Wynajem mieszkania w Alicante

Wynajem mieszkania w Alicante

Dla niejednej osoby, która przybyła do Hiszpani, wynajem mieszkania w Alicante może być procesem dość skomplikowanym. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących wynajmu długoterminowego w Hiszpanii.

Jeśli jesteś jednym z tysięcy emigrantów, którzy co roku przyjeżdżają do Hiszpanii, szukając spokojniejszego, bardziej relaksującego tempa życia, to dobrze dla Ciebie. Bez wątpienia będziesz chciał gdzieś mieszkać, ale czy wynająć, czy kupić mieszkanie? Na początklu Twojej drogi, wynajem mieszkania w Alicante może być trafnym rozwiązaniem.

W ostatnich latach wielu emigrantów przybyło do Hiszpanii i kupiło tutaj nieruchomość. Przed kryzysem finansowym mieszkania były tanie, a oferta obfita. Teraz jednak wszystko się zmieniło. Ponieważ wielu osobom coraz trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny w Hiszpanii, wielu decyduje się na wynajem długoterminowy, mając nadzieję, że sytuacja finansowa ulegnie poprawie w niezbyt odległej przyszłości.

Dla tych, którzy chcą się tu przeprowadzić po raz pierwszy, długoterminowy wynajem mieszkania w Alicante jest idealnym wyborem. Przeprowadzka do obcego kraju jest ogromnym zobowiązaniem i ważne jest, abyś był zadowolony ze swojego nowego środowiska przed wydaniem sporej sumy na własną nieruchomość. Wynajem długoterminowy pozwala uzyskać odpowiedz na pytanie, czy konkretny obszar będzie dla Ciebie odpowiedni.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja! Cały czas słyszymy te trzy słowa, ale pod koniec dnia to prawda. Lokalizacja jest wszystkim i ważne jest, aby wybór był właściwy.

Rzeczy do rozważenia:

 • Czy chcesz żyć w ramach urbanizacji / społeczności, wsi lub wśród wczasowiczów?
 • Czy musisz być blisko morza?
 • Czy Twoja nieruchomość będzie nasłoneczniona?
 • Czy w okolicy jest cicho?
 • Czy w pobliżu znajdują się sklepy, szkoły i inne ważne udogodnienia?
 • Jeśli nie jeździsz, czy jest dostępny transport publiczny? Czy wszystko jest w odległości spaceru?
 • Jeśli masz dzieci, czy w pobliżu znajdują się parki i inne tereny rekreacyjne?
 • Czy musisz być blisko lotniska. Czy dużo podróżujesz?

Należy również wziąć pod uwagę styl nieruchomości, którą chcesz wynająć. Czy potrzebujesz mieszkania, willi, kamienicy czy finki?

Rzeczy do rozważenia to:

 • Czy jest już zainstalowana linia telefoniczna?
 • Telewizja satelitarna, internet?
 • Czy w obiekcie jest klimatyzacja?
 • Czy będziesz mieć dostęp do prywatnego lub wspólnego basenu?
 • Czy nieruchomość posiada parking lub garaż?
 • Czy nieruchomość ma wystarczająco dużo miejsca do przechowywania?
 • Czy jest jakieś ogrzewanie?
 • Czy nieruchomość będzie dla Ciebie wystarczająco duża?
 • Czy wynajmujący pozwala ci trzymać zwierzęta domowe?

Umowy najmu – Contrato de Arrendamiento

Jaki jest okres umowy najmu?

Zgodnie z nowymi hiszpańskimi przepisami dotyczącymi najmu, wprowadzonymi w marcu 2019 r. i mającymi na celu ochronę praw najemców, minimalna długość umowy najmu zostanie teraz przedłużona z poprzednich trzech lat do pięciu lat lub siedmiu lat, jeśli wynajmujący jest firmą.

Czy umowa najmu będzie w języku polskim czy hiszpańskim?

Wszystkie umowy najmu zgodnie z prawem muszą być w języku hiszpańskim. Jeśli nie masz umowy najmu w języku hiszpańskim, a następnie chcesz zarejestrować się w Empadronamiento (lista wyborcza), otworzyć hiszpańskie konto bankowe lub uzyskać rezydencję, nie będzie to możliwe. Jeśli korzystasz z polskiej agencji wynajmu, dość często otrzymasz kopię również w języku polskim.

Jeśli masz tylko umowę hiszpańską i nie władasz językiem, zaleca się przetłumaczenie dokumentu przez Abogado, gestora lub tłumacza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i że akceptujesz wszystkie warunki przed podpisaniem umowy.

 

Zakończenie kontaktu

Właściciel może rozwiązać umowę najmu, jeśli ty:

 • Nie płacisz czynszu.
 • Podnajmujesz nieruchomość bez zgody właściciela.
 • Celowo powodujesz szkody w mieniu.
 • Powodujesz poważne uciążliwości dla sąsiadów.

Depozyty

Podpisując umowę, musisz zapłacić właścicielowi kaucję (fianza), która zwykle wynosi jeden miesiąc czynszu. Zostanie ci ona zwrócona po zwolnieniu z zastrzeżeniem wszelkich pieniędzy, które należy zapłacić za naprawy lub szkody.

Zgodnie z nowymi wytycznymi właściciele mogą wymagać depozyt tylko za jeden miesiąc czynszu i mogą poprosić o dodatkowe gwarancje depozytu do maksymalnie dwóch miesięcy wynajmu. Jeżeli wynajmujący jest osobą prawną, musi zapłacić wszelkie koszty związane z agencją nieruchomości i umową.

Płacenie czynszu

Czynsz zwykle można zapłacić przelewem bankowym do agenta lub właściciela bezpośrednio lub można go zapłacić gotówką.

Wskazówka: upewnij się, że jeśli płacisz gotówką, otrzymasz pokwitowanie. W przypadku płatności bankowych nie jest to konieczne, ponieważ będziesz mieć elektroniczny dowód zapłaty za pośrednictwem wyciągów bankowych.

Dodatkowe płatności i opłaty lokalne

O ile w umowie najmu nie określono inaczej, wynajmujący jest zwykle zobowiązany do uiszczenia opłat lokalnych (jeśli nieruchomość jest na urbanizacji). Z drugiej strony najemca jest zobowiązany do pokrycia innych kosztów bieżących, takich jak gaz, prąd i woda.

Inwentarz

Za każdym razem, gdy wynajmujesz nieruchomość, powinieneś mieć spis, w którym wyszczególnione zostaną wszystkie przedmioty, które będą w niej zawarte, takie jak sztućce, pralka, mikrofalówka, zasłony itp.

Często zadawane pytania

 • Czy umowa najmu będzie w języku polskim czy hiszpańskim?

Umowy najmu muszą zawsze być w języku hiszpańskim. Jeśli wynajmujesz za pośrednictwem agenta, możesz również otrzymać kopię w języku polskim.

 • Ile kosztuje wynajem mieszkania w Alicante?

Ceny różnią się w zależności od lokalizacji, stylu i liczby sypialni. Jako wskazówka, tani apartament z jedną sypialnią można już wynająć od 500 € miesięcznie. W centrum ceny mogą być znacznie wyższe. Kluczem jest rozejrzeć się, i porównać ceny.

 • Czy czynsz obejmuje gaz lub energię elektryczną?

W większości przypadków nie są one wliczone w miesięczny czynsz.

 • Ile kosztują długoterminowe depozyty czynszowe w Alicante?

Zwykle będziesz musiał zapłacić miesięczny czynsz za nieumeblowane nieruchomości i dwa miesiące czynszu za umeblowane nieruchomości.

 • Jak mogę się upewnić, że nie jestem oszukany?

Podobnie jak w innych częściach świata, możesz napotkać problemy podczas wynajmu mieszkania w Alicante. Jednym z powszechnych problemów jest sposób odzyskania depozytu po opuszczeniu mieszkania. Dobrym pomysłem jest utrzymywanie rozsądnych stosunków z właścicielem w trakcie najmu i poproszenie o inspekcję na kilka tygodni przed wyjazdem, aby rozwiązać wszelkie problemy.

 

Mam nadzieję, że artykuł przyda się każdemu, kto planuje przeprowadzkę i interesuje go wynajem mieszkania w Alicante.
Powodzenia i ciesz się nowym życiem w Hiszpanii!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *