Jak używać sieci Torrent

Jak używać sieci Torrent

Jak używać sieci Torrent? To bardzo proste i w tym poradniku dowiesz się jak w kilku krokach zostać użytkownikiem sieci Torrent. Torrenty to jedna z najpopularniejszych form udostępniania plików w Internecie, stanowiąca ponad 50% całego ruchu internetowego. Chociaż są niezwykle rozpowszechnione, nadal mogą być zniechęcające dla nowych osób. Na szczęście wejście na scenę torrenta jest w rzeczywistości dość łatwe i możesz zacząć udostępniać pliki w ciągu zaledwie kilku minut. [Na samym dole wpisu znajdziesz film ukazujący to co tutaj przeczytasz]

Sieć Torrent to tylko sposób na udostępnianie plików, w którym możesz udostępniać wszystko, co chcesz, i jako takie nie może być uznane za nielegalne.

Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów do używania sieci Torrent. Uczyniono używanie sieci Torrent legalnym, uznając, że liczy się zamiar zarabiania pieniędzy zamiast łamania praw autorskich. Innymi słowy, będziesz mógł udostępniać wszystko, co chcesz przez sieć Torrent, o ile nie zarobisz na tym żadnych pieniędzy.

Z pewnością prawdą jest, że niektórzy politycy i ludzie sprzeciwiali się temu, ponieważ oznacza to, że wszystko, co zostanie stworzone i umieszczone w Internecie, będzie dostępne dla każdego za darmo. Niemniej jednak, jeśli planujesz przeprowadzić się do Hiszpanii, możesz zwyczajnie pobierać wszystko przez sieć Torrent, ponieważ nie złamiesz żadnych przepisów.

Podstawy działania

Jak używać sieci Torrent

 1. Poznaj podstawy torrentów. Pliki torrent umożliwiają pobieranie praktycznie każdego typu pliku od wszystkich osób, które go udostępniają. Torrenty pozwalają na dzielenie plików na wiele małych części. Te fragmenty są następnie pobierane od innych użytkowników, którzy mają już ten fragment na swoim komputerze. Po pobraniu wszystkich elementów plik zostanie zrekonstruowany i będzie gotowy do użycia na komputerze. Kiedy pobierasz zawartość torrentów, jesteś „pijawką”(leecher). Kiedy udostępniasz treści, jesteś „siewcą”(seeder). Ta terminologia będzie używana później.

2. Pobierz klienta BitTorrent. Klient BitTorrent zarządza pobieraniem i wysyłaniem torrentów. Jest to wymagane, aby móc pobrać Torrent. Upewnij się, że pobierasz swojego klienta torrent z wiarygodnego źródła (ze strony producenta). Dostępnych jest dziesiątki klientów, ale niektóre popularne opcje to BitTorrent, µTorrent i Vuze. Nasz wybór to qbittorrent.

3. Zainstaluj klienta. Zachowaj ostrożność podczas instalacji swojego klienta Torrent. Wielu klientów jest dostarczanych z oprogramowaniem reklamowym, które muszą być ręcznie odznaczone podczas procesu instalacji.

Pobieranie z sieci Torrent

1. Znajdź swoją witrynę trackera. Torrent trackery to listy plików Torrent. W rzeczywistości moduły śledzące nie przechowują żadnych treści na swoich serwerach, ale po prostu działają jako repozytorium plików Torrent. Trackery istnieją w dwóch odmianach: publicznej i prywatnej.

 • Publiczne narzędzia do śledzenia są dostępne dla każdego i można je łatwo znaleźć za pomocą szybkiego wyszukiwania w Google. Nie wymagają rejestracji i nie mają wymagań dotyczących udostępniania. Publiczne lokalizatory często są zaśmiecone reklamami.
 • Prywatne trackery są zwykle dostępne tylko dla zaproszonych i zazwyczaj nie można ich znaleźć za pomocą wyszukiwań Google. Będziesz musiał założyć konto, a współczynnik udostępniania plików jest często monitorowany, aby upewnić się, że wysyłasz co najmniej tyle, ile pobierasz.

Jak używać sieci Torrent

2. Wyszukaj żądany plik. Użyj funkcji wyszukiwania w narzędziu do śledzenia torrentów, aby znaleźć plik, który chcesz pobrać. Tracker zwróci listę wyników na podstawie Twojego wyszukiwania. Prawdopodobnie będzie kilka wyników do wyboru, zwłaszcza jeśli plik jest popularny. Jak używać sieci Torrent dla prywatnych trackerów nie zostanie tutaj opisany.

 • Użyj popularnego skrótu, aby znaleźć żądany plik. Na przykład: jeśli potrzebujesz piątego odcinka czwartego sezonu programu, wyszukaj „<nazwa programu> s04e05”.
 • Wiele publicznych programów śledzących wyświetla reklamy u góry wyników wyszukiwania, które mają wyglądać jak prawdziwe wyniki wyszukiwania.

Jak używać sieci Torrent

3. Określ, który plik należy pobrać. Gdy istnieje wiele wyników dla żądanego pliku, musisz określić, który wybrać. Przy wyborze wyniku należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

 • Jakość – Jeśli pobierasz wideo, proces kodowania będzie skutkował różnicą w jakości między plikami. Ogólnie rzecz biorąc, większe pliki będą miały wyższą jakość niż mniejsze. Sprawdź komentarze dotyczące torrenta, aby upewnić się, że jakość pliku jest dobra. Wiele torrentów pozwala użytkownikom oceniać je, co może pomóc w podjęciu decyzji.
 • Liczba seederów – im więcej seederów ma plik, tym szybciej będziesz mógł go pobrać. Dzieje się tak, ponieważ podczas pobierania fragmentów pliku będzie można połączyć się z większą liczbą osób. Jeśli jest znacznie więcej pijawek niż seederów, możesz trochę poczekać na zakończenie pobierania pliku. Większość trackerów podaje liczbę seederów i liczbę pijawek obok każdego wyniku wyszukiwania. Większość trackerów umożliwia sortowanie według liczby seedów.

Jak używać sieci Torrent

4. Zachowaj ostrożność przy wyborze pliku. Jak używać sieci Torrent bezpiecznie? Należy uważać i podchodzić do wszystkiego racjonalnie. Torrenty to popularny sposób przesyłania wirusów i innych zainfekowanych plików. Jeśli plik ma wiele seederów, jest bardziej prawdopodobne, że jest on bezpieczny. Podobnie sekcja komentarzy często podpowiada ci złe torrenty.
5. Pobierz torrent. Po znalezieniu żądanego pliku torrenta kliknij łącze pobierania aby pobrać torrent na swój komputer. Rzeczywisty plik torrent jest bardzo mały (kilka KB) i jego pobranie powinno zająć tylko sekundę. Pamiętaj, że sam plik torrent nie zawiera żadnych treści, służy jedynie do połączenia się z innymi osobami udostępniającymi plik.
Jak używać sieci Torrent

6. Otwórz plik torrent. Większość plików torrent skonfiguruje system Windows do automatycznego uruchamiania klienta torrent po otwarciu pliku torrent. Jeśli nie, otwórz klienta torrent, a następnie użyj klienta, aby otworzyć plik.

 • Jeśli nie skonfigurowałeś lokalizacji pobierania podczas instalacji klienta, zostaniesz zapytany, gdzie chcesz zapisać plik po załadowaniu torrenta.
 • Jeśli nie masz wystarczającej ilości wolnego miejsca na plik, który chcesz pobrać, nie będziesz mógł rozpocząć procesu pobierania.

Jak używać sieci Torrent

7. Zaczekaj na rozpoczęcie pobierania. Po kilku chwilach twój klient torrent zacznie łączyć się z seederami. Zobaczysz wzrost prędkości pobierania na pasku stanu pobierania, a pasek postępu zacznie zapełniać się w kierunku 100%.

 • Możesz pobierać wiele torrentów w tym samym czasie, ale ogólna maksymalna prędkość pobierania zostanie podzielona między wszystkie aktywne transfery.

Seedowanie / wysyłanie w sieci Torrent

1. Udostępniaj dalej po zakończeniu pobierania pliku. Torrenty polegają na udostępnianiu plików przez społeczność. Pliki torrent umrą, jeśli nie ma seederów, które posiadają cały plik. Każdy użytkownik torrenta powinien wykonać swoją część i udostępnić pliki po zakończeniu pobierania.

 • Większość planów usług internetowych ma wolniejsze prędkości wysyłania niż prędkości pobierania. Oznacza to, że aby utrzymać stosunek pijawki do seeda 1: 1, może być konieczne pozostawienie trackera Torrent otwartego dłużej niż tylko czas potrzebny do pobrania. Dobrym sposobem na to jest pozostawienie klienta Torrent działającego w tle.
 • Uwaga: jeśli przeniesiesz lub usuniesz pliki, utracisz możliwość wysyłania.

2. Ustaw limit przesyłania. Wiele klientów torrenta pozwala ustawić limit wysyłania. Ta opcja jest zwykle dostępna w menu Preferencje klienta, w sekcji Kolejkowanie.

 • Ustaw minimalny współczynnik. Będzie to minimum, do którego Twoje torrenty będą wysyłane po zakończeniu pobierania. Spróbuj ustawić go na co najmniej 100%. Oznacza to, że jeśli pobrałeś plik o wielkości 300 MB, będziesz wysyłać aż do osiągnięcia 300 MB wysłanych.
 • Jeśli chcesz, aby wysyłanie zatrzymało się po osiągnięciu proporcji, ustaw ograniczenie prędkości na 0.

Już wiesz wszystko jak używać sieci Torrent. Jeżeli chcesz pobierać darmowe kursy kształcące ze strony na której dodaję wstawki do innych stron, które posiadają taki materiał, to powyższa wiedza okaże się nieoceniona. Oczywiście oprócz kursów, które pobierzesz za pomocą Torrent, otrzymujesz także dostęp do kursów na platformie UDEMY, które będą za darmo, ale tylko przez określony czas, także warto się spieszyć bo promocja trwa czasem tylko kilka godzin (na każdej podstronie będzie znajdować się licznik).

 

Dla tych, którym nie chce się czytać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *