Dlaczego nie warto mieszkać w Hiszpanii

Dlaczego nie warto mieszkać w Hiszpanii

Dlaczego nie warto mieszkać w Hiszpanii

Jest wiele zalet życia w Hiszpanii i są one bardzo popularne na wielu blogach związanych z tym krajem. Dzisiaj dowiemy się dlaczego nie warto mieszkać w Hiszpanii. Sprawdzimy, dlaczego życie w Hiszpanii może być złe, wymienię problemy i przedstawię najczęstsze błędy popełniane przez emigrantów. Celem artykułu nie jest całkowite zniechęcenie cię do zamieszkania w Hiszpanii ale uświadomienie, aby Twoja decyzja przeprowadzki do Hiszpanii nastąpiła z przygotowaniem i z szeroko otwartymi oczami i abyś był świadom wszystkich negatywnych aspektów życia w Hiszpanii. Jestem wieloletnim aktywnym mieszkańcem Hiszpanii, prowadzę tutaj wiele spraw własnych jak innych ekspatów. Kocham Hiszpanię i nie planuję się stąd wyprowadzać, a poniższy tekst jest oparty na podstawie ankiety wśród expatów na koniec 2018 roku oraz oficjalnych statystykach królestwa Hiszpanii oraz odpowiednich komisji Unii Europejskiej. Wszystkie linki znajdziesz pod praktycznie każdym punktem. Artykuł ten nie jest również porównaniem Polski do Hiszpanii, a wyłącznie do krajów europy zachodniej z uwagi na poziom społeczno-ekonomiczny. Tak jestem tego świadom, że znajdzie się ktoś kto się z tym artykułem nie zgodzi (jak mówi polskie porzekadło “dwóch polaków, trzy opinie”) ale mam nadzieję że wskazane punkty będą motorem twoich dalszych przygotowań do przeprowadzki do Hiszpanii.

Życie emigrantów w Hiszpanii może być naprawdę trudne, ciągła walka z systemem, upewnij się, że jesteś na to przygotowany. Żaden agent nieruchomości nie ostrzeże cię przed wadami przeprowadzki i życia w Hiszpanii.Polacos.pl

Poznaj powody, dla których można nie lubić Hiszpanii

Przestępczość w Hiszpanii

Kiedy po raz pierwszy przeprowadzisz się do Hiszpanii, będziesz czuł się bezpiecznie. Nie uświadczysz żadnej przestępczości, ludzie będą przyjaźni. Ten stan będzie trwał dopóki nie dowiesz się, jak często ludzie są okradani w Hiszpanii. Nie rzadko ludzie bywają związani i zakneblowani. Ci, którzy mają więcej szczęścia, zostają uśpieni za pomocą gazu. Dotyczy to również domów z psami. Przejdź się po swojej ulicy i zobacz jak wiele osób posiada kilka dużych psów, chociaż często i one zostają otrute.  Nikt, nie lubi żyć w strachu i niestety ale recesja w Hiszpanii zwiększa tylko przestępczość. Kłopot jest również w tym, iż Hiszpania leży bardzo blisko niektórych bardzo biednych krajów afrykańskich i jest celem wielu imigrantów, głównie nielegalnych, którzy zrobią wszystko, aby przeżyć i to bardzo często z ogromną brutalnością. Na szczęście w Hiszpanii nie jest aż tak źle jak w krajach byłego bloku wschodniego, jednak pod względem poziomu włamań do mieszkań Hiszpania znajduje się w górnej części tabeli. Co ciekawe najniży poziom posiada Polska bo 1.9%.

Statystyki przestępczości w Hiszpanii oraz innych krajach możesz śledzić tutaj lub tutaj.

Oszustwa w Hiszpanii

Spotkasz się z tym, że ludzie polują na siebie. Wielu ludzi jest tak zdesperowanych, że oszustwo to dla nich rzecz normalna. Najczęstszym przypadkiem oszustw są depozyty mieszkaniowe. W wielkim skrócie wygląda to tak: składasz depozyt na zakup mieszkania, a następnie go tracisz poprzez serię określonych działań agentów nieruchomości oraz zaprzyjaźnionych właścicieli mieszkań, które to agent pokazuje.

Nieruchomości w Hiszpanii

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – poradnik kupującego

0 shares Facebook Twitter LinkedIn Zakup nieruchomości w Hiszpanii Marzysz o domku na Costa del Sol lub nowoczesnym mieszkaniu na Ramblas w Barcelonie? Nasz przewodnik – zakup nieruchomości w Hiszpanii wyjaśnia, jak zrealizować te marzenia, od wymogów prawnych po pułapki, których należy unikać. Hiszpański rynek nieruchomości jest bardzo dziwny i opłaca się przeprowadzić wnikliwą analizę przed […]

Jeden komentarz

Inne popularne historie to takie, jak nielegalna sprzedaż nieruchomości, która nie miała pozwolenia na budowę itp.

Również korupcja jest ogromnym problemem w Hiszpanii i często w gazetach pojawiają się historie o lokalnych urzędnikach ratusza zaangażowanych w podejrzane czy inne nielegalne umowy. W Hiszpanii wszystko się może zdarzyć.

Kiedy w Hiszpanii, walutą była Peseta. Koszt życia w Hiszpanii był nadzwyczajnie niski, ponieważ większość żywności była tania w porównaniu z Europą północną. Potem pojawiło się euro to wielu ludzi skorzystało z okazji, aby podnieść ceny. Na dzień dzisiejszy koszty utrzymania są teraz wyższe niż np. w Wielkiej Brytanii.

Porównaj Wielką Brytanię czy Niemcy i zauważ, że znajdziesz tam wyprzedaże, rabaty. Teraz idź na zakupy w Hiszpanii i pomimo tak zwanej recesji nie znajdziesz prawdziwej obniżki towarów czy ofert specjalnych. Zwróć uwagę na to co kupujesz w swoim lokalnym supermarkecie. Gdy jedzenie staje się przeterminowane to cena żywności nie zostanie obniżona, zamiast tego pozostanie na półce, więc musisz uważać na to, co kupujesz.

Link do statystyk znajdziesz w punkcie powyżej.

Życie i praca w Hiszpanii

Wiele osób przeprowadza się do Hiszpanii, aby mieć lepsze życie… i niestety pracują teraz dużo ciężej (o ile w ogóle posiadają jakąkolwiek pracę). Można uznać, że przy tak dużej liczbie emigrantów mieszkających w Hiszpanii, rynek pracy musi być bardzo rozwinięty. Bardziej nie można się pomylić. Nie chcę urazić niczyjej pracy w ten sposób ale wyjazd do innego kraju w celu wykonywania tej samej pracy, którą może wykonywać w kraju pochodzenia nie można nazwać lepszym życiem. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie  przy sprzątaniu domów i apartamentów oraz basenów, praca w barze czy praca fizyczna na budowach w skwarze południowego słońca.

jak znaleźć pracę w Hiszpanii

Jak znaleźć pracę w Hiszpanii – Poradnik

Jest to przewodnik dotyczący szukaniu pracy w Hiszpanii, oraz informacje o aktualnym stanie rynku pracy. Powiemy trochę o hiszpańskich pozwoleniach o pracę oraz o tym, gdzie znaleźć pracę w Hiszpanii. Jeśli dopiero przyjechałeś do Hiszpanii i rozpoczynasz proces poszukiwania pracy, może ci się wydawać, że istnieje zbyt wiele miejsc pracy, a popyt na nią jest […]

2 komentarze

Kryzys gospodarczy bardzo mocno uderzył w Hiszpanię, w wyniku czego bezrobocie w Hiszpanii jest dość wysokie. Od stycznia 2017 r. Bezrobocie wynosiło 16,55%. Kolejne lata obniżyły ten posiom ale jeśli planujesz znaleźć pracę w Hiszpanii to nadal możesz mieć pewne trudności.

Bezrobocie w Hiszpanii 2019 wynosi: 14%

Hiszpania zajmuje niechlubne 2 miejsce pod względem bezrobocia (bezrobocie wśród młodych jest jeszcze większe). Gorzej jest tylko w Grecji 17.6%. Najlepszy wynik osiągają Czechy – 1.9%. Średnia europejska wynosi 7.5%.

Szczegóły na temat raportu europejskiej komisji pracy znajdziesz tutaj.

W Hiszpanii nie istnieje obsługa klienta. Przez większość czasu jesteś obsługiwany wtedy, gdy ludzie mają na to ochotę. Często nawet nie jesteś witany przy kasie. To tak, jakbyś robił im przysługę, robiąc tam zakupy! Zdecydowanie jest to inny rynek niż brytyjski, amerykański czy indyjski, gdzie obsługa klienta jest zawsze na pierwszym miejscu. Również jakość usług nie należy do najlepszych. Często jest to partactwo wykonywane na czas.

Hiszpanie wszystko odkładają na później. Dzisiaj nigdy nie jest lepsze niż jutro na zrobienie czegoś stąd powiedzenie mañana.

Hiszpańskie święta narodowe i święta państwowe w Hiszpanii

Hiszpańskie święta narodowe i państwowe

Poznaj kluczowe Hiszpańskie święta narodowe i państwowe obchodzone we wszystkich prowincjach Hiszpanii. Oto lista na rok 2019 zawiera Hiszpańskie święta szkolne, dzień zmiany czasu, dni matki i ojca oraz regionalne święta państwowe w Hiszpanii. Aktualizacja na rok 2021 – Sprawdź dni wolne w 2021 roku Rząd hiszpański co roku określa daty hiszpańskich świąt narodowych i […]

0 komentarzy

Mało? Spróbuj odwiedzić ratusz. Jak będziesz miał szczęście to zostaniesz wysłany do innego departamentu tylko kilka razy. Kiedy nie będziesz miał szczęścia to w tych departamentach otrzymasz sprzeczne informacje dotyczące twojego zapytania. Mała rada – jeśli planujesz przyjechać do Hiszpanii, weź ze sobą kserokopiarkę, na pewno się przyda. Hiszpanie uwielbiają wymagać kopie od kopii.

Zanim będziesz mógł mieszkać lub pracować w tym kraju, musisz zarejestrować się w różnych biurach (pomijając fakt długiego oczekiwania na spotkanie “cita previa“, na którym może zabraknąć Ci jakiegoś dokumentu i cała procedura zaczyna się od początku) Oznacza to co najmniej kilka tygodni wykonywania spraw i wypełniania formularzy, zanim naprawdę zaczniesz się osiedlać. Należy również pamiętać o miesiącu sierpniu kiedy to cały kraj zamyka się na cały miesiąc i nic nie można załatwić.

Esencję biurokracji w Hiszpanii możesz obejrzeć na poniższym wideo.

W Hiszpanii życie toczy się dość powoli. „Poranek” może rozciągać się do późnego popołudnia. Restauracje mogą być zamknięte wtedy kiedy chciałbyś zjeść obiad. Małe firmy mogą po południu długo sjestować, co może sprawić, że godziny ich pracy będą całkowicie nieprzewidywalne. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tak wyluzowanego stylu życia, walka pomiędzy twoim harmonogramem dnia, a czasem hiszpańskim może być frustrująca.

Słabe drogi na prowincji

Hiszpania znajduje się na 4 miejscu pod względem jakości dróg w Europie, ale należy zwrócić uwagę, że pod uwagę brane są wyłącznie drogi główne (szybkiego ruchu, autostrady). Pozostała infrastruktura drogowa w Hiszpanii w większości przypadków jest słabej jakości w porównaniu z krajami europy zachodniej, aczkolwiek zmierza to w lepszym kierunku. Autostrady są wspaniałe, ponieważ Hiszpania otrzymała środki z UE na ich budowę, ale lokalnie drogi na prowincji są bardzo często w opłakanym stanie. Wymiana opon to doskonały biznes, ponieważ wiele osób wymienia je bardzo często z uwagi na ilość dziur na drogach. Dotyczy to głównie mniejszych miejscowości – których jest najwięcej w Hiszpanii.

Kiedy mocno pada deszcz to lokalne drogi zostają po prostu zalane. Drogi te zostały zbudowane z powodu czystej chciwości. Rady miejskie nie starają się inwestować w w społeczność, zamiast tego pieniądze z podatków “są wysadzane” – dosłownie – przez oszałamiające pokazy sztucznych ogni, z których nawet Walt Disney byłby dumny.

Koszty życia w Hiszpanii 2019

Wynagrodzenia w Hiszpanii są znacznie niższe niż w innych bardziej rozwiniętych krajach, takich jak Wielka Brytania, Niemcy. I jeśli myślisz, że koszty życia w Hiszpanii są mniejsze, to teraz już wiesz że jest to mit. Nie tylko płace są niskie ale i godziny pracy są bardzo długie ze względu na tradycyjną sjestę w środku dnia.

W 2019 płaca minimalna w Hiszpanii pozostała na stałym poziomie 1 050 EUR miesięcznie, czyli 12 600 EUR rocznie, biorąc pod uwagę 12 wypłat rocznie.

Daje to przedostatnią (8) pozycję wśród krajów europy zachodniej. Gorzej jest już tylko w Portugalii. Szczegóły znajdziesz tutaj.

W związku z tym płaca minimalna została podniesiona o 191,4 euro miesięcznie (wzrost o 22,29%) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Hiszpania znajduje się na 15 miejscu, wśród 97 krajów pod względem płacy minimalnej

Płaca minimalna w Hiszpanii 2019 – 1 050 EUR

Tak było w minionych latach, ale wraz z wprowadzeniem euro koszty życia w Hiszpanii dramatycznie wzrosły. W rzeczywistości życie w Hiszpanii może równie drogie jak w Wielkiej Brytanii czy Francji (na koszty życia patrzymy nie tylko przez pryzmat zakupu żywności ale również ceny usług – Internet!, urządzeń elektronicznych – PS4! czy posiadania pojazdu). Wystarczy porównać ceny w popularnym serwisie ebay lub amazon aby się o tym przekonać.


Koszty życia i utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii – praktyczny informator

Koszty utrzymania w Hiszpanii Koszty utrzymania są w Hiszpanii są stosunkowo małe w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej, co oznacza, że emigranci mogą cieszyć się wysoką jakością życia bez ponoszenia dużych wydatków na nie. Koszt utrzymania w Hiszpanii Hiszpania jest bardzo popularnym miejscem dla emigrantów, zwłaszcza tych z Wielkiej Brytanii. Jego położenie w gorącym […]

0 komentarzy

Ksenofobia

Chociaż Hiszpanie są bardzo przyjaznym narodem to zawsze znajdą się ludzie, którzy będą negatywnie nastawienie do cudzoziemców, którzy przeprowadzają się do ich kraju i uszczuplają hiszpański rynek pracy.

Wg. Telegraph UK. Hiszpania znajduje się na 16 miejscu pod względem tolerancji do obcokrajowców.

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Zdrowie

Chociaż publiczny system opieki zdrowotnej w Hiszpanii jest uznawany za dość dobrej jakości, to jest niedostatek struktur wsparcia dla osób starszych lub są one wyjątkowo drogie przez co niedostępne dla ludzi o niższych zarobkach. Na przykład nie ma tak wielu domów opieki, gdyż zakłada się, że osoby starsze pozostaną pod opieką swoich krewnych. Pomimo posiadania pracy nie będziesz uprawniony do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, dopóki nie zostaniesz rezydentem Hiszpanii. To sprawi, że będziesz w bardzo trudnej sytuacji jako pracownik i będziesz musiał korzystać z usług prywatnej opieki medycznej.

Wg. Euro Health Consumer Index z roku 2018, Hiszpania zajmuje 19 miejsce pod względem jakości usług medycznych. To jest spadek o 1 miejsce w porównaniu do roku 2017.

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie zdrowotne

AktualizacjaJeżeli interesuje Cię ten temat w szerszym zakresie. Zobacz nasz wpis na blogu. Zobacz artykuł Ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii Podstawowy system opieki zdrowotnej Państwowa opieka zdrowotna jest bezpłatna dla każdego, kto jest rezydentem i pracuje w Hiszpanii. Jako obcokrajowiec masz prawo do bezpłatnej państwowej opieki zdrowotnej, jeśli: jesteś rezydentem w Hiszpanii i pracujesz lub jesteś [...]
0 komentarzy

Z czasem przyjdzie nuda

Wiele osób poszukujących pracy w Hiszpanii nie docenia skutków nudy. W większości miast i wsi w Hiszpanii jest o wiele mniej udogodnień (rekreacyjnych, sportowych) niż w innym rozwiniętym kraju, takim jak Niemcy czy Szwajcaria. Po chwili “posiadówki” w barach mogą ci się znudzić, a wiele z tych tętniących życiem kurortów turystycznych staje się zimą miastami-widmami.

Przyszłość twoich dzieci

Hiszpania należy do “liderów” grupy, która ma największy problem z podstawową piśmiennością i czytaniem w Europie. (wg. Departamentu Komisji Europejskiej). Blisko 28% ludności ma problemy z czytaniem i pisaniem. Gorzej jest tylko we Włoszech – 27.9%. Najlepszy wynik osiąga Finlandia – 10.9%.

Szczegóły tego problemu znajdziesz tutaj.

Edukacja w Hiszpanii

Edukacja w Hiszpanii – Najlepszy poradnik w sieci

Jeśli planujesz przeprowadzić się z rodziną do Hiszpanii, ten przewodnik po hiszpańskiej edukacji jest tym czego szukasz i który pomoże Ci zapisać dziecko do hiszpańskiego systemu edukacji od początków jego nauki czyli szkoły podstawowej aż do szkoły średniej i wyższej. Edukacja w Hiszpanii jest trudna w zrozumieniu także warto się do tego przygotować. Zrozumienie systemu […]

Jeden komentarz

Brak „domu”

Z pewnością wadą życia w Hiszpanii jest to, że możesz w końcu zatęsknić za swoimi przyjaciółmi i dalszą rodziną. Chociaż mogą oni nie mieszkać zbyt daleko to ciągłe latanie może być dla Ciebie trudne i kosztowne.

Wynajem mieszkania w Hiszpanii

Wynajem mieszkania w Hiszpanii – poradnik

Wynajem mieszkania w Hiszpanii Aktualizacja: 20/05/2019 – zmiany prawne dotyczące wynajmu Napisaliśmy ten artykuł na życzenie naszych klientów oraz coraz trudniejsze warunki na rynku wynajmu mieszkań w Hiszpanii. Jeśli interesuje Cię wynajem mieszkania w Hiszpanii to dowiedz się, gdzie i jak można wynająć nieruchomość w Hiszpanii i jakie dziwactwa można oczekiwać od hiszpańskiego rynku nieruchomości. […]

0 komentarzy

Bariera językowa

Hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie, ale musisz wiedzieć, że istnieje wiele różnych odmian tego języka. W regionach Hiszpanii wiele osób porozumiewa się w innym języku (są to języki urzędowe dlatego przyjmuję je jako język nie zaś dialekt), np. w Katalonii mówi się po katalońsku, a w jeszcze innych regionach baskijsku lub galicyjsku czy walencjańsku, więc nawet jeśli biegle władasz hiszpańskim, możesz od czasu do czasu napotkać barierę językową.
Również zatrudnienie w urzędach wymaga znajomości lokalnego języka, nie tylko języka hiszpańskiego.

Wnioski

Mieszkając i pracując w Hiszpanii, możemy szczerze powiedzieć, że jest to fantastyczny kraj ze wspaniałym klimatem i ludźmi. Tak, możesz prowadzić najbardziej niesamowity styl życia, ale tylko pod warunkiem posiadania bezpieczeństwa finansowego.

Zdobądź odpowiednią pracę, a najprawdopodobniej nigdy nie będziesz chciał opuścić Hiszpanii. W przeciwnym wypadku możesz całkowicie żałować swojej decyzji o przeniesieniu się do Hiszpanii.

Niestety, taka jest rzeczywistość w Hiszpanii. Dlatego zachęcam wszystkich do przeanalizowania wszystkich za i przeciw, zwłaszcza każdej młodej rodzinie, które piszą na forach internetowycho tym, jak nie mogą się doczekać przeprowadzki do Hiszpanii. Nawet nie myśl o przeprowadzce do Hiszpanii, jeśli nie posiadasz odpowiednich środków do życia – nie jest to tanie miejsce, którym kiedyś było – koszty utrzymania w Hiszpanii wciąż są na wysokim poziomie, a wynagrodzenia nie rosną tak jak byśmy tego oczekiwali.

Jeśli myślisz o sprzedaży swojego mieszkania i przeprowadzce do Hiszpanii, radzę (jeśli naprawdę chcesz mieszkać w Hiszpanii) to nie sprzedawaj swojego domu skąd pochodzisz, nie pal wszystkich mostów, spróbuj żyć w Hiszpanii przez 6 miesięcy lub nawet rok, wynajmując na ten czas. Wtedy możesz naprawdę zdecydować co chcesz zrobić ze swoim życiem, nie rujnując wszystkiego czego dokonałeś. Przepraszam, że brzmi to tak negatywnie ale prawda musiała zostać powiedziana.

Pozdrawiam 🙂

8 thoughts on “Dlaczego nie warto mieszkać w Hiszpanii”

  1. Bardzo prawdziwe. Dodałbym jeszcze temat banków bo jest to dość ważne, a ludzie z PL często już zapomnieli jak mogą działać biurokratyczne molochy bankowe. Bankowość w PL i obsługa klienta jest w tej chwili na poziomie jednym z najlepszych w EU więc spotkanie z bankiem hiszpańskim może okazać się traumatyczne. Dodatkowa sprawa to ludzie i relacje,Hiszpanie są naprawdę przyjaźni, serdeczni i sympatyczni, ale też trzeba być równie wyluzowanym jeśli chodzi o słowność, sumienność, punkatualność czy po prostu poważne traktowanie siebie na wzajem.

  2. Dodaj do listy też to że można zapomnieć o pójściu spać przed 24-1 w nocy. Ciągle krzyki dochodzące z ulicy skutecznie to uniemożliwiają.

    W błąd może nas też wprowadzić pozorna otwartość Hiszpanów. Dość często wydają się przyjaźnie nastawieni bo się uśmiechają ale to tylko pozory.

  3. Mam 1500 Euro emerytury, chcę kupić dom gdzieś koło Malagi tak za ok 100 tys Euro i tam zamieszkać i żyć nie robiąc nic tylko wygrzewając się w cieple 😉 oglądając Netflixa i popijając lokalne wino.
    Jest to realne?

  4. Mieszkam we Francji od 3 lat wcześniej w UK 5 lat i zastanawiam się nad Malaga.
    Franuzi są mili ale nie maja tego temperamentu czego mi brak i nudy w sposobie bycia i niby jest cool ale brakuje czegoś …ja nazywam to „falta la caña”
    Zarobki są niższe ale ceny też są niższe i jakoś wole mentalność hiszpańska niż francuską chyba .

    1. Szczerze? Wybierz Grecję. A dokładnie Kretę. Nie umiałbym zamieszkać w Hiszpanii. Siedzieć we własnej willi i patrzeć przez okno, w którym są kraty. To tylko jeden z powodów. Resztę masz powyżej i jest to święta prawda. Jak porównam Kretę to jest to niewyobrażalna różnica. Hiszpania wydaje się być ok, ale niestety, nie ma tego czegoś, tego ducha… Grecja bije ją na głowę, od kuchni przez muzykę, ludzi po widoki. I niech nikogo nie zmyli tzw lenistwo Greków. Hiszpanie to dopiero leniuchy. Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *