10 zasad panujących w Hiszpanii

10 zasad panujących w Hiszpanii

10 zasad panujących w Hiszpanii

Witajcie przyjaciele,

Na dzisiaj zachęcam was do poznania 10 zasad panujących w Hiszpanii. Nie przeciągamy tylko czytamy.

Zasada 1: Prawo Falta Uno

Gdy mamy do czynienia z jakimkolwiek aspektem hiszpańskiej biurokracji, pamiętajmy o prawie Falta Uno, która mówi o tym, iż niezależnie jak wiele dokumentów i fotokopii zabierzesz ze sobą, to zawsze będzie brakowało tej jednej kopii. Zawsze dokładnie sprawdzaj, czy masz każdy dokument, który według Ciebie może być potrzebny – a może weź nawet jeszcze kilka, których nie potrzebujesz.

Bądź cierpliwy. Bądź asertywny. Weź coś do czytania w czasie kiedy będziesz czekał w kolejce, sprawdź wszystkie papiery, które dostałeś od urzędnika: imiona, daty, numery kont i resztę, zanim opuścisz jego biurko. Jakikolwiek błąd na dokumencie, który przeoczyłeś może spowodować ponowne przechodzenie procedur w urzędach.

Zasada 2: Butanero

Nie zapomnij o człowieku którego nazywają Butanero – jest to mężczyzna, który rzuci na swoje ramiona dwie ciężkie pomarańczowe butle z gazem i wejdzie się po wszystkich schodach, akurat gdy winda przestała działać, aby dostarczyć to, co może być twoim głównym źródłem ogrzewania i gotowania.

Zasada 3: Urodziny

Jeśli masz urodziny to nie stój z uśmiechem na ustach i nie czekaj, aż ktoś ci postawi drinka, nie oczekuj że w pracy zostaniesz obsypany życzeniami. Hiszpanie nie tylko jeżdżą po niewłaściwej stronie drogi, ale też traktują urodziny zupełnie inaczej.

Jeśli to urodziny Twojego dziecka, upewnij się, że on / ona bierze dużą torbę słodyczy do szkoły, aby podzielić się nią z kolegami z klasy (nie wszystkie szkoły na to pozwalają).

Zasada 4: Nie idź na plażę w sierpniu

Nie idź na plażę w sierpniu. Będą tam również trzy czwarte ludności Hiszpanii i ich rodzin, nie wspominając o turystach. Będziesz czekał godzinę, aby zostać obsłużonym w restauracji, kolejne dwie godziny spędzisz w oczekiwaniu na jedzenie plus godzina zanim będziesz miał dość czekania na rachunek i pomyślisz aby zrobić “Sinpę” (“Sin Pagar” tj. bez płacenia).

Zasada 5: Poranna gorączka

Nie wchodź do banku / biura nieruchomości lub “gestorii” / poczty / mechanika w godzinach od 9.30 do 11.00. Będzie ogromna kolejka kontra jeden przepracowany, zestresowany i wiecznie narzekający pracownik, któremu nie będzie się chciało nikogo obsługiwać.

Jeśli szukasz konkretnej osoby to możesz być prawie pewny, że będzie on/ona w najbliższym barze, zajadając “segundo desayuno” (drugie śniadanie). Dołącz do nich i zamów sobie “Café con leche” oraz bagietkę, skropioną olejem, natartą pomidorami i położoną szynką, serem, tuńczykiem lub tortillą lub dowolną ich kombinacją.

Zasada 6: Dzieci są wszystkim

Pamiętaj, że dzieci nie tylko mogą być bardzo głośne i biegać praktycznie wszędzie. Pozwala im się również przebywać tak późno podczas letnich wakacji, jak ich rodzice w barowych posiadówkach krzycząc dookoła stołu, kiedy ty próbujesz napić się drinka na spokojnie.

Zasada 7: Krzycz by być widzianym

Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę kelnera, uprzejmie podniesiony palec i nieśmiałe “perdone” lub “disculpe” (przepraszam) nie przyniosą spodziewanego skutku..

Oczyść swoje gardło i krzyknij “Oiga!” (Słuchaj do osoby której nie znasz).  Jeśli naprawdę jesteś naprawdę odważnym człowiekiem to krzyknij “Oye!“.

To powinno wystarczyć – jest to normalne i nikt nie będzie mówił o manierach czy wychowaniu”. Bezpośredniość w Hiszpanii jest w porządku. Pamiętaj tylko, aby twoja intonacja brzmiała grzecznie – i uśmiechnij się.

Zasada 8: Szanuj hiszpański zegar

Pamiętaj, że czas jest względny. W Hiszpanii “la mañana” trwa do około 14 po południu, “la tarde” (po południu) rozciąga się aż do zmroku, nie ma słowa określającego pory na wieczór, a wczesne godziny poranne mają swoją własną specjalną nazwę: “la madrugada“.

Zasada 9: W sierpniu nie załatwisz niczego

Nie próbuj kupować domu, nie zmieniaj kuchni, odnowienie prawa jazdy, wizytę u lekarza czy poród przełóż na inny termin. Hiszpania w tym czasie nie jest dostępna (poszła na plażę, patrz punkt czwarty).

Zasada 10: Językowy miszmasz

Nie mów że kataloński, valenciano czy galicyjski to dialekty języka hiszpańskiego – chyba, że ​​chcesz mieć problemy. Wszystkie są językami z własnymi prawami i są również oficjalne jak “Castellano” w ich autonomicznych jednostkach (tj. Katalonia, Walencja i Baleary oraz Galicja).

To tylko niektóre z 10 zasad panujących w Hiszpanii, jak widzisz różnią się one znacznie od tego do czego jesteśmy lub byliśmy przyzwyczajeni. Jest to inna kultura, która wymaga innego podejścia. Szybsze przystosowanie pozwoli na głębsze poznanie Hiszpanii. Jeżeli planujesz przeprowadzkę tutaj to skorzystaj z naszej pomocy, pomożemy Ci się zaaklimatyzować, a co najważniejsze zdejmiemy z Twoich barków ciężar załatwiania wszelkich formalności przed i po przyjeździe. Jeżeli planujesz tylko wakacje to skorzystaj z naszej bogatej oferty apartamentów w samym centrum Alicante, 300m od plaży. W naszej ofercie znajdziesz ponad 100 apartamentów oraz recepcję, która jest otwarta 24h na dobę. Rozmawiamy po polsku, angielsku, hiszpańsku oraz niemiecku.

Znasz inne wskazówki? Podziel się nimi z nami! Pozdrawiam was gorąco przyjaciele i do zobaczenia w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *