Koszty życia i utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii – praktyczny informator

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania są w Hiszpanii są stosunkowo małe w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej, co oznacza, że emigranci mogą cieszyć się wysoką jakością życia bez ponoszenia dużych wydatków na nie.

Koszt utrzymania w Hiszpanii

Hiszpania jest bardzo popularnym miejscem dla emigrantów, zwłaszcza tych z Wielkiej Brytanii. Jego położenie w gorącym śródziemnomorskim klimacie, wyluzowana kultura i tanie koszty życia to profity którym trudno się oprzeć.

Mimo, że Hiszpania ogromnie ucierpiała po katastrofie finansowej to gospodarka zaczęła wykazywać oznaki ożywienia w 2015 roku. A poziom życia obecnie równoważy się z wynagrodzeniami, pomimo iż płaca minimalna i średnie zarobki pozostają niskie w porównaniu z niektórymi innymi krajami europejskimi.

Standard i koszty utrzymania w Hiszpanii

Wyniki Hiszpanii oceniane są na podstawie wskaźnika jakości życia OECD, który mierzy standardy życia oraz koszty utrzymania w różnych krajach.

Mimo iż kraj ten znajduje się powyżej średniej dla wskaźników równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, jakością zdrowia i bezpieczeństwem, to  z drugiej strony znajduje się nisko w kategoriach dochodów na rodzinę, zatrudnienia, edukacji i jakości środowiska.

Główną przyczyną tego zjawiska są płace, które są niskie w stosunku do inflacji. Średni dochód na gospodarstwo domowe w Hiszpanii wynosi zaledwie 20 468 EUR rocznie, czyli znacznie poniżej średniej światowej wynoszącej 27 047 EUR.

Najlepsze hiszpańskie miasto pod względem jakości życia to Barcelona, która jest na 43 miejscu, za Londynem, ale przed Nowym Jorkiem. Stolica Hiszpanii – Madryt zajmuje 49. miejsce.

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii – Madryt

Koszty utrzymania w Madrycie są znacznie rozsądniejsze niż w wielu innych stolicach największych państw świata.

W roku 2018 stolica Hiszpanii zajęła 64. miejsce pod względem kosztu utrzymania, co oznacza, że jest znacznie tańszy niż Londyn, ale droższy od Berlina.

Poniżej znajduje się porównanie kosztów utrzymania w Madrycie z innymi głównymi miastami, uwzględniając koszty żywności, mieszkania, odzieży, transportu, rozrywki i ochrony zdrowia.

 • 43% taniej niż w Nowym Jorku
 • 39% taniej niż w Londynie
 • 34% taniej niż w Los Angeles
 • 14% taniej niż w Monachium
 • 5% taniej niż Bruksela

Koszty życia w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii – Barcelona

Standard życia w Barcelonie jest na równi z Londynem. Koszty utrzymania w Barcelonie stawiają ją na 79 miejscu w rankingu, co oznacza, że jest znacznie tańsza niż wiele innych dużych miast.

 • 44% taniej niż w Nowym Jorku
 • 41% taniej niż w Londynie
 • 35% taniej niż w Los Angeles
 • 17% taniej niż w Monachium
 • 8% taniej niż Bruksela

Koszty życia w Hiszpanii

Koszt utrzymania w Hiszpanii – Walencja

Walencja jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii, o łącznej populacji około 1,5 miliona osób. Jest historycznym miastem i dużymi plażami.

Koszt utrzymania w Walencji jest tańszy niż w Madrycie czy Barcelonie:

 • 50% taniej niż w Nowym Jorku
 • 46% taniej niż w Londynie
 • 41% taniej niż w Los Angeles
 • 24% taniej niż w Monachium
 • 16% taniej niż Bruksela

Koszty życia w Hiszpanii

Koszt utrzymania w Hiszpanii – Sewilla

Sewilla jest czwartym co do wielkości miastem w Hiszpanii, liczącym około 700 000 mieszkańców. Pomimo tego, że jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii, Sewilla może pochwalić się bardzo przystępnym kosztem utrzymania:

 • 55% taniej niż w Nowym Jorku
 • 52% taniej niż w Londynie
 • 48% taniej niż w Los Angeles
 • 32% taniej niż w Monachium
 • 25% taniej niż Bruksela

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Istnieją znaczne różnice w kosztach nieruchomości w całej Hiszpanii. Nieruchomości w Madrycie, Barcelonie i większości innych nadmorskich kurortach są droższe od obszarów wiejskich i mniej popularnych miast.

Jeśli chcesz wynająć nieruchomość w Hiszpanii, powinieneś spodziewać się średnio około 11-21 € za metr kwadratowy miesięcznie w Madrycie i 15-22 € w Barcelonie, aczkolwiek wybór rejonu miasta ma bardzo duży wpływ na kwotę, którą będziesz musiał zapłacić aby wynająć mieszkanie. Wynajem posiada największy udział w kosztach utrzymania w Hiszpanii

W Sewilli, Walencji i innych nadmorskich miastach koszt wynajmu jest nieco mniejszy.

Jeśli chcesz kupić nieruchomość w Hiszpanii, wówczas średnia cena nieruchomości za metr kwadratowy w Barcelonie wynosi około €4,500-6,000 (€225,000-300,000) € za apartament o powierzchni 50 m2), podczas gdy w Madrycie możesz zapłacić od €4,300-6,000 (€220,000-250,000). Większe domy rodzinne w bardziej ekskluzywnych częściach obu miast mogą kosztować nawet 600 000-700 000 euro.

Osoby mieszkające na hiszpańskim wybrzeżu powinny spodziewać się nieco wyższych cen niż inne miasta w Hiszpanii, choć istnieją pewne wyjątki.

Najtańsze prowincje do zamieszkania w Hiszpanii to Estremadura, Aragonia, Navarra i Kastylia-La Mancha. Najdroższe miejsca do życia w Hiszpanii to Baleary – Ibiza, Majorka i Minorka – gdzie średnie ceny luksusowych domów wynoszą około 1 mln euro.

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszt mediów w Hiszpanii

Niektóre hiszpańskie media są w rozsądnej cenie w porównaniu z innymi krajami UE, jednak koszt energii elektrycznej i gazu ziemnego w Hiszpanii należy do najwyższych w UE.

Średnie rachunki za energię elektryczną wynoszą od 60 do 80 € miesięcznie w lecie, w zależności od użycia klimatyzacji (jej klasy ekonomiczności), ale mogą wzrastać do ponad 100 € w zimie z funkcyjnymi systemami grzewczymi. Jednak łagodny klimat często pozwala kontrolować koszty energii elektrycznej, chociaż w niektórych regionach temperatury mogą spaść poniżej zera w zimie.

Wiele pieców i systemów podgrzewania wody w Hiszpanii zużywa gaz średnio za około 35-40 euro miesięcznie. Jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym, będziesz musiał zapłacić około 20 € miesięcznie za koszty konserwacji (Comunidad), ale te opłaty mogą się znacząco się różnić w zależności od budynku.

Koszt Internetu jest porównywalny z innymi krajami w Europie Zachodniej i zazwyczaj jest sprzedawany w pakietach z telefonem stacjonarnym , telewizją i telefonem komórkowym.

Podstawowy pakiet telefon + internet zaczyna się od 30-50 EUR miesięcznie przy 12-miesięcznej umowie.

Sprawdzone usługi w Hiszpanii

Koszt transportu publicznego w Hiszpanii

W większości miast w Hiszpanii dostępne są rozległe systemy transportu publicznego, w tym autobusy, metro i taksówki, które znajdziesz w przystępnych cenach. Hiszpania ma również super wydajną i szybką sieć kolejową.

Ceny pojedynczych biletów w autobusach wahają się między 1-2 € w zależności od odległości na którą podróżujesz. Jeśli planujesz dojeżdżać do pracy, możesz zainwestować w bilet miesięczny, który da pozwoli ci korzystać z autobusów i metra po obniżonych cenach. Jednak nie wszystkie miasta w Hiszpanii posiadają w ofercie takie rozwiązanie.

Ludzie po 60 mają prawo do tarjeta dorada (złotej karty), która kosztuje 6 euro za rok i daje 25-40% zniżki na bilety w zależności od pory dnia i rodzaju transportu.

Koszt opłat za taksówki zmienia się dramatycznie w zależności od miasta, nie zawsze popularne miasta są droższe.

Zanim złapiesz taksówkę w Hiszpanii, możesz wcześniej sprawdzić koszt podróży, korzystając z internetowego kalkulatora opłat taksówkowych lub usług takich jak Cabify, które mają ograniczone usługi w niektórych miastach.

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszt żywności w Hiszpanii

Supermarkety w Hiszpanii oferują doskonały stosunek jakości do ceny. Podstawowe produkty spożywcze, takie jak mleko, chleb i jajka, są granicach euro, a wybór tanich win, piw oraz serów jest niewiarygodnie duży.

Jedzenie poza domem również nie musi być zbyt drogie. W Madrycie i Barcelonie można znaleźć dobre restauracje serwujące tradycyjne potrawy po przystępnych cenach. Spodziewaj się rachunku około 10-15 € za osobę w niedrogiej restauracji i około 40 € za osobę w lepszej klasie restauracji.

Wyjątkiem są amerykańskie sieci fast food, które liczą sobie po 7-8 euro za posiłek (McDonald’s) są one drogie w porównaniu do lokalnych restauracji. W niektórych regionach Hiszpanii obowiązuje zwyczaj oferowania darmowych lub niedrogich tapas do piwa lub wina.

Pintxos

Koszt edukacji w Hiszpanii

Szkoły państwowe w Hiszpanii są opłacane z budżetu prowincji. Możesz wysłać swoje dziecko do szkoły całkowicie za darmo pod warunkiem, że jesteś zarejestrowany w lokalnym urzędzie miasta.

Lekcje prowadzone są w języku hiszpańskim, a w Barcelonie i Walencji niektóre zajęcia prowadzone są w lokalnym dialekcie. Przeczytaj więcej w moim przewodniku po edukacji w Hiszpanii i wyborze szkoły w Hiszpanii.

Prywatne przedszkola posiadają mundurki, których koszt utrzymania w Hiszpanii jest dosyć wysoki, oczywiście w zależności od zużycia ale ceny za nie potrafią znacząco uszczuplić budżet.

Jeśli wolisz wysłać swoje dziecko do szkoły dwujęzycznej lub prywatnej w Hiszpanii, opłaty różnią się znacznie w zależności od miasta i reputacji szkoły. Niektóre szkoły są jednak częściowo subsydiowane i kosztują około 700-800 EUR rocznie.

W Hiszpanii jest także wiele międzynarodowych szkół, a opłaty zaczynają się od 4 000-8,000 EUR rocznie. Międzynarodowe szkoły stosują ten sam program nauczania co w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i kilku innych krajach.

Jeśli chcesz studiować w Hiszpanii, przystępny koszt utrzymania sprawia, że jest to dobre miejsce dla studentów. Średnie czesne za studia licencjackie na uniwersytecie publicznym wynoszą od 680 do 1 280 EUR rocznie.

Jeśli wolisz uczęszczać na prywatną uczelnię, czesne jest już znacznie wyższe, od 5 500 € do 18 000 €.

Możesz także nauczyć się hiszpańskiego za około 150-400€ za kurs, w zależności od intensywności i poziomu, który wybierzesz.

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszt opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Jeśli jesteś rezydentem w Hiszpanii i posiadasz hiszpański numer ubezpieczenia społecznego, będziesz uprawniony do bezpłatnego dostępu do hiszpańskich usług opieki zdrowotnej. W przypadku niektórych usług będziesz musiał uiścić opłatę, więc sprawdź to w regionie, w którym mieszkasz, ponieważ systemy opieki zdrowotnej różnią się w zależności od regionu.

Jeśli chcesz być objęty ubezpieczeniem pokrywającym szeroką gamę zabiegów medycznych, musisz wziąć pod uwagę prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii (kolejny koszt utrzymania w Hiszpanii). Pakiety podstawowe zaczynają się od 30 do 50 euro miesięcznie dla ludzi w wieku od 20 do 30 lat. Koszty rosną wraz z wiekiem, a większość prywatnych firm nie będzie chciała ubezpieczać nikogo powyżej pewnego wieku, jeśli uzna się je za zbyt ryzykowne.

Koszty życia w Hiszpanii

Koszt opieki nad dziećmi w Hiszpanii

Obowiązkowy szkolny w Hiszpanii rozpoczyna się od sześciu lat, więc pracujący rodzice z małymi dziećmi mogą potrzebować opieki nad swoimi dziećmi i to generuje dodatkowy koszt utrzymania w Hiszpanii poprzez opłacanie żłobków, przedszkoli lub opiekunek do dzieci.

Sponsorowane przez państwo przedszkola są bezpłatne i przyjmują dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Alternatywą jest żłobek państwowy, który zazwyczaj kosztuje około 250 EUR miesięcznie, w tym zawiera posiłki. Aby skorzystać z systemu państwowego, musisz być zarejestrowany jako rezydent w Hiszpanii i posiadać numer ubezpieczenia społecznego.

Prywatne żłobki i przedszkola są oczywiście droższe. Typowy koszt w takim centrum w Madrycie wynosi na przykład około 450-500 euro miesięcznie.

W przypadku dzieci w wieku do lat trzech możesz również rozważyć zatrudnienie niani lub au pair. Ten ostatni wymaga zakwaterowania i wyżywienia wraz z minimalnym wynagrodzeniem w wysokości 120 € na tydzień. Jeśli pracujesz tylko w niepełnym wymiarze godzin, niania może być opłacalnym rozwiązaniem, z kosztami wynoszącymi średnio 9-15 euro za godzinę.

Koszty życia w Hiszpanii

Koszty opodatkowania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii to nie tylko podstawowe potrzeby ale i podatki, które są dosyć wysokie. Obcokrajowcy którzy mieszkają w Hiszpanii dłużej niż 183 dni, są zobowiązani do płacenia hiszpańskich podatków.

Minimalny próg, który wymaga złożenia zeznania podatkowego w Hiszpanii wynosi 22,000 € rocznie od wszystkich twoich dochodów uzyskiwanych w Hiszpanii jak i poza nią. Jeśli zarabiasz mniej niż to, nie musisz składać zeznania podatkowego, chyba że: prowadzisz działalność gospodarczą w Hiszpanii, uzyskujesz dochód z najmu większy niż 1000 €, uzyskujesz odsetki kapitałowe powyżej 1600 € lub jest to twój pierwszy raz kiedy składasz zeznanie podatkowe. Przeczytaj więcej w naszym szczegółowym przewodniku o podatkach w Hiszpanii.

W 2019 roku progi podatkowe od dochodów w Hiszpanii wyglądają następująco:

 • Do 12 450 EUR: 19%
 • 12 450-200 EUR: 24%
 • 20 200-35,200 EUR: 30%
 • 35 200-60 000 EUR: 37%
 • Ponad 60 000 EUR: 45%

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty ubezpieczenia społecznego i emerytur w Hiszpanii

Obcokrajowcy, którzy pracują w Hiszpanii, są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i emeryturę. Opłaty pobierane są bezpośrednio z pensji przez twojego pracodawcę i obejmują zasiłek dla bezrobotnych, urlop macierzyński i emeryturę.

Osoby prowadzące własną działalność, które zarabiają więcej niż płaca minimalna, muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne w ramach swoich zobowiązań podatkowych. Opłacasz składki emerytalne, ale nie otrzymasz żadnych profitów z powodu utraty dochodów lub statusu bezrobotnego w przypadku niepowodzenia Twojej firmy. Jeśli chcesz uzyskać wyższą emeryturę, musisz niestety zapłacić więcej składek na ubezpieczenie społeczne.

Znajdź więcej szczegółowych informacji w przewodniku po ubezpieczeniach społecznych i świadczeniach socjalnych w Hiszpanii i podatkach dla osób pracujących na własny rachunek.

Przykładowe dane dotyczące cen produktów oraz ich porównanie znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *