Opieka medyczna w Hiszpanii

Opieka medyczna w Hiszpanii

Opieka medyczna w Hiszpanii zaliczana jest do jednych z najlepszych na świecie, a ten najnowszy przewodnik zawiera wszystko co powinieneś wiedzieć jako osoba zamieszkująca na stałe w Hiszpanii lub planująca to zrobić.

Jeśli mieszkasz w Hiszpanii na stałe i pracujesz tu  to prawdopodobnie będziesz posiadać dostęp do bezpłatnej hiszpańskiej opieki zdrowotnej. Jest to częściowo wypłacane z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, które zostaną potrącone z Twojego wynagrodzenia. Ten przewodnik  wyjaśnia, jak uzyskać dostęp do hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej i zawiera następujące informacje:

Opieka medyczna w Hiszpanii – podstawy

Hiszpania posiada wysokiej jakości system opieki zdrowotnej, gwarantujący powszechne ubezpieczenie wszystkich jej mieszkańców. Opieka zdrowotna w Hiszpanii składa się zarówno z prywatnej, jak i publicznej opieki zdrowotnej, przy czym niektóre szpitale (hospital) i centra opieki zdrowotnej (centros de salud) oferują zarówno prywatne (privado), jak i państwowe usługi opieki zdrowotnej (asistencia sanitaria pública).

Około 90% Hiszpanów korzysta z publicznego systemu opieki zdrowotnej – krajowy system opieki zdrowotnej. Jest jednak bardzo zdecentralizowany, a świadczenie usług organizowane jest na poziomie regionalnym. System nadzorowany jest przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, które opracowuje ogólną politykę i nadzoruje krajowy budżet na wydatki zdrowia.

Hiszpania zajmuje 19 miejsce w rankingu Euro Consumer Health Index 2018 i jest chwalona za poprawę obsługi zdrowia. Z drugiej strony jest problematyczna poprzez słabą dostępność i nadmierne poleganie na sektorze prywatnym.

Opieka medyczna w Hiszpanii

Kto może uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w Hiszpanii?

Państwowa opieka zdrowotna jest bezpłatna dla wszystkich osób mieszkających i pracujących (zobacz jak zdobyć pracę) w Hiszpanii. Jednak na niektórych rejonach, szczególnie na wyspach może być konieczne znalezienie odpowiedniego miejsca świadczącego państwową opieką zdrowotną, może być ona dostępna w innym mieście. Ponieważ hiszpański system opieki zdrowotnej jest zdecentralizowany ważnym jest sprawdzenie warunków korzystania z usług opieki zdrowotnej na danej prowincji

Jako emigrant, możesz uzyskać bezpłatną państwową opiekę zdrowotną, jeśli:

 • jesteś rezydentem hiszpańskim i pracujesz dla kogoś lub na własny rachunek i co ważne składki na ubezpieczenie społeczne są opłacane;
 • mieszkasz w Hiszpanii i otrzymuje określone świadczenia;
 • jesteś rezydentem hiszpańskim, który niedawno się rozwiódł lub w separacji, a partner jest zarejestrowany w systemie ubezpieczenia społecznego;
 • dziecko zamieszkałe w Hiszpanii;
 • kobieta w ciąży będąca rezydentem w Hiszpanii;
 • osoby poniżej 26 lat i studiujące w Hiszpanii;
 • emeryt;
 • przebywający czasowo w Hiszpanii i posiadający kartę EKUZ.

Hiszpania podpisała dwustronne umowy z niektórymi krajami, takimi jak Andora, Brazylia, Chile, Ekwador i Peru, które zezwalają obywatelom tych krajów, którzy krótkoterminowo odwiedzają Hiszpanię, na uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Jeśli nie masz prawa do państwowej opieki zdrowotnej, będziesz musiał zorganizować sobie prywatną ochronę medyczną.

Koszty opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Hiszpańskie wydatki na opiekę zdrowotną stanowią około 9% rocznego PKB, co stawia Hiszpanię na 13 miejscu pod względem wydatków na opiekę zdrowotną wśród krajów UE / EFTA. Średnie roczne wydatki wynoszą nieco ponad 2000 EUR na osobę. W ostatnich latach wydatki te wzrosły z uwagi na większe wykorzystanie świadczeń z sektora prywatnego.

Mimo to większość publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii pozostaje bezpłatna. Mieszkańcy płacą małą kwotę za receptę tylko wtedy, gdy regularnie opłacą publiczne ubezpieczenie zdrowotne. Muszą również płacić za niektóre specjalistyczne procedury medyczne i w tym wypadku mogą potrzebować dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Składki na ubezpieczenia społeczne finansują hiszpański system opieki zdrowotnej, a każdy region Hiszpanii ponosi indywidualną odpowiedzialność za budżet na ochronę zdrowia, który  jest przyznawany przez rząd centralny w Madrycie.

Ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii

Ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii jest objęte hiszpańskimi składkami na ubezpieczenie społeczne, które są opłacane przez wszystkich pracowników i osoby prowadzące działalność na własny rachunek. Małżonkowie i dzieci pracowników również otrzymują te ubezpieczenie.

Niektóre grupy osób, takich jak emeryci i renciści oraz osoby pobierające świadczenia, również mogą zarejestrować się w celu uzyskania opieki medycznej, pod warunkiem, że są rezydentami w Hiszpanii. Mogą to zrobić, nawet jeśli nie wpłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne. Istnieje również program obniżek składek państwowych dla osób o niskich dochodach i osób bez pracy, zwany convenio especial.

Osoby nieobjęte ubezpieczeniem państwowym lub nie posiadające karty EKUZ będą musiały wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne.

Jak zarejestrować się w publicznej służbie zdrowia w Hiszpanii

Przede wszystkim, aby uzyskać numer ubezpieczenia społecznego musisz zarejestrować się w ubezpieczeniu społecznym (Dirección General de la Tesorería General de la Seguridad Social lub TGSS).

Aby zarejestrować się do ubezpieczenia społecznego, musisz podać:

 • ważny paszport lub dowód osobisty
 • karta rezydenta
 • empadronamiento nie starsze niż 3 miesiące

Po zarejestrowaniu się w TGSS otrzymasz numer ubezpieczenia społecznego i zaświadczenie o uprawnieniu do pomocy medycznej. Następnie możesz zarejestrować się w przychodni przypisanej Twojemu miejscu zamieszkania i ubiegać się o kartę zdrowia ( tarjeta sanitaria individual or TSI ). Otrzymasz ją pocztą lub możesz odebrać ją osobiście.

Prywatna opieka zdrowotna w Hiszpanii

Prywatna opieka zdrowotna w Hiszpanii działa równolegle z systemem publicznym, a niektórzy świadczeniodawcy oferują zarówno usługi publiczne, jak i prywatne. Każdy, kto nie kwalifikuje się do państwowej opieki zdrowotnej, będzie musiał wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub zapłacić pełną kwotę za wszelkie koszty leczenia.

Wiele osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie, aby zapewnić sobie dostęp do szerszego i szybszego leczenia. Około 19% ludności Hiszpanii korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie jest również popularne wśród emigrantów.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii kosztuje zazwyczaj od 50 do 200 euro miesięcznie, w zależności od wybranego planu ubezpieczenia. Niektóre z największych prywatnych firm ubezpieczeniowych w Hiszpanii to:

 • Allianz Care
 • BUPA Global
 • Cigna Global
 • Globality Health

Możesz porównać prywatnych oferty, korzystając z następujących narzędzi: Acierto.com (w języku hiszpańskim) i Rastreator.com (w języku hiszpańskim).

Lekarze i specjaliści w Hiszpanii

Lekarze w Hiszpanii pracują w prywatnych gabinetach lub ośrodkach zdrowia. Oferują zarówno prywatną, jak i państwową opiekę zdrowotną, więc dokładnie upewnij się, jaki typ wizyty chcesz wykorzystać. Możesz wybrać własnego lekarza w Hiszpanii. Listę znajdziesz w lokalnym, ośrodku zdrowia.

Jeśli chcesz zostać zbadany przez lekarza specjalistę w Hiszpanii, musisz mieć najpierw skierowanie od lekarza rodzinnego. Pamiętaj, że czas oczekiwania może być długi w przypadku niektórych usług specjalistycznych. Jeśli posiadasz prywatne ubezpieczenie zdrowotne, będziesz mógł odwiedzić specjalistę znacznie szybciej niż w systemie publicznym.

Opieka zdrowotna dla kobiet – ciąża w Hiszpanii

Standard opieki zdrowotnej dla kobiet w Hiszpanii jest ogólnie dobry. Może się jednak różnić w zależności od regionu. Kobiety w ciąży w Hiszpanii mają dostęp do lekarzy ginekologów i położnych za pośrednictwem publicznych lub prywatnych usług. Większość porodów odbywa się w szpitalu, chociaż coraz popularne stają się porody domowe.

Ciąża w Hiszpanii

Antykoncepcja jest dostępna we wszystkich regionach. Możesz kupić prezerwatywy w aptekach czy supermarketach. Tabletki antykoncepcyjne w większości regionów będą na receptę. Tabletkę “dzień po” możesz nabyć bez recepty.

W całym kraju znajdują się kliniki, które oferują bezpłatne testy na choroby przenoszone drogą płciową oraz informacje i porady dotyczące zdrowia seksualnego. Programy badań przesiewowych są prowadzone przez regionalne wspólnoty autonomiczne pod kątem raka piersi i raka szyjki macicy.

Aborcja jest legalna w Hiszpanii w pierwszych trzech miesiącach ciąży od 2010 roku. Przerwanie ciąży jest dozwolone tylko w określonych okolicznościach, na przykład gdy istnieje poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki.

Opieka zdrowotna dla dzieci w Hiszpanii

Dzieci w Hiszpanii objęte są bezpłatną opieką zdrowotną w ramach ubezpieczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Obejmuje ona bezpłatną opiekę dentystyczną i dostęp do usług pediatrycznych do 15 roku życia.

W całym kraju istnieje wiele specjalistycznych usług, które zaspokajają potrzeby dzieci. Obejmuje to opiekę psychiczną prowadzoną przez psychologów dziecięcych i psychiatrów. Usługi publiczne są dobre, chociaż prywatna opieka zdrowotna jest opcją dla tych osób, którym w swoich regionach, brakuje określonych udogodnień.

W Hiszpanii istnieje ogólnokrajowy program szczepień dzieci. Szczepienia są dostępne przeciwko wielu schorzeniom, w tym:

 • Zapalenie wątroby typu B;
 • Paraliż dziecięcy – Polio;
 • Tężec;
 • Odra, świnka i różyczka (MMR);
 • Błonica

Wizyta u dentysty w Hiszpanii

Hiszpański system opieki zdrowotnej nie obejmuje opieki dentystycznej w Hiszpanii, chyba że masz poniżej 15 lat lub potrzebujesz pomocy ale tylko w nagłych wypadkach. Generalnie będziesz musiał zapłacić za leczenie dentystyczne, chyba że posiadasz prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dentyści w Hiszpanii zazwyczaj wymagają płatności z góry.
Dentyści w Hiszpanii

Opieka medyczna w Hiszpanii oraz szpitale w Hiszpanii

W nagłych przypadkach możesz udać się bezpośrednio do szpitala na ostry dyżur ( Urgencias ). Jeśli chcesz skorzystać z innego rodzaju leczenia szpitalnego, będziesz potrzebować skierowania od lekarza. W Hiszpanii istnieją szpitale publiczne i prywatne. Tylko szpitale publiczne zapewniają bezpłatne leczenie. Niektóre szpitale oferują zarówno prywatne (privado), jak i państwowe usługi zdrowotne (asistencia sanitaria pública), więc dokładnie upewnij się, że personel medyczny wie, jakiej usługi wymagasz.

Kiedy udasz się do hiszpańskiego szpitala, będziesz musiał okazać swoją kartę ubezpieczenia społecznego lub dowód na posiadanie prywatnego ubezpieczenia.

Opieka medyczna w Hiszpanii i Ośrodki zdrowia oraz kliniki zdrowia w Hiszpanii

Podstawowa opieka zdrowotna w Hiszpanii jest świadczona za pośrednictwem przychodni lekarskich ( médico de cabecera ) i ośrodków zdrowia ( centro de salud lub centro de asistencia primaria lub CAP). Ośrodki zdrowia znajdują się w każdym regionie i są obsługiwane przez zespoły złożone z lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów, pielęgniarek, ginekologów i fizjoterapeutów.

Ośrodki zdrowia w Hiszpanii mają zwykle około sześciu lekarzy ogólnych. Możesz nie spotkać tego samego lekarza podczas każdej wizyty, chociaż w niektórych ośrodkach można zarezerwować wizytę u konkretnego lekarza. W Hiszpanii istnieje również wiele specjalistycznych ośrodków zdrowia zapewniających specjalistyczną opiekę.

Możesz wyszukać ośrodek zdrowia w swojej okolicy na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

Apteki w Hiszpanii

Możesz przynieść receptę do dowolnej apteki ( farmacia ). Szukaj sklepu z dużym zielonym krzyżem na zewnątrz. Apteki zwykle są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 09: 30-14: 00 i 17: 00-21: 30 oraz w soboty od 09: 30-14: 00. Zwykle na oknie lub na drzwiach apteki znajduje się informacja o najbliższej aptece całodobowej ( farmacia de guardia ) lub w Internecie.
Apteki w Hiszpanii
W Hiszpanii obowiązuje system współpłacenia za leki na receptę. Mieszkańcy muszą opłacać bezzwrotny procent kosztów leków. Wysokość opłaty zależy od Twojej sytuacji osobistej, a warunki są następujące:

 • Osoby w wieku produkcyjnym płacą od 40 do 60% kosztów w zależności od rocznego dochodu;
 • Emeryci o rocznym dochodzie poniżej 100 000 euro płacą 10% kosztów;
 • Osoby cierpiące na przewlekłe lub poważne choroby płacą 10% kosztów, z ograniczeniem na każdy lek.

Farmaceuci mogą również udzielać konsultacji zdrowotnych i udzielać porad w sprawach zdrowotnych.

Opieka psychologiczna lub psychiatryczna w Hiszpanii

Opieka psychiatryczna w Hiszpanii nie spełnia tego, norm europejskich. Według danych UE na 100 000 mieszkańców przypada 8,1 psychiatrów, 5,7 psychologów, 9,7 pielęgniarek psychiatrycznych i 32,2 psychiatrycznych łóżek szpitalnych. To jest poniżej średniej UE.

Liczby te odzwierciedlają ogólny stan tej grupy opieki medycznej w południowej Europie w porównaniu z innymi częściami kontynentu. Hiszpania rozpoczęła wdrożenie nowej strategi w celu poprawę świadczenia usług i ogólnej koordynacji. Konfederacja Zdrowia Psychicznego w Hiszpanii ściśle współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w celu poprawy jakości usług i integracji wspólnot autonomicznych.

Jeśli wymagasz leczenia psychiatrycznego w Hiszpanii, zazwyczaj w pierwszej kolejności otrzymasz pomoc u swojego lekarza rodzinnego lub w ośrodku zdrowia. Osoby z poważnymi lub trwającymi chorobami zostaną skierowane na leczenie specjalistyczne, z którego większość odbywa się w lokalnych ośrodkach zdrowia psychicznego. Mogą również skorzystać z prywatnego leczenia, takiego jak psychoterapia. Jednak państwowe ubezpieczenie zdrowotne tego nie pokrywa, więc jeśli nie chcesz płacić pełnych kosztów, będziesz potrzebować prywatnego ubezpieczenia.

Inne formy opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Obecnie w Hiszpanii dostępne są alternatywne i uzupełniające terapie, w tym homeopatia, akupunktura, refleksologia i chiropraktyka. Zgodnie z hiszpańskim prawem medycynę alternatywną powinny uprawiać wyłącznie osoby posiadające pełne kwalifikacje medyczne. Niektóre zabiegi są dostępne w ośrodkach zdrowia. Jednak hiszpański rząd niedawno ogłosił plany wyeliminowania alternatywnych metod leczenia z ośrodków publicznych.

Chociaż niektóre metody leczenia, takie jak homeopatia są szeroko dostępne w Hiszpanii, publiczne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje terapii uzupełniających. Niektóre prywatne firmy ubezpieczeniowe pokrywają koszty, ale zazwyczaj będziesz musiał wybrać to jako dodatek do ubezpieczenia i zapłacić wyższą składkę.

Opieka medyczna w Hiszpanii | W nagłym wypadku

W przypadku poważnego zagrożenia życia należy zadzwonić pod ogólnoeuropejski numer 112; jest to połączenie bezpłatne z dowolnego telefonu komórkowego lub stacjonarnego. Hiszpańskie słowo oznaczające ostry dyżur to urgencias.

Inne numery alarmowe to:

 • 061 – dla karetki pogotowia ( ambulancia )
 • 1003 – dla lekarza medycyny ratunkowej
 • 961 496 199 – dentystów ratunkowych
 • 963 600 313 – apteka dyżurna

Przydatne zwroty hiszpańskie w nagłych przypadkach

 • Wypadek : Accidente
 • Nagły wypadek: Emergencia / Urgencia
 • Potrzebuję karetki : Necesito una ambulancia
 • Potrzebuję lekarza: Necesito un medico
 • Atak serca : Ataque cardiaco / Infarto
 • Udar mózgu: El accidente vascular cerebral
 • Potrzebuję dentysty: Necesito un dentista

Opieka medyczna w Hiszpanii | Hiszpańskie kontakty medyczne

Seguridad Social – hiszpański zakład ubezpieczeń społecznych
Ministerio de Sanidad – hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia
Farmacias de Guardia – internetowy katalog aptek w Hiszpanii
Confederacion Salud Mental Espana – Konfederacja Zdrowia Psychicznego w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *