El Padrón

El Padrón – Certificado de empadronamiento – Zameldowanie w Hiszpanii

El Padrón jest wpisem do hiszpańskiego rejestru ludności, który jest obowiązkowy dla cudzoziemców w celu przeprowadzenia niektórych procedur w Hiszpanii. Są w nim zapisywane oficjalne adresy wszystkich mieszkańców Hiszpanii w celu przeprowadzania niektórych procedur urzędowych, a także w celu uzyskania numeru NIE. Ten przewodnik wyjaśnia, co to jest el padrón, do czego służy el padrón i jak zarejestrować się w padrón i uzyskać niezbędne zaświadczenie.

Definicja “el padrón”

Padrón jest lokalnym certyfikatem, który otrzymujesz po zameldowaniu się w urzędzie miasta, w którym mieszkasz. W języku hiszpańskim zaświadczenie o zameldowaniu to certificado de empadronamiento.

Jeśli posiadasz kilka nieruchomości w różnych miastach Hiszpanii, możesz być zarejestrowany tylko w jednym systemie padrón.

Do czego służy el padrón?

Padrón w Hiszpanii posiada dwa główne cele:

  • Spis powszechny,
  • Wybory lokalne, regionalne, krajowe lub europejskie.

Dzięki spisowi powszechnemu władze obliczają, ile usług publicznych potrzebuje dany obszar. Im więcej osób jest zarejestrowanych, tym więcej usług otrzymuje dany obszar. Możesz obejrzeć statystyki na temat populacji Hiszpanii (INE padrón).

Jeśli chodzi o głosowanie to w czasie wyborów otrzymasz list informujący Cię, gdzie możesz głosować. Jeśli nie jesteś zarejestrowany w padrón, nie będziesz mógł zagłosować.

Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, el padrón nie jest:

  • formą dowodu osobistego.
  • dokumentem niezbędnym do posiadania w samochodzie.
  • czymś, co musisz odnawiać co jakiś czas.
Kto potrzebuje certyfikatu empadronamiento?

W przypadku obcokrajowców, główne korzyści z wpisu do padrón to:

  • Legalny pobyt w Hiszpanii – musisz uzyskać padrón, aby móc stać się rezydentem i aby hiszpańskie władze wiedziały, gdzie jest twój adres zamieszkania.
  • Hiszpańskie prawo jazdy – zaświadczenie padrón jest konieczne przy wymianie prawa jazdy na hiszpańskie, z tego samego powodu co powyżej.
  • Hiszpańska karta zdrowia – kolejna procedura, w której padrón jest dowodem adresu. Jest to sposób na określenie, do którego centrum medycznego będziesz uczęszczać w zależności od adresu zamieszkania.
  • Karta emeryta – zaświadczenie padrón wskaże władzom lokalnym, gdzie mieszkasz.
  • Zapisy dzieci do szkoły – dzięki zaświadczeniu padrón szkoły wiedzą, gdzie mieszkają twoje dzieci.

Istnieją inne procedury, do których potrzebujesz padrón, ale zasadniczo te są najbardziej powszechne.

Jak zarejestrować się na padrón

Najlepiej zapytać w ratuszu lub odpowiednim urzędzie lokalnym, jakich dokumentów potrzebujesz, ponieważ hiszpańskie urzędy miejskie są autonomicznymi jednostkami z własnymi zasadami i warunki mogą się różnić w zależności od miejsca. Generalnie należy zabrać ze sobą paszport, umowę wynajmu nieruchomości lub tytuł własności, rachunek za prąd lub wodę.

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *