Nieruchomości w Hiszpanii

Nieruchomości w Hiszpanii – Informator wynajmu wakacyjnego

Nieruchomości w Hiszpanii – Informator wynajmu wakacyjnego

Rynek nieruchomości w Hiszpanii jest dosyć bogaty. Zapoznaj się z regulacjami mieszkaniowymi w Hiszpanii, od uzyskiwania licencji na wynajem domów wakacyjnych po certyfikaty energetyczne.

Domy wakacyjne w Hiszpanii

Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak wiele przepisów dotyczy nieruchomości w Hiszpanii, a dokładniej wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii, którą co roku odwiedza ponad 75 milionów turystów.

Przepisy dotyczące wynajmu wakacyjnego i wymaganych zezwoleń są wydawane w każdym z 17 autonomicznych regionów Hiszpanii. Przed wynajęciem domu wakacyjnego powinieneś zapoznać się z zasadami obowiązującymi w twoim regionie.

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące wynajmu wakacyjnego:

 • Andaluzja – Wynajem nieruchomości wymaga licencji. witryny rezerwacji takie jak booking nie pozwalają już na niezarejestrowane nieruchomości. Bardziej restrykcyjne zasady obowiązują właścicieli z trzema lub więcej nieruchomościami.
 • Aragon – Maksymalny pobyt to miesiąc. Właściciele i agenci posiadający nieruchomości w tym samym budynku muszą się zarejestrować i muszą przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad.
 • Asturia – Nieruchomości na obszarach wiejskich muszą być dostępne latem, aby można je było oferować również w innych porach roku.
 • Baleary – Domy w strefach turystycznych muszą posiadać licencje. Maksymalnie trzy nieruchomości na właściciela. Wymagane ubezpieczenie OC.
 • Kraj Basków – Tablica informacyjna musi być widoczna na budynku. Wynajem jest ograniczony do 15% domów.
 • Wyspy Kanaryjskie – Dane Gości muszą być rejestrowane na policji, pokoje jednoosobowe nie są akceptowane. Społeczności mieszkaniowe muszą dawać właścicielom zgodę do wynajęcia nieruchomości.
 • Kantabria – Właściciele potrzebują ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, brak zakwaterowania w jednym pokoju.
 • Kastylia-La Mancha – brak zakwaterowania w jednym pokoju, brak wynajmu długoterminowego na wakacje. Tablica informacyjna musi być widoczna na nieruchomości.
 • Kastylia i Leon – własność musi być w pełni umeblowana, brak wynajmu pokoju jednoosobowego.
 • Katalonia – Właściciele muszą wykonywać kopię paszportów gości i dzielić dane z policją.
 • Extremadura – dekret jeszcze nie obowiązuje.
 • Galicja – dwa rodzaje wynajmu – jeden na maksymalne trzy miesiące i jeden na 30 dni. Informacje o gościach muszą być rejestrowane – GDPR.
 • La Rioja – nieruchomość musi być w pełni umeblowana. Mieszkania muszą być wynajmowane przez co najmniej trzy miesiące w roku, a cena nie może zawierać dodatkowych opłat (ukrytych) np. za sprzątanie.
 • Madryt – Wynajem wakacyjny musi trwać co najmniej pięć dni. Brak zakwaterowania w jednym pokoju. Właściciel musi zapewnić darmowe Wi-Fi.
 • Murcia – właściciele muszą przechowywać informacje o gościach co wiąże się z obsługą GDPR
 • Navarra – Minimalne normy kosmiczne, obowiązujące klasyfikacje (luksusowe, pierwsze, drugie, trzecie).
 • Walencja – Właściciele muszą rozpocząć wynajem w ciągu dwóch miesięcy od rejestracji nieruchomości. Osoby posiadające pięć lub więcej nieruchomości muszą zarejestrować się jako firma turystyczna.

Prawa związane z wynajmem nieruchomości

Niektóre z najważniejszych praw mieszkaniowych w Hiszpanii odnoszą się do prywatnego wynajmu nieruchomości, a właściciele nieruchomości muszą przestrzegać przepisów dotyczących ochrony praw lokatorów.

Umowy wynajmu

Niezależnie od tego, czy jesteś dzierżawcą czy właścicielem, zawsze powinieneś posiadać pisemną umowę najmu i powinno być jasne, czy jest to umowa długoterminowa, czy krótkoterminowa – ponieważ ta ostatnia zapewnia najemcy mniej praw.

Na przykład długoterminowi lokatorzy mogą pozostać w nieruchomości przez kilka lat na zasadzie “przedłużania toczącego się postępowania”, a krótkoterminowi lokatorzy muszą opuścić nieruchomość po zakończeniu daty kontraktu.

Długość najmu

Kontrakty długoterminowe trwają co najmniej rok. Jeśli zgadzasz się na roczną umowę, będzie ona przedłużana każdego roku po wygaśnięciu do minimum trzyletniego okresu – chyba że najemca zdecyduje się ją zerwać wcześniej.

Po trzech latach wynajmujący może wypowiedzieć umowę z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Ochrona depozytów

Depozyt najemców w Hiszpanii musi być chroniony przez odpowiednie biuro i musi być zwrócony w ciągu jednego miesiąca po zakończeniu umowy najmu.

Jeśli wynajmujący musi użyć części depozytu, aby naprawić szkodę wyrządzoną przez lokatora, może złożyć roszczenie w tej sprawie, a w razie potrzeby odpowiednie biuro może rozstrzygać spory.

Najemcy w Hiszpanii nie są zobowiązani do zapłaty za normalne zużycie, które występuje w czasie ich wynajmu.

Certyfikat zużycia energii energetycznej

Jeśli wynajmujesz lub sprzedajesz dom w Hiszpanii, musisz posiadać certyfikat efektywności energetycznej (EPC).

Celem EPC (Certificado de Eficiencia Energetica (CEE)) jest zapewnienie efektywnego funkcjonowania domów i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

EPCS są klasyfikowane od A do G, gdzie “A” jest wyjątkowo wydajne, a “G” jest bardzo nieefektywne.

Właściciele wynajmujący domy na dłużej niż cztery miesiące muszą posiadać ważną EPC dla  swoich nieruchomości, z grzywnami dla tych, którzy nie przestrzegają.

EPC w Hiszpanii kosztuje około 300 euro. Jeśli wymienisz urządzenia na bardziej energetyczne, musisz ponownie ocenić nieruchomość i wnioskować o wydanie nowego EPC.

Puste domy w Hiszpanii

Szacuje się, że w Hiszpanii jest obecnie ponad trzy miliony domów, a rząd stara się to naprawić.

Rząd ma nadzieję, że wprowadzi przepisy, które mogą doprowadzić do podwyższenia podatków lub grzywny dla właścicieli domów, którzy pozostawiają swoje nieruchomości puste, ponieważ stara się uwolnić więcej nieruchomości, które zostaną sprzedane i wynajęte.

Kupowanie nieruchomości, które nie zostały jeszcze wybudowane w Hiszpanii

Kontrowersje na temat kupowania nieruchomości zanim zostały zbudowane budziły wiele kontrowersji w Hiszpanii.

Wynika to z faktu, że podczas krachu finansowego wielu nabywców kupowało domy, które nigdy nie zostały zbudowane, ponieważ deweloperzy zbankrutowali.

Jeśli kupujesz wybudowany dom, musisz uzyskać następującą dokumentację:

 • Dowód, że konstrukcja została ukończona zgodnie z ustaleniami (certificado final de obra).
 • Licencja pierwszego obłożenia (licencia de primera occupacion), która zostanie wydana przez urząd miasta w celu potwierdzenia własności i ustala czy nadaje się do zamieszkania. Bez tego nie będzie można podłączyć mediów, takich jak woda i prąd.

Jeśli deweloper nie zakończy budowy w uzgodnionym terminie, możesz zażądać:

 • Anulowania umowy i zwrot depozytu (wraz z odsetkami)
 • lub możesz przedłużyć termin

Jeśli chcesz zerwać umowę, musisz wyznaczyć do tego prawnika.

Odwrócone kredyty hipoteczne w Hiszpanii

Jeśli posiadasz nieruchomość w Hiszpanii i chcesz uwolnić jej część wartości jako dochód lub kwoty zryczałtowanej, możesz rozważyć wprowadzenie systemu – odwróconego kredytu hipotecznego (hipoteca inversa) lub pożyczki dożywotniej.

Odwrócone kredyty hipoteczne są zwykle skierowane do emerytowanych właścicieli domów powyżej 65 roku życia i obejmują właścicieli domów pożyczających pieniądze od części wartości ich nieruchomości.

Zanim przejdziesz do uzyskania kapitału, powinieneś zasięgnąć porady prawnej i upewnić się, że firma jest zarejestrowana u regulatora finansowego (Comision Nacional de Mercado de Valores) oraz że są upoważnieni do działania na terenie Hiszpanii.

Powinieneś także skorzystać z doradztwa podatkowego w sprawie wszelkich konsekwencji podatku od spadków, a jeśli nie masz pewności, sprawdź to w hiszpańskim urzędzie podatkowym (Agencia Tributaria).

Jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii?

 • Powierz nam zarządzanie swoimi nieruchomościami. Posiadamy ponad 100 apartamentów w centrum Alicante
 • Posiadamy jedną z najstarszych licencji wynajmu turystycznego w Alicante
 • Naszą rekomendacją jest ilość apartamentów, które oferujemy naszych gościom. Zaufało nam już wielu inwestorów
 • Posiadamy recepcję otwartą 24 godziny na dobę znajdującą się w hotelu w centrum Alicante
 • Napisz do nas aby poznać więcej szczegółów

A na zakończenie…

❤️️ Mam nadzieję, że powyższe materiały są dla Ciebie przydatne. Jeśli tak to pomyśl nad donacją na potrzeby dalszego rozwoju tej strony poprzez: https://ko-fi.com/polacos

Odwiedź nas na:

🗺 Poznaj nasze przewodniki po miastach w Hiszpanii: https://bit.ly/polacos-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *