Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej

Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej?

Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej

Oczywiście, twój laptop zawsze jedzie z Tobą na jakiekolwiek wycieczki wakacyjne. Zadajesz sobie pytanie Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej? W dzisiejszym świecie dla wielu z nas jest to praktycznie must have. To nasza rozrywka na lotnisku i w samolocie, nasza biurowa pępowina, ponieważ wiesz, że nie da się całkowicie uniknąć pracy.

Jednak w przeciwieństwie do ręki czy nogi, twój laptop nie jest na stałe przymocowany do twojego ciała. Złodzieje mają zbyt wiele sposobów zniknąć z Twoim komputerem lub Twoimi danymi, dlatego postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa twojego laptopa, a nie będziesz musiał prosić Świętego Mikołaja o przyniesienie nowego 🙂

Trzymaj go w odpowiedniej torbie

Wrzucenie laptopa do zwykłego plecaka, torby na książki – lub, co gorsza, po prostu noszenie go pod pachą – prosi o kłopoty. Twój delikatny sprzęt potrzebuje specjalnie zaprojektowanej obudowy, aby był bezpieczny.

Podróżowanie jest pełne przygód. Od przepychania się w ciasnych miejscach poprzez upychanie w naszych torbach w jeszcze jednej rzeczy. Pchnij trochę za mocno i możesz usłyszeć niepokojący trzask pękającego komputera. Najlepiej kupić specjalny futerał na laptopa z dużą ilością wyściółki ochronnej. Oddzielne przegródki na akcesoria i kable zasilające to luksus, dzięki któremu Twój komputer nie będzie się rysował i zgniatał.

Aby zapobiec kradzieży, kup torbę bez logo, dzięki temu nie będziesz reklamował posiadania wartościowego przedmiotu potencjalnym złodziejom.

Wyłącz go

Trudno jest zapakować potężny komputer w maleńką obudowę, a następnie utrzymywać je dobrym i chłodnym środowisku. Właśnie w tym celu znajdują się tam  wentylatory, które zasysają chłodne powietrze do środka i wypychają gorące powietrze na zewnątrz. Teraz wyobraź sobie włączony komputer w ciasnym, ciemnym miejscu bez możliwości wymiany termicznej i wciąż produkujące jeszcze więcej ciepła.

Nie popełnia tegoj błędu, wkładając uśpiony komputer do plecaka lub torby. Hibernacja urządzenia to nie to samo, co jego wyłączenie. Ciepło jest wrogiem komputera i jego komponentów. Może skrócić żywotność komputera, samodzielnie rozlutować elementy na płycie głównej lub całkowicie go zniszczyć. Zablokuj otwory wentylacyjne komputera, a pod koniec podróży będziesz miał możliwość rozpakować usmażony komputer. Niech będzie bezpieczny i wyłącz laptop zanim go schowasz go do torby

Miej na niego oko, ale trzymaj go poza zasięgiem wzroku

Laptopy są dla złodziei towarami bardzo dobrymi. Trzymaj swój sprzęt na kolanach lub w zasięgu wzroku, gdy jesteś na lotnisku, w autobusie lub na dworcu kolejowym. Nie pozostawiaj go na sąsiednim siedzeniu, kiedy jesteś rozproszony przez telefon lub swoje dzieci. Jeżeli zniknie, nie spodziewaj się, że pojawi się dziale zgubionych i znalezionych.

Podczas podróży samochodem trzymaj laptopa w ukryciu. Pozostawienie go odsłoniętego na siedzeniu pasażera, nawet podczas tankowania pojazdu, może być doskonałą okazją dla osoby o lepkich rękach do sięgnięcia i zgarnięcia twojego sprzętu. Trzymaj go w bagażniku, pod siedzeniem lub przykryj kurtką. I pilnuj aby Twój samochód był cały czas zamknięty.

Jeśli pomimo twoich najlepszych starań Twój laptop został skradziony, możesz go odzyskać – pod warunkiem, że zainstalowałeś odpowiednie oprogramowanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie to napisz do mnie, a podam ci kilka dobrych wskazówek.

Zrób kopię kopię zapasową i zostaw ją w domu

Co może być gorsze niż utrata laptopa? Utrata przechowywanych na nim informacji. Postępuj zgodnie ze sprawdzonym schematem tworzenia kopii zapasowych i przechowuj kopię ważnych danych z Twojego dysku twardego w domu, biurze lub w chmurze, abyś mógł przywrócić dane do momentu, w którym skończyłeś.

A co może być gorszego niż utrata informacji przechowywanych w komputerze? Niepowołany dostęp osoby lub osób do Twoich danych. Co masz na swoim komputerze Informacje kontaktowe dla przyjaciół, rodziny i współpracowników? Osobiste zdjęcia? Ewidencje bankowa? Zapisane hasła? Wrażliwe informacje o Twojej firmie? Być może jest tam wystarczająco dużo danych osobowych i zdjęć, aby ktoś mógł ukraść twoją tożsamość. Zabezpiecz się, blokując wszystko za pomocą silnego hasła i szyfrowania. Nie wiesz jak? Napisz do mnie

Przechowuj wszystkie zapisane hasła i poufne dane z dala od samego laptopa. Wyobraź sobie co się stanie kiedy złodziej uzyska dostęp do Twoich informacji i haseł? Lepiej temu zapobiec i wykorzystywać rozwiązania typu manager haseł.

Pamiętaj, że Online to znaczy być dostępnym publicznie

Dodatkowo jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej? Podczas logowań pomiędzy publicznymi sieciami Wi-Fi łatwo jest znaleźć zagrożenia w postaci wirusów, złośliwego oprogramowania i ransomware czyli szyfrowania danych, a następnie żądania określonej kwoty za ich odszyfrowanie. Na marginesie nawet tak duży kraj jak USA praktycznie raz w miesiącu płaci taki okup za odszyfrowanie danych.

Upewnij się, że masz zainstalowane w tle aktualne oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie. Firewall powinien być zawsze włączony, aby blokować niechciane połączenia z z Twoim komputerem. Po podłączeniu do nieznanej sieci czasami najlepiej jest być paranoikiem i traktować wszystko jak wroga. I chociaż to nie daje 100% skuteczności jest dużo tańsze niż naprawa komputera po fakcie.

Zakupy online lub sprawdzenie konta bankowego w czasie podróży może wydawać się dobrym pomysłem, ale przesyłanie danych osobowych  podczas korzystania z publicznego Wi-Fi prosi się o kłopoty. Jeśli to możliwe, poczekaj, aż znajdziesz się w zabezpieczonej sieci,.

Jeśli musisz przeprowadzić transakcję online, upewnij się, że adres internetowy zaczyna się od „https” i że w rogu okna przeglądarki lub w pasku adresu znajduje się ikona zamkniętej zielonej kłódki, wskazująca, że jesteś połączony z bezpieczną witryną.

Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej?

Wiele kawiarni, księgarń, bibliotek i restauracji oferuje bezpłatne Wi-Fi dla odwiedzających. Ale to, że jest darmowe, niekoniecznie oznacza, że ​​powinieneś z niego korzystać. Możliwe, że ktoś monitoruje i przechwytuje ruch sieciowy przechodzący przez „bezpłatne” połączenie Wi-Fi.

Przypomnienie o aktualizacjach

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z Wi-Fi, dobrze jest upewnić się, że system operacyjny oraz  oprogramowanie antywirusowe są aktualne. Poświęć kilka minut, aby ręcznie sprawdzić aktualizacje i zainstalować je przed wyjściem z domu lub biura. Jeśli masz oczekujące aktualizacje dla często wykorzystywanego oprogramowania, takiego jak Oracle Java, Adobe Flash lub Adobe Reader, powinieneś również zezwolić na ich instalację.

Zapisz to co masz

Na koniec zapisz dokładną specyfikacje komputera, w tym markę, model i numer seryjny. Posiadanie tych informacji ma kluczowe znaczenie w kwestii zgłoszenia zgubionego lub skradzionego laptopa – i być może również odzyskania go.

Sprawdź spód laptopa, aby znaleźć znacznik serwisowy z kodami kreskowymi. Zapisz wszystkie te informacje. Jeszcze lepiej, zrób zdjęcie, aby zachować je w telefonie. Pamiętaj też o wszystkich cechach wyróżniających. Naklejki, zadrapania, wgniecenia lub inne dodatkowe cechy fizyczne pomogą udowodnić, że jesteś prawowitym właścicielem.

Jak zabezpieczyć komputer podczas podróży wakacyjnej – podsumowanie

Niezależnie od tego, dokąd zmierzasz, zawsze rozsądnym jest zachować spokój. Jeśli urządzenie jest gorące z powodu przebywania w samochodzie, pozwól mu trochę ochłonąć. A jeśli zauważysz, że urządzenie nagrzewa się lub wentylator pracuje z pełną prędkością przez cały czas, prawdopodobnie warto wyłączyć urządzenie i poczekać, aż znajdziesz się z nim w chłodniejszym miejscu.  (Wskazówka: wiele laptopów ma otwory wentylacyjne na spodzie, więc nie zaleca się trzymania ich w taki sposób aby zakryć te otwory wentylacyjne).

Podobnie nie należy jeść ani pić w pobliżu urządzenia. Nawet jeśli klawiatura jest wodoodporna, zawsze może się zdarzyć, że jakiś płyn znajdzie się w miejscu, w którym nie powinien i może spowodować poważne koszta, które zazwyczaj nie są objęte gwarancją.

Wreszcie, jeśli znajdujesz się w miejscu, w którym z jakiegokolwiek powodu nie czujesz się komfortowo, nie wyjmuj go i nie używaj. Poczekaj, aż znajdziesz się w jakimś miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie przed użyciem, nawet jeśli oznacza to powrót do hotelu czy apartamentu.

A czy Ty regularnie korzystasz z laptopa, tabletu lub smartfona w miejscach publicznych? Jeśli tak, jakie kroki wymyśliłeś, aby zachować bezpieczeństwo? Daj nam znać, poniżej!

Jeżeli Twój komputer został zainfekowany oprogramowaniem malware, wirusem lub cokolwiek innego się z nim dzieje. Nie czekaj. Napisz do nas, a my zajmiemy się nim.

Cennik naszych usług naprawy komputerów

Więcej informacji na temat naprawy komputerów w Alicante

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *