Jak otworzyć konto bankowe w Hiszpanii?

Jak otworzyć konto bankowe w Hiszpanii

Jak otworzyć konto bankowe w Hiszpanii

Jeśli jesteś już w Hiszpanii, na pewno zastanawiałeś się jak otworzyć konto bankowe w Hiszpanii, w końcu bankowość elektroniczna i płatności kartą będą łatwiejsze po otwarciu konta bankowego w Hiszpanii niż korzystanie z polskiego rachunku. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działają hiszpańskie konta bankowe i płatności kartą.

W tym artykule wyjaśniam, jakie kroki należy podjąć, aby otworzyć konto bankowe w Hiszpanii i podaje szczegółowe informacje na temat dokumentacji, której będziesz potrzebować.

Od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Władze hiszpańskie wprowadziły dodatkowe przepisy bankowe. Oznacza to, że klienci korzystający z bieżących potrzeb bankowych (nie są nimi rachunki inwestycyjne lub konta bankowe dla przedsiębiorców) mogą czuć się bezpieczniejsi podczas korzystania z konta. Mimo to proces zakładania konta bankowego w Hiszpanii jest nadal łatwy i prostszy niż w wielu innych krajach europejskich.

Wybór banku w Hiszpanii

W Hiszpanii jest ponad 170 instytucji finansowych, z których większość oferuje konta do codziennego użytku (płacenie rachunków, wpływy wynagrodzenia itd.). Są one podzielone na dwa rodzaje: cajas i bancos. Bancos, podobnie jak większość banków w innych krajach, są firmami prywatnymi lub spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i najczęściej są to krajowe sieci.

Główne banki w Hiszpanii:

Tymczasem Cajas są własnością państwa i często działają lokalne. Niektóre mają tylko kilka oddziałów, podczas gdy inne są rozproszone są na dużym obszarze. Zwykle są bardziej elastyczni społecznie i inwestują w lokalną infrastrukturę oraz podobne projekty. Trudno jest wybrać Cajas przed przyjazdem do Hiszpanii, ponieważ najłatwiej jest znaleźć oddział w swojej okolicy, a następnie sprawdzić ich strony internetowe pod kątem opłat i liczby oddziałów.

Opłaty bankowe i opłaty w Hiszpanii

Większość banków pobiera roczną opłatę za zarządzanie rachunkiem bieżącym (cuenta corriente). Zazwyczaj jest to 15-30 euro. Często występują dodatkowe opłaty za karty kredytowe (tarjeta de crédito) i karty debetowe (tarjeta de débito), posiadanie rachunków oszczędnościowych (cuenta de ahorros) i innych usług. Wypłaty z bankomatów obcych to zazwyczaj opłata w wysokości 0,50-3 euro.

Możliwe jest uniknięcie wielu z tych opłat poprzez zakupy, karty lojalnościowe. lub wybranie rachunku na który wypłacana jest twoja pensja. Studenci, młodzież (poniżej 30 roku życia) i osoby powyżej 55 roku życia mogą również korzystać ze zniżek lub otrzymać konto bankowe za darmo. Szczegóły zawsze znajdą się na stronach internetowych.

Otwieranie hiszpańskiego konta bankowego przed przeprowadzką

Wiele hiszpańskich banków otwiera rachunki dla osób niebędących rezydentami, więc możliwe jest założenie konta przed przeniesieniem. Najłatwiej jest to zrobić osobiście, ponieważ karty kredytowe zazwyczaj nie mogą być wysyłane za granicę.

Banki internetowe są zwykle dostępne tylko dla rezydentów. Zazwyczaj aby otworzyć konto, otrzymać kartę i kod PIN potrzeba kilku dni.

Oprócz standardowej dokumentacji, być może będziesz musiał udowodnić, że nie jesteś rezydentem, podpisując dokument (certificado de no residencia). Aby je uzyskać, musisz złożyć podanie w hiszpańskim komisariacie policji, a proces ten trwa zwykle około 10 dni.

W rezultacie opcja ta jest przede wszystkim przydatna dla osób, które spędzają część czasu w Hiszpanii, ale zwykle mieszkają gdzie indziej. Niektóre banki mogą zdobyć ten dokument za opłatą (około 15 EUR).

Musisz poinformować bank, jeśli chcesz zostać rezydentem, który jest definiowany jako przebywający 183 lub więcej dni w roku w Hiszpanii lub prowadzisz działalność gospodarczą lub pracujesz w Hiszpanii albo masz współmałżonka lub małoletnie dziecko, którzy mieszkają w Hiszpanii.

Otwieranie rachunku bankowego w Hiszpanii po przyjeździe

Najlepiej osobiście odwiedzić wybrany bank i poprosić o otworzenie konta. Banki są zwykle otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9: 00-14: 00. Przygotuj się na to iż personel nie mówi po angielsku, więc albo umów się na spotkanie z osobą, która rozmawia po angielsku (jeśli to możliwe) lub przyjdź z tłumaczem.

Konta są zwykle otwierane niemal natychmiast (w ciągu 1-5 dni). .karty wysyłane są zazwyczaj w ciągu tygodnia.

Dokumenty wymagane do otwarcia rachunku bankowego

Zazwyczaj musisz podać:

 • Dowód tożsamości (np. Paszport) UWAGA: Czasem się może zdarzyć tak iż konto zostanie otwarte z dowodem osobistym. Jest to błąd pracownika i takie konto może zostać w każdej chwili zablokowane, unikaj podawania dowodu, a użyj paszportu.
 • Numer NIE (número de identificación de extranjeros)
 • Potwierdzenie adresu (zameldowanie, rachunek za wodę, umowa najmu, akt własności)

Pamiętaj, że dokumenty, które nie są w języku hiszpańskim, mogą wymagać oficjalnego tłumaczenia, a jeśli pochodzą z zagranicy, mogą wymagać uwierzytelnienia za pomocą pieczęci Apostille.

Gotówką czy kartą: Jak płacić w Hiszpanii?

Karty kredytowe i debetowe są bardzo powszechne w Hiszpanii. Muszą posiadać technologię chipową, jak również korzystać z PIN. Karty zagraniczne z tą technologią są zwykle akceptowane w sklepach.

Płatności zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze w Hiszpanii, a wielu sprzedawców akceptuje je już teraz. Limitu płatności bezkontaktowych w Hiszpanii wynosi 20 € (powyżej tej kwoty musisz wprowadzić PIN).

Podczas gdy znaczna część Hiszpanii korzysta płatności kartą, niektóre mniejsze firmy wciąż nie mają terminali płatniczych lub wolą z nich nie korzystać, dlatego najlepiej mieć przy sobie wystarczającą ilość gotówki, aby zapłacić za posiłek, transport publiczny i inne drobne zakupy.

Przesyłanie pieniędzy za granicę

Przeniesienie środków z konta w Hiszpanii na konto w innym kraju może spowodować naliczenie opłaty w obu bankach. Niektóre hiszpańskie banki pobierają opłaty w wysokości około 3-15 euro za płatności wychodzące, a także mogą pobierać opłaty za otrzymywanie środków.

Banki często odmawiają wysyłania środków do niektórych krajów, np. Korea Północna. Możesz również sprawdzić, jakie stawki oferują prywatne firmy zajmujące się transferami pieniędzy. Pamiętaj o uwzględnieniu wszelkich prowizji w swoich kalkulacjach.

Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna w Hiszpanii stała się w ostatnich latach bardziej powszechna, a tradycyjne banki oferują teraz użytkownikom usługi cyfrowe.

Hiszpania jest krajem rozwiniętym pod względem technologicznym, więc nie jest zaskoczeniem, że bankowość internetowa zagościła wśród wśród ludności. Około 8 na 10 mieszkańców Hiszpanii korzysta ze smartfonów, a kraj ten oferuje spory rynek bankowości internetowej.

Funkcje bankowości elektronicznej w Hiszpanii

Bankowość elektroniczna w Hiszpanii jest dostępna za pośrednictwem aplikacji bankowych, które można pobierać na smartfony i tablety za pośrednictwem usług takich jak Google Play lub Apple App Store. Każdy hiszpański dostawca bankowości mobilnej będzie miał własną aplikację z funkcjami skierowanymi do użytkowników.

Funkcje obejmują takie rzeczy jak:

 • usługi płatnicze, aby użytkownicy mogli robić zakupy za pomocą swojego urządzenia, płacić rachunki i przekazywać pieniądze na inne konta w Hiszpanii.
 • Dostęp do konta 24/7 z aktualnymi informacjami na temat salda.
 • narzędzia do zarządzania budżetem pomagające planować finanse w oparciu o regularne dochody i wydatki.
 • linki do kanałów mediów społecznościowych, takich jak Facebook. Twitter i WhatsApp, gdzie użytkownicy mogą skontaktować się z doradcami finansowymi lub nawet przeprowadzić część swojej bankowości.
 • opcja otrzymywania powiadomień, jeśli saldo spadnie poniżej określonej kwoty lub wydatki przekroczyły określony limit.
 • funkcje bezpieczeństwa, takie jak blokowanie kart i identyfikacja za pomocą wiadomości multimedialnych.

Różne aplikacje będą również miały swoje unikalne funkcje. Niektóre banki zezwalają na udzielanie pożyczek za pośrednictwem swoich aplikacji, takich jak imaginBank (usługa bankowości mobilnej za pośrednictwem CaixaBank), gdzie klienci mogą pożyczyć do 15 000 EUR za pomocą aplikacji. Istnieją również ograniczenia dotyczące bankowości smartfonów, takie jak przenoszenie środków między kontami walutowymi. Dobrą wiadomością dla obcokrajowców jest to, że możesz dokonywać płatności transgranicznych w większości aplikacji.

Płatności elektroniczne w Hiszpanii

Gotówka pozostaje preferowaną metodą płatności wśród hiszpańskich mieszkańców – 65% wszystkich transakcji realizowanych było w ten sposób w 2017 r. Jednak płatności elektroniczne w Hiszpanii powoli rosną, a kraj ten jest jednym z pierwszych w Europie, które wdrażają mechanizm SEPA Instant. Płatności elektroniczne to transakcje finansowe przeprowadzane przy użyciu smartfona lub urządzenia mobilnego (np. Zegarka Apple). Należą do nich płatności zbliżeniowe (np. Korzystanie ze smartfona do płacenia za towary w sklepie), portfele cyfrowe, takie jak aplikacja PayPal, która prowadzi do kont bankowych i przechowuje lub wysyła środki, a także kody QR, które można zeskanować, aby zapłacić za takie rzeczy, jak rezerwacje hotelowe.

Mobilni dostawcy płatności zwykle współpracują z bankami, a aplikacje łączą się z kontami ich klientów. W Hiszpanii jedną z największych mobilnych usług płatniczych jest Bizum, który został uruchomiony w 27 hiszpańskich bankach w 2016 roku i ma około 1,5 miliona użytkowników. Inne szeroko stosowane aplikacje płatności mobilnych w Hiszpanii to Apple Pay i Samsung Pay, obie uruchomione w Hiszpanii w 2016 r. Oraz Google Pay (dawniej Android Pay), które zostały uruchomione w 2017 r.

Bezpieczeństwo bankowości mobilnej w Hiszpanii

Pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym, bankowość elektroniczna szybko staje się najbezpieczniejszym sposobem radzenia sobie z finansami, o ile podejmujesz niezbędne środki ostrożności.

W Hiszpanii dostawcy bankowości internetowej chętnie zwiększają zabezpieczenia swoich produktów. Poprzez systemy rozpoznawania twarzy, odcisków palców, głosu lub poprzez silne szyfrowanie i funkcje blokowania kart.

Oczywiście twoje dane osobowe są tak bezpieczne, jak je przechowujesz. Aby uniknąć nieprzyjemnych naruszeń danych, upewnij się, że:

 • zadbaj o to, aby twoje hasło do danych było chronione hasłem o wysokiej trudności i w każdym serwisie było inne,
 • dbaj aby twooje urządzenie było chronione hasłem, a system był aktualny, tak samo jak aplikacja bankowa,
 • Bądź wylogowany kiedy nie korzystasz z konta,
 • nie używaj sieci publicznych do dostępu do swojego konta

A co my możemy dla Ciebie zrobić?

 • otworzymy dla Ciebie konto w banku w przeciągu godziny
 • wyjaśnimy kwestie związane z kontem, przelewami oraz płatnościami
 • pomożemy w wyborze banku
 • pomożemy uzyskać niezbędne dokumenty do banku
 • pomożemy załatwić każdą sprawę w banku osobiście lub przez telefon
 • będziemy twoim tłumaczem na miejscu
 • pójdziemy później na kawę…

One thought on “Jak otworzyć konto bankowe w Hiszpanii”

 1. Informacje na temat wymaganych dokumentów do otwarcia rachunku bankowego są niekompletne. Banki wymagają dokumentów podatkowych, dowodu zatrudnienia itp. Bez tych dokumentów nie otworzą rachunku.
  A rachunek jest potrzebny np. do zakupu internetu – dostawca internetu wysyła rachunki bezpośrednio do banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *