z Uniwersytetem w La Laguna.
Inicjatywa ta, promowana przez Ministerstwo Turystyki Rządu Wysp Kanaryjskich, została wdrożona na wszystkich wyspach archipelagu kanaryjskiego. Ecoáreas Mardetodos” dąży do przekształcenia wykorzystania i zarządzania obszarami przybrzeżnymi w kierunku modelu, który nagradza i promuje zrównoważone i odpowiedzialne praktyki.
Pierwszym obszarem pilotażowym, który został wybrany, jest wybrzeże gminy, gdzie znajdują się Cueva Bonita i Porís de Candelaria.

W przypadku wyspy La Palma odbyły się spotkania robocze z przedsiębiorstwami turystycznymi, organizacjami i użytkownikami w celu opracowania planu działania. Gmina chce ożywić wybrzeże w sposób partycypacyjny, szukając współpracy z tymi, którzy żyją i pracują w tym środowisku.
Celem jest zachowanie naturalnych wartości i promowanie zrównoważonego rozwoju morza, które należy do wszystkich. Osiągnięcie tej skomplikowanej koegzystencji pomiędzy działalnością wydobywczą, rekreacyjną i ochroną przyrody, nie zapominając o promowaniu modelu turystyki doskonałej i jakościowej, zgodnej z tymi zasadami.

☀️ Geologia jako dzieło sztuki
Trzy Wyspy Kanaryjskie, które otrzymały status Rezerwatu Biosfery: La Palma, Lanzarote i El Hierro, posiadają uprzywilejowaną geologię, która przekłada się na niezwykłe i atrakcyjne dla podróżnika krajobrazy. Gdziekolwiek spojrzysz, nie przestaniesz się dziwić. Nie trzeba zbliżać się do olbrzymiej kaldery Taburiente czy krateru Teneguía, aby je zobaczyć.

Każdy zakątek wybrzeża oferuje wyjątkowe klify pod względem wysokości, kształtu lub koloru. Od wulkanicznych basenów i kałuż, które wypełniają wybrzeże, po wioski ukryte wśród jaskiń, takie jak Porís de Candelaria. Dlatego radzimy otworzyć oczy i nie zwracać uwagi tylko na to, co jest zaznaczone w przewodnikach turystycznych. Ponieważ istnieją mniej znane i mniej wyeksploatowane enklawy, które są równie spektakularne.

W drodze do wioski, wzdłuż ścieżki, można już zobaczyć imponujące klify, które otaczają Porís de Candelaria, w gminie takiej jak Tijarafe, która posiada kilka geologicznych skarbów, takich jak Barranco del Jurado lub nieskończone punkty widokowe wzdłuż wybrzeża. Spójrz na ziemię, ale spójrz też na niebo, ponieważ góry, które wpadają do morza są spektakularne. Rzeźby improwizowane.
Jest to druga najwyżej położona wyspa spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich z prawie 2500 metrów, które daje Roque de los Muchachos i z Parkiem Narodowym Caldera de Taburiente wyróżniającym się jako jeden z największych kraterów wulkanicznych na świecie. Poza tym jest to jedna z wysp na naszej planecie, która osiąga największą wysokość na tak niewielkim obszarze. A ta osobliwa wioska ukryta w jaskini, jest dobrym przykładem wyjątkowej geologii La Palmy.

W wiosce ciekawostką jest podchodzenie do domów, aby zobaczyć ich konstrukcję, architektoniczne wyzwanie pod tą masą skamieniałej lawy. Obudowy o wątpliwej skuteczności, ledwo utrzymują konstrukcje, które opierają się wnętrznościom ziemi. Chwiejne kolumny i niepewne dachy opierają się erozji i naporowi ziemi.

Porís czy Proís de Candelaria?

Na Wyspach Kanaryjskich oba terminy oznaczają to samo: mały naturalny port lub molo.
RAE uznaje proís jako “kamień lub inną rzecz na lądzie, do której zacumowana jest łódź”.
Istnieją dwa możliwe pochodzenia słowa porís: portugalskie i katalońskie.
Portugalskie słowo proiz tłumaczy się jako “cumowanie dziobem statku”.
W języku katalońskim proís oznacza “cumę, za pomocą której łódź jest przymocowana do lądu”.

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *